Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-05
Programista – Czy to wciąż zawód przyszłości?

Przez ok. 20 lat mieliśmy do czynienia z boomem na zawody związane z IT. Każdego roku otwierały się nowe kierunki, a nawet całe uczelnie, przygotowane do kształcenia wyłącznie programistów. Na tych, którzy studia mieli już za sobą albo wcale nie chcieli ich podejmować, czekały liczne kursy i szkoły pomaturalne. Dziś wiemy już, że ta gorączka była uzasadniona i obecnie trudno spotkać nawet małe przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby z usług własnego informatyka lub freelancera. Tymczasem w Polsce stały się faktem rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, a i sztuczna inteligencja radzi sobie coraz lepiej. Czy przy aktualnym stanie wiedzy możemy zatem nadal utrzymywać, że programista to zawód przyszłości?

 

pexels-luis-gomes-5468191.jpg

 

Zawód programisty – jakie daje możliwości?

Programista to bardzo obszerne pojęcie. Pod tym hasłem dostępne są oferty pracy dla osób dysponujących różnymi kompetencjami. Są wśród nich programiści baz danych, odpowiedzialni za tworzenie narzędzi do agregacji dużej ilości rekordów i zarządzanie nimi. Programiści tworzą także strony i sklepy internetowe oraz aplikacje mobilne.

Oczywiście nadal powszechnie potrzebni są programiści w najbardziej klasycznym rozumieniu, czyli osoby tworzące kody programów. Robią to zarówno na potrzeby obsługi własnej firmy (np. w sektorze bankowym i finansowym), jak i komercyjnie – tak stworzony program staje się wówczas towarem i podlega dalszej odsprzedaży (np. antywirusy).

 

Gdzie szukać pracy jako programista?

Nikt chyba nie spojrzałby poważnie na programistę, który przynosi do siedziby wydrukowane CV. Proces poszukiwania pracy, jak wiele innych czynności, przeniósł się całkowicie do internetu. Ofert warto szukać przede wszystkim w dużych portalach, specjalizujących się w publikacji ogłoszeń.

Część pracodawców nie docenia pracy programistów. Powszechne jest żartowanie, że nie robią oni nic poza patrzeniem w ekran. Nie chcesz trafić na firmę, która tak właśnie będzie oceniać twoje umiejętności? Przed złożeniem CV zapoznaj się z opiniami na jej temat na https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-it-tworzenia-oprogramowania-i-aplikacji;kat. Dowiesz się, jakie doświadczenia z danym pracodawcą mieli inni pracownicy.

 

Kariera IT – jak zabiegać o awans i podwyżkę?

Jedną z największych zalet pracy w IT jest możliwość naprawdę szybkiego awansu. Umiejętności programistów są potrzebne wszędzie – większość pracodawców zdaje sobie z tego sprawę, dlatego regularnie dokonuje waloryzacji wypłat i nie pozostaje obojętna na wnioski i podwyżkę.

Nadal jednak najszybszym sposobem na otrzymanie wyższego stanowiska i adekwatnej do niego wypłaty jest regularne zmienianie miejsc pracy. W przypadku programistów taka fluktuacja jest wręcz wskazana, ponieważ pozwala się ustrzec przed staniem w miejscu i pozostawaniem w tyle za nowinkami z branży. Realizowanie zleceń dla podmiotów różnego typu wyposaża programistę w rozległy wachlarz umiejętności, które można następnie odpowiednio wysoko wycenić.

 

Czy technologie przyszłości zabiorą pracę programistom?

Jeszcze do niedawna AI było obszarem niekojarzącym się z konkurencją dla programistów. Tymczasem nowe technologie znacznie przyspieszyły. Nie brakuje już programów gotowych pisać poprawne logicznie i gramatycznie teksty czy robotów modyfikujących własne ustawienia w celu uzyskania lepszych parametrów na obsługiwanej przez nie taśmie produkcyjnej.

Niemniej jednak do posłania programistów na bruk jest jeszcze daleka droga. Wiele skomplikowanych procesów wymaga obecności człowieka umiejącego myśleć nieliniowo. Samą sztuczną inteligencję również należy uczyć – i to także jest zadaniem współczesnych programistów.

Źródło:
gowork.pl