Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-02-03
Wirówka laboratoryjna - na co zwrócić uwagę podczas jej kupna?

wirowkilaboratoryjne(1).jpg

Wirówka laboratoryjna jest to urządzanie, które służy do rozdzielania w laboratoriach wielu różnych substancji. Zawiesiny i emulsje udaje się rozdzielić w wirówkach poprzez wprawienie ich w bardzo szybki ruch obrotowy, którego przyśpieszenie przekracza przyśpieszenie ziemskie, co znacząco przyśpiesza szybkość sedymentacji.

 

Wirówki laboratoryjne stosowane są na szeroką skalę w laboratoriach biochemicznych, medycznych, przemysłowych oraz innych gdzie odwirowanie materiału musi być przeprowadzone sprawnie, oraz bezproblemowo. Wirówki laboratoryjne mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność rozdziału małej ilości badanego preparatu na składniki o różnych gęstościach. Wirówka laboratoryjna dokonuje rozdzielenia zawiesin i emulsji w wyniku wprowadzenia w szybki ruch obrotowy substancji umieszczonej w naczyniach wewnątrz wirnika, co jest spowodowane stałym i bardzo wysokim przyspieszeniem zwiększając w ten sposób prędkość opadania cząstek, czyli sedymentacji. Na rynku dostępnych bardzo wiele rodzajów wirówek, począwszy od niewielkich urządzeń przeznaczonych do pracy z jedną probówką, poprzez urządzenia z wirnikiem zamontowanym na stałe, które przeznaczone są do określonych aplikacji, urządzenia z wirnikami wymiennymi, gdzie użytkownik w zależności od potrzeb danego badania może wymienić sam wirnik, bez konieczności zakupu nowego urządzenia, aż po duże urządzenia, w których dodatkowo jest możliwość podgrzewania lub chłodzenia wirowanej zawartości do określonej temperatury. Oczywiście wraz z rozbudowaniem urządzeń zmianie ulega również ich cena, dlatego też istotne jest, aby użytkownik od początku wiedział jak powinna wyglądać „obróbka” danej próbki i w jakich warunkach powinny być wirowane próbki. Proste urządzenia można już zakupić za kilkaset złotych, podczas gdy wirówki posiadające możliwość grzania i chłodzenia renomowanych firm to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Urządzenia renomowanych firm posiadają wiele programów zapisanych w pamięci wirówki, przeznaczonych do danych aplikacji, jak np. wirowanie moczu czy wirowanie krwi. Takie wirówki posiadają możliwość włączenia w laboratoryjny system oprogramowania tzw. LIMS, gdzie online można sterować urządzeniem oraz dokonywać rejestracji panujących wewnątrz warunków w danej chwili. Do sprawnej obsługi urządzeń, celem uzyskania wiarygodnych i powtarzalnych wyników niezbędny jest laborant, który z jednej strony przygotuje w odpowiedni sposób próbki, które będą następnie wirowane a z drugiej, będzie w stanie we właściwy sposób je zinterpretować. Należy również pamiętać, aby urządzenie odpowiednio serwisować, sprawdzać, czy nastawiona wartość obrotów odpowiada rzeczywistej prędkości wirowania – taki serwis zaleca się z częstotliwością minimum jeden raz w roku. Serwis należy wykonać w doświadczonej firmie, która odpowiednio skalibrowanymi i wzorcowanymi urządzeniami, które są w stanie zbadać zadaną prędkość, lub temperaturę, która jest nastawiona wewnątrz z temperaturą rzeczywistą – takie usługi świadczy firma Danlab. W firmie Danlab oprócz serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego na urządzenia można uzyskać poradę, jaki sprzęt zakupić do swoich aplikacji, oraz nabyć urządzenia renomowanych firm.

Oprócz wyboru odpowiedniej wirówki do swoich aplikacji należy zadbać, aby wybrany wirnik, również spełniał wymogi danego procesu. Są bardziej lub mniej uniwersalne wirniki, wirniki, do których można dokupić pojemniki, a do nich odpowiednie reduktory. W wielu przypadkach odpowiednio dobrane urządzenie, wirnik i pojemniki jest wystarczające do przeprowadzenia wirowania w naprawdę wielu procesach, dlatego tak ważne jest, aby dobrać urządzenie optymalne.

 

Źródło:
danlab.pl

Czytaj także