Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-14
Skąd zamawiać części zamienne do wózków widłowych?

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na często pojawiające się w sieci pytanie - skąd zamawiać części do wózków widłowych? W jaki sposób dobrać odpowiednie elementy zamienne i akcesoria, gdy na rynku dostępnych jest tyle zamienników różnorodnych firm? Komu powierzyć naprawę i wymianę wadliwych części? Sprawdźcie koniecznie zanim sami zaczniecie zamawiać części do wózków.

 

img1.jpg

 

Kto odpowiada za stan techniczny wózka widłowego?

Osobą odpowiedzialną za stan techniczny całej floty wózków widłowych, jakie wykorzystuje się w przedsiębiorstwie jest właściciel firmy. To na niego, w przypadku kontroli, spada kara za niedopilnowanie stanu technicznego urządzeń. Choć w praktyce wygląda to nieco inaczej.

Pracodawca przekazuje wykonywanie swoich obowiązków podwładnym - posiadającym uprawnienia konserwatorów wózków widłowych lub podpisuje umowę z serwisem wózków widłowych. Oczywiście nie zwalnia go to z nadzorowania ich pracy oraz sprawowania kontroli np. nad zamawianym sprzętem.

 

img2.jpg 

 

Komu zgłosić uszkodzenie części w wózku?

Skoro główną osobą odpowiadającą za wózki widłowe jest właściciel firmy, to komu powinno zgłaszać się uszkodzenia i awarie powstałe w urządzeniach? Tego typu informacje należy kierować w zależności od stanowiska pracy:

  ● do zwierzchnika, przełożonego (brygadowego),
  ● do konserwatora wózków widłowych.

Każdorazowo należy jasno sprecyzować rodzaj usterki, odnotować informację w książce Każdorazowo należy jasno sprecyzować rodzaj usterki, odnotować informację w książce eksploatacji oraz przerwać obsługę, jednocześnie prawidłowo zabezpieczając pojazd w bezpiecznym miejscu, tak aby nie przeszkadzał on innym urządzeniom ani pracownikom i nie stwarzał zagrożenia.

 

Gdzie bezpiecznie zamówić części do wózków widłowych?

Najszybszym sposobem, by zamówić części zamienne do wózków widłowych jest skorzystanie z zakupów online. Wystarczy znać dobrze specyfikację zamawianego elementu, jego markę oraz inne parametry techniczne, które mogą być przydatne w zamówieniu (będą to inne dane co do opon do wózków widłowych, inne do silników, a jeszcze inne do wideł czy niewielkich części jak śrubki itp.). Przed złożeniem zamówienia warto szczegółowo omówić tę kwestię z zakładowym konserwatorem, który dobrze zna urządzenia, na których pracuje się w firmie.

Części do wózków widłowych warto zamawiać od producentów lub z firmowych sklepów, gdyż tylko wtedy ma się gwarancję:

  ● otrzymania oryginalnych części (nie podróbek),
  ● uzyskania gwarancji na zakup elementów i akcesoriów,
  ● bezpieczne dostarczenie potrzebnych części.

Ważne jest także to, aby otrzymać fakturę na zakupiony element, co niemożliwe będzie w przypadku zakupu używanych części od osoby prywatnej. Ryzykiem takiego zakupu jest także brak możliwości zwrotu zakupionego elementu. Co nie będzie bardzo uciążliwe w przypadku śrub, uszczelek i tego typu niewielkich części, jednak będzie stanowiło problem, gdy zakupiony element będzie droższy (jak np. osprzęt do wózków widłowych).

 

img3.jpg

 

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dystrybutora części, który dysponuje wieloletnim doświadczeniem w branży, ma dostęp do nowych, oryginalnych części zamiennych do wózków widłowych, niskie ceny, gwarancje na zakup elementów oraz krótki czas dostawy dzięki częściom przechowywanym w krajowych magazynach. Właśnie takie korzyści oferuje firma Lemarpol Wózki Widłowe działająca na terenie całej Polski już od ponad 25 lat.

 

Kto zajmuje się wymianą części w widlaku?

W przypadku firm, które posiadają osoby na stanowisku konserwatora wózków widłowych - wymiana części do wózków widłowych, montaż osprzętu czy usunięcie drobnych usterek leży w ich zakresie obowiązków.

Co jednak w przypadku firm, które nie posiadają u siebie konserwatorów? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy z serwisem wózków widłowych. Co dzięki temu zyskasz?

  ● fachową opiekę nad stanem technicznym wózków widłowych,
  ● bezpośrednie zamówienia, szybka dostawa części i ich wymiana,
  ● dopilnowanie i przeprowadzenie przeglądów wózków widłowych,
  ● szybką reakcję na awarie sprzętu.

Większość serwisów posiada umowy podpisane z producentami części zamiennych, dzięki czemu dysponuje sporym zapasem elementów, którymi może dysponować bez konieczności czekania tygodni na sprowadzenie ich zza granicy.

 

img4.jpg

 

Podsumowanie

Teraz, gdy wiesz już jakie są najbardziej bezpieczne miejsce do zamawiania wózków widłowych, można mieć pewność, że nie będziesz mieć z tym najmniejszych problemów. Pamiętaj jedynie, aby wybierać części do wózków widłowych ze sprawdzonych źródeł, od autoryzowanych dealerów, którzy dają gwarancję na zakup elementów, tak aby z łatwością móc wymienić lub zwrócić towar.

Źródło:
Materiał nadesłany

Czytaj także