empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-03-22
SIMEX prezentuje: Urządzenia mierzące, rejestrujące i sterujące w OZE

Przykłady zastosowania mierników, rejestratorów i liczników w odnawialnych źródłach energii

Odnawialne źródła energii z każdym rokiem zwiększają swój udział procentowy wśród wszystkich metod produkcji energii. Względy ekologiczne, prawne i ekonomiczne nakłaniają użytkowników do modernizacji systemów zasilania. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dekadach trend ten zachowa tendencję wzrostową.

Jako producent systemów sterowania firma Simex troszczy się również o producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i ma w swojej ofercie wiele produktów, które mogą usprawnić cały proces. W publikacji tej przedstawiamy przykłady zastosowania urządzeń mierzących, rejestrujących i sterujących dla elektrowni wodnych, biogazowni i elektrowni wiatrowych.

Artykuł ten to kolejny z serii publikacji aplikacyjnych dla poszczególnych gałęzi przemysłu. Poprzednie artykuły dotyczyły farmacji oraz przemysłu ciężkiego.

Elektrownie wodne

Produkcja energii z wykorzystaniem przepływu wód rzecznych wiąże się z koniecznością monitorowania m.in. poziomu, ciśnienia i przepływu, aby jak najlepiej wykorzystać energię pochodzącą z naturalnych procesów. Przetworniki ze standardowymi sygnałami analogowymi można podłączyć do wielokanałowego rejestratora SRD-99, który wyświetli mierzone wartości w odpowiednich jednostkach i zapisze je w formie liczbowej lub graficznej.
Opomiarowanie można też zrealizować za pomocą prostych liczników. Na przykład, prędkość turbiny wodnej zmierzy zestaw złożony z czujnika zbliżeniowego i tachometru stacjonarnego STI-638, którego duży i czytelny wyświetlacz pozwoli na kontrolę nawet z dużej odległości.

Zdj. 1. Przykładowe urządzenia monitorujące parametry środowiskowe w elektrowniach wodnych, od góry: MultiLog SRD-99, STI-638
Zdj. 1. Przykładowe urządzenia monitorujące parametry środowiskowe w elektrowniach wodnych, od góry: MultiLog SRD-99, STI-638

Biogazownie

Trudne warunki pracy przy przetwórstwie biomasy nie są straszne dla naszych czujników w wykonaniach specjalnych. Temperaturę w agresywnym środowisku mierzą iskrobezpieczne czujniki wykonane ze wzmocnionej tytanem stali. Przetworniki ciśnienia z odporną ceramiczną membraną mogą pracować nawet z oparami bardzo korozyjnej siarki. Te i inne pomiary można doprowadzić do naszego wielokanałowego regulatora MultiCon CMC-141, który dodatkowo zarejestruje wszystkie związane z procesem dane.

 Zdj. 2. MultiCon CMC-99 jako rejestrator pomiarów z czujników temperatury i ciśnienia w biogazowniach
Zdj. 2. MultiCon CMC-141 jako rejestrator pomiarów z czujników temperatury i ciśnienia w biogazowniach

Elektrownie wiatrowe

Efektywna praca turbiny wiatrowej wymaga precyzyjnego układu sterowania, na przykład – sterowania typu PID, które zrealizuje jedno z urządzeń z rodziny PUR. Każde z nich posiada zaimplementowany regulator z możliwością automatycznego doboru nastaw poszczególnych członów, co pozwala na idealne dopasowanie do charakteru procesu sterowania. Regulatory występują w kilku wersjach obudowy. Do pierwszego z serii PUR-94 dołączyły ostatnio jego kolejne wersje z podwójnymi wyświetlaczami: PUR-94D i PUR-49D oraz większy model PUR-99. Do tej serii już wkrótce dołączy wariant w obudowie 48 x 48 mm.

Zdj. 3. Urządzenia do sterowania PID w elektrowniach wiatrowych
Zdj. 3. Urządzenia do sterowania PID w elektrowniach wiatrowych

Produkcja energii oparta o wiele różnych źródeł to przyszłość, która zapewni nam stabilność i pewność działania. Jako producent elementów automatyki przemysłowej będziemy wspierać innowacyjność starając się dostarczać na rynek jak najlepsze urządzenia pomiarowe.

Jeśli szukasz urządzeń do aplikacji w elektrowni wodnej, wiatrowej lub biogazowni, skontaktuj się z nami! Pomagamy dobrać urządzenia indywidualnie do każdej aplikacji, dzięki czemu masz pewność, że będą one skutecznie spełniały swoje zadania.

Simex sp. z o.o.
tel. (+48) 58 76-20-777
e-mail: info@simex.pl

pngegg.png

 

 

 

Bądź na bieżąco!

Polub nas na Facebooku!

Autor:
Marta Sulżycka - Lider wsparcia technicznego Simex
Dodał:
SIMEX Sp. z o.o.