Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-03-19
Walcowanie i zwijanie blach – perfekcyjna obróbka metali

Obróbka plastyczna metali wymaga użycia specjalnych urządzeń zwanych walcarkami. Pozwalają one na walcowanie i formowanie różnych kształtów z blach aluminiowych lub stalowych. Dzięki pracy tych urządzeń można zwijać cylindryczne części oraz stożki zarówno z metali kolorowych, jak również ze stali nierdzewnej i zwykłej.

Technologia CNC, czyli numeryczne sterowanie maszyn

Aluminium jest elastycznym i jednocześnie powszechnie używanym materiałem, z którego można formować różne kształty szeroko wykorzystywane w przemyśle czy budownictwie. Nowoczesne metody obróbki aluminium wymagają niezwykłej staranności i precyzji, dlatego obecnie coraz częściej korzysta się z technologii komputerowych CNC . W tym celu specjalnie opracowany program służy do numerycznego sterowania maszyn takich jak frezarki, obrabiarki czy tokarki, a rolą operatora danej maszyny jest umiejętne zaprojektowanie całego procesu. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu CAM można w pełni zautomatyzować i zoptymalizować pracę zapewniając idealnie wykonane elementy.

Zwijanie i walcowanie aluminium

Aby stworzyć odpowiedni kształt z aluminium należy poddać je specjalnej obróbce plastycznej. Generalnie w procesie walcowania wykorzystuje się jedną z dwóch dostępnych metod – walcowanie blach na zimno lub na gorąco. W zależności od rodzaju i grubości blach dobierane są odpowiednie parametry, dzięki czemu można uprościć i skrócić czas obróbki, a jednocześnie zapewnić właściwy, dokładny kształt. Nowoczesne, profesjonalne maszyny umożliwią walcowanie zarówno cienkich, jak i grubych blach, a doświadczony specjalista dobierze parametry i skonfiguruje maszynę w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać materiał i unikać ewentualnych kolizji. Taki sposób obróbki pozwoli zaoszczędzić czas i surowiec niezbędne do wykonania konkretnych kształtów czy produktów.

Walcowanie stożków ze stali

Do kształtowania stożków z metali używa się najczęściej prasy krawędziowej. Precyzyjne kształty z odpowiednio dużymi kątami nachylenia oraz wyraźnymi różnicami średnic można można uzyskać w procesie gięcia korkowego. Walcowanie stożkowe należy do bardzo dokładnych metod obróbki metali i jest wykorzystywane do tworzenia wielu części różnych mechanizmów i maszyn oraz narzędzi czy elementów konstrukcyjnych.

Laserowe cięcie blach w technologii CNC

Zaawansowana technologia CNC znajduje zastosowanie również przy cięciu blach. Obecnie odchodzi się od mechanicznego cięcia, które nie zapewnia takiej dokładności, jaką można uzyskać dzięki użyciu zaawansowanych laserów. Precyzyjny laser przeznaczony do cięcia blach umożliwia otrzymanie zadanych wymiarów w szybkim czasie pozwalając na zwiększenie produkcji. Dodatkową zaletą tej metody jest idealne wykończenie krawędzi. Dzięki temu nie ma potrzeby poddawania dodatkowej obróbce krawędzi obrabianej blachy, pozwala na szybsze uzyskanie gotowego produktu.                                                                                                                                               

Autor:
USM Marcin Zglinicki Sp. z o.o.
Źródło:
własne

Czytaj także