Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Wydajne narzędzia do zbierania i analizy danych

Urządzenia pomiarowe WObit i SCADA PcVue

W procesach produkcyjnych konieczna jest realizacja różnego rodzaju pomiarów oraz zbieranie danych. Jest to niezbędne zarówno w celu poprawnego przebiegu procesu, jak i do jego optymalizacji. Firma WObit proponuje szeroką gamę urządzeń pomiarowych własnej produkcji, a także system SCADA PcVue do zbierania i analizy danych.  

ADAE42eth.jpg
ADAE42eth.jpg

 

W zależności od potrzeb danej aplikacji dostępne są zarówno jednokanałowe urządzenia pomiarowe z wyświetlaczem jak i wielokanałowe moduły pomiarowe. Urządzenia pomiarowe mogą współpracować z czujnikami z wejściem analogowym, licznikowym, a także tensometrycznym. Wszystkie modele wyposażone są w interfejs RS485 w standardzie Modbus do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi takimi jak sterowniki PLC czy panele HMI. Spośród urządzeń WObit warto zwrócić uwagę na wielofunkcyjny moduł ADAE42-ETH, dedykowany do współpracy zarówno z czujnikami z wyjściem analogowym (napięciowym lub prądowym) jak i przetwornikami impulsowo obrotowymi lub liniowymi z wyjściem kwadraturowym. ADAE42-ETH obsługuje do czterech czujników z wyjściem analogowym, a także do dwóch czujników z wyjściem kwadraturowym. Dodatkowo wyposażony jest w sześć wyjść tranzystorowych typu OC z konfigurowalnym progiem załączania oraz wyłączania, zależnym od wartości wejść analogowych, rejestrów matematycznych, położenia czy prędkości enkodera. Moduł pomiarowy ADAE42-ETH poza interfejsem USB i RS485 posiada również Ethernet.


Tak jak zostało wspomniane na wstępie, na proces produkcyjny składa się wiele czynności, często rozproszonych. Aby sprawnie nimi zarządzać, zbierać dane z wielu urządzeń pomiarowych i je analizować, niezbędne jest efektywne narzędzie - oprogramowanie SCADA. Umożliwia ono nadzór procesów produkcyjnych, pozwala na akwizycję danych, wizualizację, sterowanie procesem, alarmowanie oraz archiwizację danych. WObit proponuje system SCADA PcVue, którego najnowsza wersja 11.1 wyposażona jest w trzy narzędzia pozwalające skrócić czas konfigurowania aplikacji: Application Architect do tworzenia szablonów, Application Exporter, który wspomaga operacje diagnostyczne wyświetlając przepływ danych w obrębie samego PcVue, jak również pomiędzy SCADA i komponentami zewnętrznymi, a także Smart Generator realizujący import danych ze źródeł zewnętrznych. Pozwala to automatycznie generować aplikacje, synchronizować dane konfiguracyjne i eliminować błędy w pojedynczym kroku. PcVue 11.1 ma przyjazne środowisko użytkownika, zestaw wbudowanych animacji, bibliotek obiektów, co umożliwia szybki i prosty rozwój projektu za pomocą konfiguracji on-line. Oprogramowanie wspiera takie funkcje jak animowane obiekty 3D, czy wbudowane GEO Mapy, zapewniające wydajniejszą pracę operatora.

PcVue_Responsive Showcase.jpg
PcVue_SCADA.jpg

 

 

PcVue obsługuje bardzo szeroki zakres standardów komunikacyjnych, w tym wbudowanych sterowników przeznaczonych dla przemysłu i producentów maszyn (ok. 200 nowych i starszych protokołów), systemów zarządzania budynkiem (LNS, BACnet, SNMP), wytwarzania energii, T&D i systemów energetycznych (IECS, DNP3), systemów oczyszczania i dystrybucji wody. SCADA PcVue ma wbudowane mechanizmy wiadomości wewnętrznych, zapewnia również redundancję dla kluczowych aplikacji, które można łatwo skonfigurować za pomocą kreatora sieci. Do oprogramowania dostępny jest dodatek TouchView, który umożliwia obsługę za pomocą urządzeń mobilnych: dzięki czemu możliwy jest dostęp do danych z poziomu smartfonu czy tabletu (tylko z systemem Windows). Możliwa jest również konfiguracja w trybie online, dzięki czemu można zmieniać parametry bez przerywania pracy systemu. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.wobit.com.pl oraz dzwoniąc pod numer 61 22 27 422.

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dodał:
WObit E.K.J. Ober

Czytaj także