Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-11-26
Elementy układów hydraulicznych zgodne z europejską normą ATEX

Linia produktów ATEX to korki, korki odpowietrzające oraz wskaźniki poziomu cieczy, dostosowane do szczególnych wymagań, np. wysokiej temperatury, obciążenia pod wpływem wysokiego ciśnienia lub pracy z substancjami agresywnymi. Produkty te są wykonane zgodnie z dyrektywą europejską ATEX 2014/34/UE, która dotyczy zastosowań w środowiskach zagrożonych wybuchem dla urządzeń z grupy II, kategorii 2GD. Produkty z oznaczeniem ATEX są szczególnie polecane do stosowania w przemyśle pneumatycznym, hydraulicznym i mechanicznym.

 

EG_HPI_ATEX_sales.jpg

 Oznaczenia produktów ATEX

Atmosfera potencjalnie wybuchowa powstaje w wyniku tworzenia się mieszaniny powietrza z gazami, oparami, mgłami lub pyłami, zdolnymi do zapłonu w określonych warunkach pracy. Produkty ATEX przeznaczone do stosowania w w/w atmosferze posiadają oznaczenie II 2GD Ex h X zgodnie z dyrektywą 2014/34/UE.

II: grupa urządzeń / elementów odpowiednich do stosowania w przemyśle powierzchniowym za wyjątkiem kopalń.

2: Kategoria ATEX odpowiadająca „wysokiemu" stopniowi zabezpieczenia

G: atmosfera wybuchowa gazów palnych lub oparów.

D: atmosfera wybuchowa łatwopalnych pyłów.

Ex: urządzenie/element chroniony przed zapłonem atmosfery wybuchowej.

h: tryb ochrony urządzeń / elementów nieelektrycznych.

X: specjalne warunki i ograniczenia stosowania

„Znak grawerowany laserem na produktach oraz deklaracja zgodności poświadczają, że produkty z tej linii zostały wyprodukowane w pełnej zgodności z wymaganiami i postanowieniami Dyrektywy Unii Europejskiej i poddane procedurom oceny zgodności." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.


Elementy hydrauliczne z linii ATEX

W grupie produktów spełniających normę znajdują się:

Wskaźniki poziomu cieczy HFTX-EX – to najnowsze rozwiązanie w grupie ATEX. Wskaźniki te są wykonane z przezroczystego technopolimeru (PA-T) na bazie poliamidu. Posiadają aluminiowy ekran kontrastowy z kropką koloru czerwonego, wyznaczającą średni poziom cieczy. Specjalnie zaprojektowany kształt wskaźnika daje efekt soczewki powiększającej, poprawiając widoczność nawet z pozycji bocznej.

 

HFTX-EX-Wskaźniki poziomu cieczy(1).jpg

Wskaźniki poziomu cieczy HGFT-EX – są wykonane z technopolimeru na bazie (PA) w kolorze żółtym RAL 1021. Posiadają przezroczystą szybę (PA-T/AR) na bazie poliamidu oraz pierścień uszczelniający, wykonany z gumy syntetycznej NBR.

 

HGFT-EX-Wskaźniki poziomu cieczy(1).jpg

Wskaźniki poziomu cieczy HCFE-EX – są wykonane z przezroczystego technopolimeru (PA-T) na bazie poliamidu. Wysoka wytrzymałość materiału, z którego są wykonane, umożliwia produkcję wskaźnika o znacznie cieńszych ściankach, co zapewnia lepszą widoczność. Dodatkowo unikalny kształt wskaźnika pozwala na dokładny odczyt poziomu cieczy z pozycji bocznej.

 

HCFE-EX-Wskaźniki poziomu cieczy(1).jpg

 Wskaźniki poziomu cieczy z aluminium GN 743.6 – posiadają okno ze szkła EGS o dużej odporności na środki chemiczne oraz zadrapania. Płaski pierścień uszczelniający z gumy syntetycznej FPM (typ VITON®) został umieszczony w specjalnym rowku. Zapobiega to jego przesunięciu oraz chroni przed nadmiernym zgnieceniem przy dokręcaniu wskaźnika.

 

GN 743.6-Wskaźniki poziomu cieczy - ATEX(1).jpg

 Korki TN-EX – wykonane ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) z pierścieniem uszczelniającym z gumy syntetycznej NBR. Korki mogą pracować w zakresie temperatur od -20 do +80°C.

 

Bez tytułu.jpg

Korki odpowietrzające serii SFP-EX (z osłoną przeciwbryzgową) oraz SFP+a-EX (z osłoną przeciwbryzgową i bagnetem). Korki wykonywane są z technopolimeru na bazie poliamidu (PA) i są wyposażone w opatentowaną przez firmę ELESA osłonę przeciwbryzgową, chroniącą przed utratą cieczy. Cechą charakterystyczną dla korków SFP jest otwarty układ odpowietrzania, szczególnie przydatny w przypadku, gdy wymagane są duże wartości przepływu powietrza.

 

SFP+a-EX-Korki odpowietrzające(1).jpg

 Korki odpowietrzające SFP-EX, wzierniki poziomu oleju HGFT-EX i korki TN-EX są dostępne w kolorze żółtym RAL 1021.

Przykładowe zastosowania produktów linii ATEX

Produkty należące do linii ATEX z powodzeniem mogą być stosowane w:

• zasilaczach hydraulicznych oraz przekładniach w maszynach do obróbki drewna;
• pompach do: oleju napędowego, rozpuszczalników, alkoholi;
• przekładniach odsiewaczy i mlewników przy przetwórstwie zboża;
• stanowiskach badawczych np. badanie sprawności wtryskiwaczy silnikowych;
• wariatorach hydrostatycznych;
• dźwignikach nożycowych.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

https://www.elesa-ganter.pl/pl/pol/eg-hpi-sales–22/atex–22#

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 75 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.