Laserowe czujniki linii firmy Micro-Epsilon należą do najbardziej zaawansowanych profilomierzy na świecie pod względem dokładności i szybkości pomiaru. Wykrywają, mierzą i oceniają profile na różnych powierzchniach. Dostępne modele nadają się do wielu zastosowań przemysłowych. Zintegrowana inteligencja w głowicy czujnika rozwiązuje wszechstronne zadania pomiarowe. Dla integratorów dostępne są modele do programowania ich we własnym zakresie.
Skanery laserowe Micro-Epsilon są dostępne w konfiguracji z czerwoną i niebieską diodą laserową. W większości typowych zadań wystarczająca jest dioda czerwonego lasera o długości fali 658 nm. Jednak w przypadku pomiaru na rozgrzanych do czerwoności metalach, a także na powierzchniach transparentnych i organicznych najlepiej sprawdzi się opatentowany niebieski laser o długości fali 405 nm. Zapewnia on większą stabilność, gdyż niebieska wiązka laserowa o krótszej fali nie przenika w głąb mierzonego obiektu. Skaner wyraźnie obrazuje linię lasera na powierzchni pomiarowej, umożliwiając uzyskanie idealnego profilu i precyzyjnych wyników.
Różne możliwości transmisji danych
Dostępne różne interfejsy komunikacyjne
Czujniki mogą być łatwo zintegrowane z istniejącym oprogramowaniem klienta za pośrednictwem dostępnych zestawów SDK lub standardu GigE Vision, które spełniają wszystkie czujniki scanCONTROL (integracja z oprogramowaniem do przetwarzania obrazu). Czujniki klasy scanCONTROL SMART lub gapCONTROL mogą bezpośrednio przenosić zmierzone wartości do systemów sterowania przy użyciu następujących interfejsów:
- Ethernet (UDP/Modbus TCP)
- RS422 (ASCII/Modbus RTU)
- Analog, digital (poprzez scanCONTROL Output Unit)
- Profinet, Ethernet/IP, EtherCAT (poprzez scanCONTROL Gateway)
Kompaktowe czujniki profilu
Niewielki rozmiar połączony z niską masą otwiera nowe obszary zastosowania w pomiarach profilu.
Kontrolery czujników scanCONTROL są zintegrowane w obudowie ułatwiając okablowanie oraz integrację mechaniczną. Ze względu na niewielkie rozmiary i wysoką częstotliwość, skanery idealnie nadają się do dynamicznych pomiarów, np. w kontroli produkcji.
Skaner laserowy – niebieski
Skanery laserowe z niebieską linią laserową są chętniej stosowane do pomiarów profilu względem transparentnych i organicznych obiektów, a także do metali rozgrzanych do czerwoności. Pozwala to na większą stabilność gdyż niebieskie światło laserowe nie penetruje w głąb obiektu pomiarowego z powodu krótszej długości niebieskofioletowej fali lasera. W porównaniu z czerwonymi laserami, „niebieskie" czujniki laserowe umożliwiają bardziej niezawodne pomiary na czerwono-gorących świecących i organicznych przedmiotach.
Do aplikacji seryjnych przygotowana została niskobudżetowa seria skanerów profilu scanCONTROL 2500. Jest dostępna w dwóch standardowych wariantach dla wszystkich skanerów, tj. COMPACT i SMART. Skanery profilu serii LLT2500 w wersji SMART umożliwiają konfigurację 4 programów pomiarowych dostępnych w oprogramowaniu scanCONTROL Configuration Tools, jednocześnie dostarczając 4 wyniki pomiarów na profil. Zapewnia to niezawodny pomiar kątów, stopni, luk oraz innych parametrów.
W zależności od zastosowania możliwe jest zmodyfikowanie czujników poprzez zastosowanie obudów ochronnych, różnych typów przewodów lub działanie za pomocą konwertera interfejsu.
Skanery do zadań specjalnych – seria scanCONTROL 30xx z niebieską linią lasera
Najbardziej dynamiczne aplikacje wymagają specjalnych rozwiązań, dla których została przygotowana seria scanCONTROL 30xx z niebieską linią lasera. Nowe skanery laserowe scanCONTROL 30xx z niebieskim laserem są dostępne z zakresami pomiarowymi 25 i 50 mm (wzdłuż linii lasera / osi X). Zapewniają pozyskanie wartości geometrycznych profilu 2D z wydajnością około 5,5 miliona punktów na sekundę i generują na swojej linii profilu do 2048 punktów pomiarowych na profil. Modele scanCONTROL 3060-25 / BL osiągają rozdzielczość w osi X około 12 µm. Od września dostępne są również skanery z zakresem pomiarowym do 200 mm.
Ze względu na częstotliwości profilu do 10 kHz, nowe skanery laserowe profilu są przeznaczone do szybkich procesów produkcyjnych.
Zobacz jak łatwo podłączyć skaner i skonfigurować oprogramowanie na nowym filmie.
- Autor:
- P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
- Dodał:
- WObit E.K. Ober
Czytaj także
-
Laserowe skanery przestrzeni
Rosnąca automatyzacja procesów produkcyjnych w różnych dziedzinach przemysłu sprawia, że coraz ważniejszym zagadnieniem staje się podniesienie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-