Aktualizowany: 2017-12-11
Deutsche Telekom wybrał 12 firm z Europy do przygotowania produktów
T-Mobile uruchomił w Gorzowie Wielkopolskim pierwsze stacje obsługujące sieć Narrow Band IoT. Obecnie trwają przygotowania do budowy kolejnych w innych częściach Polski
Krakowski start-up Efento wraz z 11 firmami z całej Europy, został wybrany przez Deutsche Telekom do udziału w pracach nad przygotowaniem produktów do NB-IoT (NarrowBand-IoT) - najnowocześniejszego standardu dedykowanego dla Internetu Rzeczy (IoT).
Efento przygotowuje sensor temperatury, kończą się już prace projektowe i we wrześniu odbędą się pilotażowe testy w nowej sieci DT.
Deutsche Telekom wprowadzi, pod koniec roku, NB-IoT (NarrowBand-IoT) w ośmiu krajach: Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech.
NB - IoT da możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń.
Najważniejszą zaletą nowej sieci szkieletowej będzie możliwość bezpośredniej pracy z sensorami.
Przykładowo sensory rozmieszczone w lesie będą mogły przekazywać dane o temperaturze i wilgotności wprost do obecnych stacji bazowych skąd, będą mogły one być przekazywane wprost na "chmurę".
Analiza na "chmurze" pozwoli na szybką ocenę zagrożeń i ewentualne alarmy. Długotrwała praca na bateriach i niska cena pozwoli na możliwość masowego stosowania.
Najważniejsze obszary zastosowań to między innymi, monitorowanie pracy maszyn iurządzeń, nieruchomości, stanu środowiska, a także zdrowia człowieka.
Prototyp sensora Efento na Mont Blanc
Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) łączy różne urządzenia w autonomiczną sieć.
Jest ona zbudowana w oparciu o oprogramowanie i usługi, które zbierają dane z podłaczonych do sieci urządzeń i przekazują do analizy na "chmurze".
Docelowe możliwości, Internet Rzeczy, osiagnie po wprowadzeniu sieci 5G.
Bardzo małe opóźnienia występujące w sieci 5G umożliwią sterowanie zwrotne, czyli będziemy mogli pobierać dane dotyczące obiektu, maszyny, czy ze zdrowia człowieka, analizować je na "chmurze" i wysyłać, bez opóźnień, komunikaty na urządzenia wykonawcze
(np. sterowniki)
"Rozległe sieci [1] o niskiej mocy (LPWA, Low Power Wide Area) mają wnieść znaczący wkład w środowiska Machine to Machine (M2M) i Internetu rzeczy (IoT); spodziewane przychody z usług do 2020 r. mają sięgnąć 27 mld USD.
Do 2025 r. wykorzystanie łączności LPWA w znanych lub nowych zastosowaniach będzie stanowić 70% wśród 3,5 miliarda podłączonych do sieci urządzeń .
Szacuje się, że koszt typowego modułu LPWA wyniesie od 5 do 20 USD, w zależności od zastosowanej technologii. Wraz z kolejnymi wdrożeniami LPWA koszty modułów mogą spaść nawet do 1 lub 2 USD w hurcie.
Internet rzeczy (IoT, Internet of Things) jest aktualnie jednym z najgorętszych trendów w IT. Kluczowe technologie umożliwiające jego realizację to sieci Low Power Wide Area (LPWA), a wśród nich Narrowband-IoT.
Dlaczego?
Ponieważ umożliwiają one podłączenie „prostych rzeczy" — urządzeń, które wysyłają jedynie małe ilości danych — na wiele sposobów, zaś Internet rzeczy w dużej mierze składa się właśnie z nich. Wielki potencjał tego standardu sieci podkreślają eksperci Analysys
Mason, którzy przewidują, że liczba połączeń LPWA wzrośnie z 50 milionów obecnie do ponad 3 miliardów do 2023" roku.
[1] Materiał T-Mobile
Więcej informacji www.efento.pl
- Autor:
- PW
- Źródło:
- www.efento.pl
- Dodał:
- Efento Sp. z o.o.
Czytaj także
-
EVIDAS - Oprogramowanie Badawcze I Pomiarowe
Czujnik. Wzmacniacz. Oprogramowanie. Jest to "tradycyjny" łańcuch pomiarowy, używany od dziesięcioleci w projektach badawczych i inspekcyjnych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-