Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-06-12
Jak wykorzystać roboty przemysłowe w celu poprawy efektywności produkcji?

Nie da się ukryć, że już od wielu lat stosowane są roboty przemysłowe. Wymagania klientów względem zakresu funkcji tych maszyn rosną wraz ze zmianami w branży.

 

automatykaautomatykapoznanautomatykaprzemyslowa2.jpg

 

Czym są roboty przemysłowe?

Roboty tworzone na indywidualne zamówienie mogą być odpowiedzią na coraz bardziej specyficzne potrzeby. Warto zaznaczyć, że są konstruowane specjalnie z myślą o niestandardowych zastosowaniach. Postęp technologiczny sprawił, że branża przemysłowa nieustannie poszukuje sposobów na skrócenie cyklu produkcyjnego oraz obniżenie kosztów produkcji. Ważną rolę odgrywa również poprawa jakości wyrobów finalnych. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że wielu przedsiębiorców korzysta z nietypowych jednostek zrobotyzowanych, które są dostosowane nie tylko do profilu produkcyjnego, ale również do specyfiki działania konkretnej firmy.

Ich liczne zalety wpływają nie tylko na poprawę efektywności produkcji, ale również przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa. Nie można też zapomnieć o stymulowaniu postępu technologicznego i ograniczeniu marnotrawstwa zasobów naturalnych. Na samym początku koszty związane z robotami przemysłowymi mogą wydawać się wysokie, jednak wydatki szybko się zwracają w postaci wydajności i obniżonych kosztów operacyjnych. W wielu gałęziach przemysłu pracują współczesne roboty przemysłowe, nie tylko w motoryzacji, ale również przy przetwórstwie tworzyw sztucznych. Ciekawym zadaniem dla robota jest praktycznie każda powtarzalna operacja, zwłaszcza jeśli jest trudna do wykonania lub niebezpieczna dla ludzi. Główne zalety robotów przemysłowych to:

- lepsza jakość i powtarzalność procesów produkcyjnych
- monitorowanie w czasie rzeczywistym
- maksymalna produktywność i przepustowość
- nie są potrzebne przerwy i zmiany
- większe bezpieczeństwo
- zmniejszone bezpośrednie koszty pracy

 

Zalety robotów przemysłowych

Należy przyznać rację, że koszt zatrudnienia osoby obsługującej wiele operacji produkcyjnych jest z reguły wyższy niż zakup robota. Roboty przemysłowe mają wiele zastosowań w produkcji ze względu na dużą różnorodność robotyki i jej możliwości. Można przypuszczać, że coraz więcej firm będzie integrować nowoczesną technologię w połączeniu z siłą roboczą. Wynika to też z tego, że roboty przemysłowe stają się coraz tańsze, szybsze, a także inteligentniejsze. Nie oznacza to jednak, że roboty już teraz całkowicie zastępują ludzi.

Oczywiście faktem jest, że przez maszyny wypełniane są niektóre z mniej pożądanych miejsc pracy. Można przyznać, że pandemia w dużej mierze przyczyniła się do użycia robotów przy prostych i powtarzalnych czynnościach, takich jak przekładanie produktów na taśmie produkcyjnej. Rząd ma w planach wprowadzenie specjalnej ulgi na robotyzację, co również powinno przyspieszyć rozwój tej gałęzi przemysłu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że polski rynek robotów przemysłowych do zastosowań specjalnych rozwija się sukcesywnie wraz ze wzrostem robotyzacji. Standardowe aplikacje to nie wszystko, ponieważ roboty wykorzystywane są także do wykonywania prac zagrażających zdrowiu człowieka, a także wymagających wyjątkowo wysokiej precyzji. Funkcjonalność podstawowej konfiguracji zwiększa specjalistyczne oprogramowanie i oprzyrządowanie.

Obniżenie kosztów produkcji, przy jednoczesnej poprawie jakości produktu jest możliwe dzięki zastosowaniu robotów przemysłowych w zakładach produkcyjnych. Można śmiało powiedzieć, że współczesne roboty to nieocenione narzędzia, które przyczyniają się do wzrostu efektywności firmy, czyli również do podniesienia jej prestiżu i sukcesu finansowego. Nie wszyscy mają świadomość, że obecnie na podstawie stopnia zautomatyzowania gospodarki oceniany jest poziom cywilizacyjny państw.

 

Robotyzacja

Obecnie jednym z najważniejszych czynników skutecznie budujących przewagę konkurencyjną jest zrobotyzowanie stanowisk pracy w fabryce. Dobrą ideą jest traktowanie zakupu robota jako inwestycji, która stwarza perspektywy stabilnego wzrostu przedsiębiorstwa. Z pewnością wiele jest korzyści wynikających z zainstalowania robotów. Do nabycia robotów zachęcają również malejące ceny tych urządzeń oraz zwiększenie elastyczności wytwarzania. Cały czas wzrasta świadomość społeczna na temat nowoczesnej technologii. Ludzie coraz przychylniej patrzą na obecność robotów w zakładach produkcyjnych.

Przeprowadzone badania potwierdzają, że przedsiębiorcy są zgodni co do tego, że roboty przynosi nieocenione korzyści. Najważniejsze jest to, że robot może pracować na trzy zmiany i nie potrzebuje przerw. Być może ograniczy to liczbę prostych miejsc pracy, ale za to rozwinie się dział sprzedaży i marketingu. Cały czas poszukiwani są programiści, konserwatorzy oraz twórcy robotów. Świetnym przykładem jest Japonia, która dzięki robotyzacji nie musiała martwić się problemem importowania siły roboczej. Na rynku dostępnych jest wiele konstrukcji o różnych funkcjonalnościach. Roboty przemysłowe stanowią najliczniejszą grupkę i stosowane są do pracy w środowisku przemysłowym. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym są roboty przemysłowe i gdzie są najczęściej wykorzystywane.

 

Źródło:
raion.net.pl