Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-13
Sterownik ruchu Trio MC508 wykorzystany w przemyśle filmowym

Firma Gapp na prośbę firmy Absolute Moco zrealizowała proces precyzyjnego sterowania pozycją siłownika hydraulicznego stosowanego w różnych sekwencjach filmowych. W normalnej pracy siłownik był wysuwany bądź zsuwany z pełną prędkością, bez żadnej kontroli. W tym pierwotnym rozwiązaniu, realizacja powolnych ruchów siłownika oraz precyzyjne zatrzymanie w pozycjach pośrednich było niemożliwe. Dlatego postanowiono zastosować taki kontroler, który zagwarantowałby precyzyjne zatrzymanie.

W związku tym firma Gapp zaproponowała sterownik ruchu Trio MC508 oraz enkoderowe absolutne sprzężenie zwrotne wykorzystujące protokół SSI. Kontroler Trio może komunikować się z wieloma rodzajami sprzężeń zwrotnych, w tym przypadku użyty został protokół SSI. Platforma posiadała 6 siłowników i 6 enkoderów SSI, których pozycję można było precyzyjnie kontrolować za pomocą urządzenia Trio.

kontroler ruchu Trio MC508.jpg

Następnie klient wymienił standardowy zawór hydrauliczny na zawór proporcjonalny, którego można sterować za pomocą analogowego sygnału wyjściowego o napięciu +/- 10V. Kilka takich wyjść posiada sterownik ruchu Trio MC508. Zawór umożliwił płynną i precyzyjną regulację prędkości / siły / pozycji siłownika hydraulicznego.

Kiedy precyzyjne sterowanie pierwszego siłownika sprawdziło się w praktyce zespół od efektów specjalnych przeszedł do kolejnej fazy projektu. Druga faza zakładała budowę sześcionożnej platformy (czyli robota, w tym przypadku z siłownikami hydraulicznymi). Do kontroli platformy wykorzystali bliźniaczą konstrukcję: zdalny manipulator (waldo), który został wykorzystany do „uczenia" wszelkich ruchów. Manipulator ten zagwarantował komfort obsługi – trudno byłoby poruszać rękami konstrukcję hydrauliczną, która jest bardzo ciężka.

Od momentu zastosowania urządzenia w filmie „LIFE", zespół odpowiedzialny za efekty specjalne nieustannie ulepszał jego funkcjonowanie. Udoskonalone urządzenie było wykorzystywane w kolejnych produkcjach filmowych. Firma Gapp była zaangażowana w zmiany dotyczące efektów specjalnych w każdym kolejnym filmie. Co więcej, nadal współpracuje z zespołem SFX (efekty specjalne) we wdrażaniu rozwiązań stosujących kontrolery ruchu Trio Motion.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmiku, który pokazuje zastosowanie siłownika hydraulicznego w produkcji takich filmów jak "Life", "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" i "Morderstwo w Orient Expressie".

Obserwuj nas na:

Facebooku – www.facebook.com/multiprojekt
LinkedIn – www.linkedin.com/company/multiprojekt
Instagramie – www.instagram.com/multiprojekt.pl

Dodał:
MULTIPROJEKT