Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-08-20
Na czym polega idea Peace of Mind w automatyce budynkowej?

Peace_of_Mind_SABUR_Logo.png

Koncepcja „Peace of Mind" oznacza świadome odejście od sposobu podejmowania decyzji inwestycyjnych określanego jako „Cheap in Mind", w którym priorytetem jest ograniczanie kosztów inwestycji bez względu na negatywne konsekwencje tak wąskiego jej postrzegania. Celem koncepcji „Peace of Mind" jest zmniejszenie kosztów w całym cyklu życia instalacji automatyki i z problemów związanych z utrzymaniem obiektu w czasie jego użytkowania.
Największy nacisk na oszczędności należy położyć na fazę eksploatacji obiektu, ponieważ właśnie w niej można znaleźć największe pole do redukcji kosztów. Ale jest to możliwe tylko wówczas, gdy projektowanie instalacji i prace integracyjne uzna się za klucz do zmniejszenia kosztów i przyszłych, potencjalnych problemów.

 

Jak wykorzystać potencjał „Peace of Mind"?

Częstą praktyką producentów urządzeń jest wywieranie presji na biura projektowe w celu redukcji kosztów wykonania projektu instalacji oraz wykorzystywanie „bezpłatnych" wstępnych prac planistycznych, jako sposobu na wprowadzanie własnych, zastrzeżonych technologii. Pozwala to producentom uzyskać strumień dochodów w trakcie całego cyklu życia obiektu. Ponadto, filozofia „Cheap in Mind" zastosowana w fazie budowy uzależnia użytkownika instalacji od producentów automatyki. Blokuje również postęp i innowacje w wyposażeniu technicznym obiektów. A właśnie nowatorskiego spojrzenia i innowacji potrzebuje automatyka budynkowa, by sprostać wyzwaniom przyszłości.
Inwestor może zapobiec niekorzystnej dla niego sytuacji, wybierając technologię, która będzie systematycznie minimalizować wszelkie problemy i zagrożenia w czasie całego cyklu życia obiektu. Technologię, która zapewni mu „spokój ducha" a on zostanie właścicielem dobrego systemu automatyki, który został prawidłowo wdrożony i przekazany do użytkowania.

Jak to zrobić, czyli filary „Peace of Mind" w automatyce:

  • Otwartość i elastyczność w połączeniu z powszechnie obowiązującymi standardami technologicznymi

Otwarta i przejrzysta technologia automatyki umożliwia elastyczny dobór komponentów i rozwiązań.

  • Rozróżnienie procesu projektowania instalacji i faz serwisowania oraz użytkowania

Użytkownik nie powinien być zmuszany do używania specyficznego oprogramowania ani sprzętu do serwisu i optymalizacji systemu automatyki. Posiadana przez niego technologia i standardowe narzędzia powinny być wystarczające. Własne narzędzia programistyczne producenta powinny służyć wyłącznie do prac rozwojowych, wykonywanych przez projektanta aplikacji w fazie projektowania. Użytkownikom systemu automatyki nie powinny być do niczego potrzebne.

  • Oprogramowanie użytkowe na wszystkich poziomach jest dowolnie rozbudowywane przez firmy inżynierskie

Dla właściciela instalacji oznacza to swobodny wybór dostawcy usług i rozwiązań oraz pewność, że integrator znajdzie dla niego czas, gdy będzie szukał wsparcia technicznego.

  • Modułowa automatyka budynkowa dopasowana do cyklu życia instalacji

Nieprzewidziane sytuacje w automatyce zdarzają się w fazie budowy, odbioru i optymalizacji obiektu. Wymagania w fazie użytkowania zmieniają się, normy i zainstalowane wyposażenie techniczne trzeba dostosowywać do systemu automatyki. Zmiany powinny być wprowadzane szybko, łatwo i bez ryzyka. Należy zatem wybrać technologię modułową, dzięki której w każdej chwili będzie można wymieniać adekwatne komponenty, w dowolnym momencie cyklu życia instalacji.

Recepta na sukces ‒ innowacje w automatyce:

  1. Pełne wykorzystanie możliwości technicznych i cyklu życia technologii PLC.
  2. Integracja z technologią webową w całym systemie automatyki.
  3. Pełna integracja z technologią IT we wszystkich komponentach instalacji automatyki.

Dzięki umiejętnemu korzystaniu z tych 3 innowacji można osiągnąć istotną wartość dodaną. Innowacje te nie są oparte na zastrzeżonych czy zamkniętych technologiach. Wręcz przeciwnie – są szeroko rozpowszechnione i znane jako standardy. Indywidualnym osiągnięciem firmy Saia Burgess Controls (jako pierwszej w świecie) było wprowadzenie każdej z tych technologii na rynek.
Od połowy lat 90-tych Saia Burgess Controls jest pionierem w wykorzystaniu technologii PLC w automatyce. Na poziomie automatyki rozpoczęła proces odchodzenia od tanich, dedykowanych sterowników, proponując w zamian otwartą, swobodnie programowalną technologię PLC. U progu XXI wieku rozpoczęła wdrażanie technologii internetowych (webowych), a nawet zaimplementowała web-serwer jako integralny element wszystkich nowych sterowników. Od 2005 roku do wszystkich typów urządzeń sterujących Saia PCD konsekwentnie dodawane są różne przemysłowe funkcje IT.
SBC odniosła sukces dzięki połączeniu tych trzech innowacyjnych elementów, ponieważ korzyści, jakie niosą klientom są wymierna i znacznie większe niż w porównywalnych, tradycyjnych systemach.

Więcej na ten temat:
https://www.sabur.com.pl/zastosowania/rozwiazania-dla-branz/automatyka...

Autor:
Sabur Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także