Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-27
Wszystko w jednej obudowie i wszystko podłączone do sieci

Nowy zasilacz hydrauliczny CytroPack

Postęp przejawia się zwłaszcza w eleganckiej formie: nowy mały zasilacz Bosch Rexroth CytroPac pokazuje, jak niewiele miejsca potrzeba na zainstalowanie nowoczesnego rozwiązania hydraulicznego. Firma Bosch Rexroth zintegrowała w jednej obudowie elementy hydrauliczne oraz przetwornicę częstotliwości, silnik, pompę i czujniki, tworząc zasilacz niewymagający szafki sterowniczej. Nowa seria rozwiązań typu plug-&-run (podłącz i pracuj) upraszcza uruchomienie a dzięki sterowaniu prędkością odpowiednio do zapotrzebowania pozwala na zmniejszenie zużycia energii nawet o 80%. Zdecentralizowany inteligentny zasilacz hydrauliczny wykrywa wszelkie stany robocze a po dołączeniu opcji monitorowania warunków pracy jest kompatybilny z koncepcją Przemysłu 4.0. CytroPac pokrywa zakres mocy do 4 kW oraz przepływ oleju hydraulicznego do 35 ℓ/min.
Ilość miejsca potrzebnego do instalacji jest bardzo istotna, gdyż stanowi jedno z kryteriów przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Nowo opracowany zasilacz hydrauliczny CytroPac firmy Bosch Rexroth zawiera wszystkie elementy hydrauliczne i elektryczne zintegrowane w sposób zajmujący minimalną ilość miejsca. Na małe wymiary w istotnym stopniu wpływa niewielki zbiornik o pojemności jedynie 20 ℓ. Zbiornik zapewnia należyte odgazowywanie oleju, wydłużając tym samym jego okres eksploatacji.

Zmniejszenie zużycia energii nawet o 80%

CytroPac jest oparty o napędy Sytronix. Zintegrowana przetwornica częstotliwości automatycznie steruje prędkością silnika w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii o 30-80% (w zależności od charakterystyki cyklu pracy) w porównaniu z jednostkami o stałej mocy przy tej samej mocy wyjściowej. Ułatwia to producentom maszyn spełnienie wymagań europejskiej Dyrektywy 2009/125/WE ws. zużycia energii i emisji CO2 (Dyrektywa Ecodesign), a także nawet surowszych częściowo wymagań obowiązujących w przemyśle samochodowym. Równocześnie kontrola prędkości w zależności od zapotrzebowania zmniejsza ilość ciepła wprowadzanego do oleju, obniżając tym samym wymogi na chłodzenie. Ponadto firma Bosch Rexroth zastosowała w tym produkcie technologię rurki cieplnej — nowatorskie rozwiązanie chłodzenia wodą, dodatkowo przyczyniające się do zaoszczędzenia miejsca.

Zdecentralizowana, inteligentna jednostka zawiera zintegrowaną w tej samej obudowie przetwornicę częstotliwości, która może komunikować się w czasie rzeczywistym z układem sterowania maszyny poprzez interfejsy ethernetowe Sercos, PROFINET, EtherCAT, EtherNet/IP i Modbus/TCP, a także interfejs PROFIBUS. Uruchomienie wymaga jedynie podłączenia zasilania elektrycznego i kabli komunikacyjnych do układu sterowania i do układu hydraulicznego oraz podłączenia układu wody chłodzącej.

Połączenie z siecią poprzez otwarte interfejsy

CytroPac został zaprojektowany z myślą o zwiększonych wymaganiach na przepływ informacji w koncepcji Przemysłu 4.0. Sercem urządzenia jest zintegrowana przetwornica częstotliwości: natychmiast gotowa do użycia, podłączona do czujników temperatury, poziomu oleju, zatkania i przepływu, dostarcza układowi sterowania maszyny wszystkie dane za pośrednictwem różnych interfejsów ethernetowych. Ciągłe pobieranie danych o stanie roboczym pozwala na wczesne wykrywanie i szybkie eliminowanie usterek wynikających z zużycia lub awarii. Ponadto operator może zmieniać ciśnienie i przepływ w czasie rzeczywistym, poprzez połączenie ethernetowe, niezależnie od lokalizacji.
Obudowa izoluje otoczenie od wszelkich źródeł hałasu. Producenci maszyn nie muszą już stosować dodatkowych, kosztownych i zajmujących miejsce obudów, aby spełnić międzynarodowe i specyficzne dla branży samochodowej przepisy dotyczące dopuszczalnej emisji hałasu. Mały zespół napędowy ma klasę ochrony IP 54.

 

Autor:
Tomasz Domaszczyński
Źródło:
www.boschrexroth.pl
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Czytaj także