Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Sterowanie temperaturą z wykorzystaniem kontrolerów temperatury

W przemyśle obróbka termiczna poza mechaniczną jest jedną z kluczowych metod wytwarzania. Precyzyjne i wydajne działanie nie byłoby możliwe bez skutecznej kontroli temperatury. Taką kontrolę umożliwia zastosowanie produktów firmy Autonics, której firma WObit jest autoryzowanym przedstawicielem w Polsce. Dostępnych jest kilka serii kontrolerów przeznaczonych do różnorodnych aplikacji.


TK Standardowe regulatory temperatury PID


Standardowe regulatory temperatury PID z serii TK zapewniają superszybki cykl próbkowania (10x szybszy niż w dotychczasowych modelach). Dzięki wyposażeniu kontrolerów w duży wyświetlacz oraz jasne diody można uzyskać bardzo dobrą widoczność. Dostępne do wyboru funkcje jak sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem, regulacja automatyczna/ręczna, wyjście SSR/prądowe pozwalają na bardzo wydajne sterowanie urządzeniem. Łatwo je implementować w istniejących układach dzięki wyposażeniu ich w popularny interfejs RS485 Modbus – RTU. Parametry urządzenia można nastawiać i monitorować poprzez port USB komputera PC.
Kontrolery zostały także wyposażone w filtr parametrów, który ukrywa wybrane parametry aby dopasować interfejs do użytkownika. W momencie przekroczenia określonych limitów temperatury urządzenie informuje o tym za pomocą wbudowanego alarmu. Warto podkreślić kompaktową konstrukcję regulatorów z serii TK, która umożliwia zaoszczędzenie przestrzeni montażowej.

 

TK_5EA.jpg
TK_5EA.jpg

 


Ze względu na posiadane funkcje popularnym miejscem dla zastosowania tej serii kontrolerów temperatury są różnego rodzaju piece, stosowane w piekarniach do wypiekania pieczywa, lub specjalne piece do pizzy oraz wędzarnie.
Innym ciekawym miejscem do zastosowania kontrolerów temperatury mogą być wylęgarnie drobiu. W takiej aplikacji niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, która nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka, dla zapewnienia właściwego rozwoju piskląt. Dzięki komunikacji poprzez interfejs Modbus –RTU, urządzenie można łatwo instalować w istniejących układach.


TM Seria ekonomiczna


Wielokanałowe moduły PID serii TM mogą wykonywać cztero lub dwukanałową kontrolę z dużą częstotliwością próbkowania(100ms). Boczne łączenie kontrolerów ogranicza ilość przewodów oraz umożliwia montaż do 31 jednostek, 124 kanały bez dodatkowego zasilania i kabli komunikacyjnych dla modułów rozszerzeń. Ustawienie parametrów oraz kontrola jest możliwa za pomocą komunikacji RS485 lub kabla USB. Dodatkowo, dzięki różnym dogodnym funkcjom można wykonywać bardziej sprawdzoną, pewną kontrolę.

 

TM4_2EA.jpg
TM4_2EA.jpg

 


Dzięki komunikacji za pośrednictwem RS485 Modbus- RTU kontrolery z łatwością można połączyć z panelem operatorskim, w celu wyświetlania wyników. WObit oferuje ekonomiczną serię paneli MT4000 produkcji firmy Kinco.

TC Ekonomiczne regulatory temperatury PID

 

 

TC_seria.jpg
TC_seria.jpg

 

Seria TC jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w zakresie regulacji temperatury, zapewniając podstawowe funkcje oraz większą wydajność – umożliwia idealną regulację temperatury dzięki nowemu algorytmowi regulacji PID oraz szybkiemu próbkowaniu 100ms. Obsługa zarówno wyjścia SSRP jak i wyjścia przekaźnikowego pozwala na skuteczną i szybką regulację. Poza tym ta seria kontrolerów charakteryzuje się kompaktową konstrukcją oraz wyraźnym wyświetlaczem.


Interesującą aplikacją dla tak funkcjonalnych urządzeń jak kontrolery temperatury z serii TC jest obróbka i formowanie tworzyw sztucznych metodą wtryskową. Obróbka jest wykonywana we wtryskarkach, które składają się z zasobnika na surowiec w postaci granulatu oraz ogrzewanego cylindra, w którym tworzywo ulega stopieniu. Tłok lub ślimak przetacza stopione tworzywo do formy, w której zastyga ono w kształtkę, nazywaną też wypraską. Dla uzyskania odpowiednich właściwości tworzywa niezbędna jest kontrola temperatury w momencie jego topienia, a następnie podczas jego zastygania. Na tych etapach linii produkcyjnej stosuje się właśnie kontrolery temperatury.

 

 

suszarnia.jpg
suszarnia.jpg

 

Innym zastosowaniem dla tej serii kontrolerów są różnego rodzaju suszarnie do suszenia zboża, drewna, trocin, kukurydzy czy też warzyw i owoców. W takiej aplikacji kontroler jest połączony z grzejnikiem za pomocą przekaźnika półprzewodnikowego SSR oraz z termoparą. W łatwy sposób można ustawić wymaganą temperaturę oraz czas suszenia i w czasie procesu kontrolować temperaturę w suszarni. Dodatkowym elementem, ważnym zwłaszcza podczas suszenia zboża jest kontrola wilgotności, którą można realizować dodatkowo implementując do układu czujnik wilgotności. Dla standardowych czujników wilgotności z wyjściem potencjometrycznym lub analogowym firma WObit proponuje wskaźnik MD150A. Wskaźnik MD150A przeznaczony jest do pomiaru napięć 0...10V lub prądów 0...20mA. Może współpracować z różnorodnymi czujnikami dającymi na wyjściu sygnał analogowy napięciowy lub prądowy i konwertować pomiar na określoną jednostkę. Dodatkowe wyjście napięcia 12V pozwala na zasilanie czujnika lub podłączenie czujnika potencjometrycznego.
MD150A wyposażony jest również w interfejs RS485 oraz USB, co pozwala na łatwą komunikację z komputerem bądź ze sterownikiem PLC i przez to stworzenie złożonego systemu pomiarowego, kontrolującego temperaturę w kilku pomieszczeniach.

TD Regulatory temperatury PID z przełącznikiem cyfrowym


Seria TD to regulatory PID z przełącznikiem cyfrowym łączące wygodę przełączników cyfrowych oraz niezawodność regulacji PID. Przełącznik cyfrowy umożliwia użytkownikom łatwe ustawienie i sprawdzenie ustawianej temperatury, bez konieczności wchodzenia w tryb regulacji programowej. Ponadto algorytm sterowania PID i częstotliwość próbkowania 100ms zapewniają precyzyjną kontrolę temperatury. Modele z tej serii są również wyposażone w wyświetlacze poprawiające widoczność, a ich innowacyjne wymiary (głębokość obudowy) pozwalają zaoszczędzić przestrzeń montażową.

 

TD4LP.jpg
TD4LP.jpg

 


Poza seriami z wyświetlaczem Autonics proponuje również regulatory temperatury bez wyświetlacza, wyposażone za to w wygodne pokrętło do ustawiania wymaganej temperatury. Seria TA wykorzystuje mikroprocesor oraz algorytm PID, aby zapewnić dużą dokładność regulacji, przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów. Dodatkowo umożliwia ona łatwe sprawdzenie stanu regulacji dzięki świetlnemu wskaźnikowi odchylenia umieszczonemu czołowo oraz oferuje różnorodne funkcje i wysoką wydajność , w tym regulację pokrętłem wyjścia WYŁ. i funkcję automatycznego dostrajania. Prócz tego kontrolery z serii TA są wyposażone w opcję wyświetlania przepalenia czujnika a także mają wbudowany mikrokomputer zwiększający wydajność regulacji.

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dodał:
WObit E.J. Ober

Czytaj także