Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-30
Technika kondensatu – spusty kondensatu

 bekomat.jpg

Powietrze, które zostaje poddane procesowi sprężania, po wyjściu z kompresora cechuje się znaczną ilością zaolejonej i zanieczyszczonej cieczy zwanej kondensatem. Kondensat który jest mieszaniną powstałą z pary wodnej oraz aerozoli olejowych, powstaje na skutek spadku temperatury, bądź w wyniku wzrostu ciśnienia powietrza. Może on powodować powstawanie korozji w systemie rur oraz usterek, a nawet awarii w trakcie produkcji.

 

Dlatego też, bardzo ważne z punktu widzenia ochrony całego systemu, jest skuteczne jego usunięcie. Grupą urządzeń, które takie zadania wykonują są spusty kondensatu. Montuje się je zarówno pod separatorami cyklonowymi, filtrami koalescencyjnymi, w osuszaczach ziębniczych jak i pod zbiornikami sprężonego powietrza.

Ze względu na zasadę działania dzielimy je na:

- automatyczne;

- czasowe;

- pływakowe.

Firma Beko Technologies, wraz z całą serią swoich urządzeń typu BEKOMAT® oferuje najbardziej niezawodne rozwiązania. Urządzenia te odprowadzają powstający kondensat bez strat w systemie sprężonego powietrza i przyczyniają się tym samym do zredukowania kosztów energii i emisji CO2. Jest to możliwe dzięki zintegrowanemu czujnikowi pojemnościowemu oraz inteligentnemu systemowi elektronicznemu, który steruje odprowadzaniem kondensatu zależnie od jego ilości, a także dzięki sprawdzonemu elektromagnetycznemu zaworowi pilotującemu wraz ze specjalną membraną.

Poniższa tabela przedstawia dobór właściwego urządzenia w zależności od maksymalnej wydajności sprężarek oraz miejsca przeznaczenia.

tabeladoborubekomatu(1).jpg

*Możliwość stosowania grzałki

**Jeżeli zbiornik jest na zewnątrz hali, wydajność taka jak dla chłodnicy końcowej

bekomat.jpg

 

Seria BEKOMAT® 31U/32U/33U należy do najczęściej stosowanych Bekomatów, przede wszystkim ze względu na swoją innowacyjną konstrukcję, która zapewnia łatwą instalację, obsługę oraz serwis. Urządzenia zbudowane są z maksymalnie trzech grup konstrukcyjnych, które łączone są za pomocą szybkozłączki zatrzaskowej, co zapewnia prostą wymianę jednostki serwisowej (wraz ze wszystkimi częściami zużywającymi się i ciśnieniowymi) nawet w trudnych warunkach. Są one przeznaczone zarówno dla zaolejonego jak i niezaolejonego kondensatu.

bekomaty.jpg

 

Standardowe modele BEKOMAT® 12/13/14/16 wykonane są z odpornego na korozję aluminium, co zapewnia niezawodność i wytrzymałość. Cechują się dużym przekrojem zaworów, co zapobiega tworzeniu się emulsji oraz brakiem delikatnych mechanicznych podzespołów, które często ulegają uszkodzeniom. Dodatkowo mamy możliwość zastosowania grzałki i izolacji zawsze wtedy, gdy jest taka konieczność. Więcej o bekomatach znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/bekomat

Wszędzie, gdzie otoczenie wymaga bardziej specjalistycznych zastosowań (np. ATEX, agresywny kondensat, próżnia, niskie i wysokie wartości ciśnienia) Beko oferuje dedykowane urządzenia CO i ze stali szlachetnej. Ich obudowa poddana została dodatkowej obróbce strumieniowo-ściernej i zabezpieczona wysokiej jakości uszlachetnieniem HARD-COAT.

plywakowyspustkondensatu.jpg

 

Tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zasilania elektrycznego, alternatywą stają się pływakowe spusty kondensatu. AOK 20B dzięki swojej aluminiowej obudowie nadaje się do pracy z nieagresywnymi płynami w układzie sprężonego powietrza oraz może być zainstalowany jako zewnętrzny spust na dowolnej aplikacji (osuszacz powietrza, separator cyklonowy, zbiornik czy filtry). Kondensat, który gromadzi się w aluminiowym zbiorniku jest z niego usuwany w momencie osiągnięcia odpowiednio wysokiego poziomu. Maksymalna wydajność przy 7 barach to ok 167L kondensatu na godzinę.

spustkondensatu.jpg

 

W przypadku występowania w sieci dużych ilości zanieczyszczeń (np. rdza) dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie spustów z układem czasowym, które dzięki dużym średnicom przelotowym nie blokują się. Dreny z serii TD M dostępne są w wielu wersjach zależnie od roboczego ciśnienia i medium oraz mogą być stosowane w wielu aplikacjach.

 

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany system odprowadzania kondensatu pozwala zaoszczędzić znaczne nakłady finansowe poprzez redukuję kosztów eksploatacyjnych, zapobiega awariom i uszkodzeniom urządzeń zainstalowanych w sieci sprężonego powietrza oraz zwiększa bezpieczeństwo produkcji zakładu.

 

Autor:
Marcin Wolski - Doradca techniczno-handlowy w Pneumat System Sp. z o.o.
Źródło:
pneumat.com.pl