Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-04-10
Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

Tłoczenie foli

Wygląd produktów odgrywa ważną rolę w kształtowaniu zachowań konsumentów. Każda branża wykorzystuje swoje metody i techniki do kształtowania pożądanego wizerunku marki. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie termodruku z użyciem folii. Firma Technoshell Automations zasłynęła jako producent maszyn wykorzystujących tę technologię. Aby osiągnąć pożądaną dokładność i precyzję w swoich wysoce złożonych wieloosiowych maszynach, Technoshell stosuje innowacyjną, zaawansowaną technologię automatyzacji firmy B&R. 

 

DSC00224-Kopie_1.0_small_en.jpg

 

Technoshell Automation to firma z 28-letnią historią, oferująca szerokiemu gronu odbiorców kompleksowe rozwiązania w dziedzinie druku i pakowania. Wiodącą pozycję w branży zapewnia firmie jej potencjał w zakresie projektowania, mechaniki i rozwoju oprogramowania połączone z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i najnowszej technologii automatyzacji.

DSC00261_1.0_small_en.jpgUżycie serwonapędów ACOPOS P3 radykalnie zmniejszyło powierzchnię zajmowaną przez szafę sterowniczą – o około 69%.

Nowy wymiar technologii tłoczenia
Termodruk z użyciem folii i drukowanie transferowe na gorąco to formy dekoracji produktu, w których kombinację ciepła, ciśnienia i czasu prasowania wykorzystuje się w celu trwałego naniesienia metalizowanej lub wstępnie zadrukowanej grafiki na produkt. Maszyny Technoshell Automations do termodruku z folią i urządzenia do drukowania transferowego na gorąco działają na zasadzie „up-down" i „roll-on", co umożliwia szeroki zakres zastosowań.
Termodruk z folią na powierzchni płaskiej lub o prostej geometrii w dwóch wymiarach jest stosunkowo prostym procesem. Wraz z dodaniem trzeciego wymiaru sprawy się komplikują – zwłaszcza, gdy powierzchnia drukowania jest zakrzywiona. W takich zastosowaniach wyzwaniem jest utrzymanie wymaganej temperatury, nacisku oraz odpowiedniego kontaktu między wałkiem, folią i przedmiotem.

Termodruk oparty o CNC
Model Pro Hot maszyny do termodruku z folią firmy Technoshell to efekt unowocześnienia konstrukcji i mechaniki urządzenia oraz wdrożenia oprogramowania CNC. Środowisko inżynieryjne B&R Automation Studio pozwoliło w znacznym stopniu uprościć opracowanie maszyny.
Proces termodruku rozpoczyna się od wprowadzenia produktu do maszyny. Podczas tej czynności bezpieczeństwo operatora zapewniają kurtyny świetlne. Blokady zabezpieczające zapobiegają wypadkom. Folia ze wzorem drukowanym na produkcie jest przeciągana przez oś odciągarki nad produktem. Kolejny zestaw ramion mocno przytwierdza do niego folię.
Odpowiedni profil produktu wprowadzony jest do pamięci, a nadruk nakłada się za pomocą dwuosiowego wałka napędzanego silnikiem krokowym. Oś X-Y zapewnia niezbędną swobodę ruchu wałka w pionie i poziomie, natomiast trzecia oś umożliwia obrót o 360°. W procesie termodruku wałek jest podgrzewany do temperatury przekraczającej 100°C.
Po zakończeniu drukowania ramiona unoszą się, a oś silnika krokowego odciąga folię – urządzenie jest gotowe do kolejnego cyklu. „Nasze maszyny do termodruku z folią zapewniają fotograficzną rozdzielczość i możliwość stosowania kolorów metalicznych. Jedno rozwiązanie umożliwia trwałe i bezpieczne dekorowanie złożonych zakrzywionych powierzchni, co oznacza znaczną oszczędność zasobów w porównaniu z metalizacją produktów" – zaznacza dyrektor Technoshell, Nikhil Baste.

Więcej konfigurowania, mniej programowania
Niemal każda branża notuje rekordowo wysokie tempo wprowadzania na rynek nowych produktów. Zdaniem Baste'a – „Konieczność sprostania tak szybko zmieniającym się wymaganiom jest nie lada wyzwaniem dla producentów maszyn. Dzięki technologii B&R, nasza maszyna z łatwością wywiązuje się z takich zadań, a wszelkie zmiany można wprowadzać bez wizyt u klienta." Programowanie maszyny na potrzeby wprowadzenia nowych produktów jest bardzo proste i szybkie. G-kod utworzony podczas projektowania produktu można wprowadzić bezpośrednio do pamięci sterownika, można też posłużyć się graficznym interfejsem użytkownika w celu modyfikacji istniejącego produktu lub wprowadzenia nowego.
Model Pro Hot wyposażony jest w Panel PC 2100, który służy jako zintegrowana jednostka HMI/PLC, sterująca całą maszyną. Do tego dochodzą zdalne moduły I/O X20, serwonapędy ACOPOS P3 i ACOPOSmicro połączone siecią Ethernet POWERLINK działającą w czasie rzeczywistym.
We wszystkich aspektach rozwoju oprogramowania maszyny firma Technoshell posłużyła się mapp Technology dostarczoną wraz Automation Studio. Konstruktorzy z Technoshell już poprzednio korzystali z mapp Technology przy projektowaniu innych maszyn, dlatego funkcje i korzyści z jej stosowania były im znane. Filozofia mapp, streszczająca się w haśle „więcej konfigurowania, mniej programowania", pozwoliła firmie znacznie skrócić czas opracowania oprogramowania.

 

Technoshell oferuje szeroki asortyment urządzeń do drukowania i pakowania, które czynią piękniejszym każdy produkt i opakowanie.
Technoshell oferuje szeroki asortyment urządzeń do drukowania i pakowania, które czynią piękniejszym każdy produkt i opakowanie.

Dodanie aplikacji CNC do standardowych funkcji sprzętowych i aplikacyjnych byłoby wcześniej nie do pomyślenia, za to z technologią mapp CNC, okazało się to wyjątkowo łatwe. Stosując CNC nadal została zachowana pełna swoboda w programowania maszyn, co zapewnia dużą elastyczność przy wysokich parametrach użytkowych.

Zintegrowana architektura
„Korzystamy z produktów B&R od około 10 lat i wielokrotnie mieliśmy okazję docenić zalety ich zintegrowanego podejścia" – zauważa Baste. „We wszystkich naszych maszynach zastosowaliśmy POWERLINK jako niezależny od dostawcy protokół sieciowy. Ułatwia to wybór z listy dostawców różnych komponentów, a jednocześnie umożliwia ich programowanie i diagnozowanie w ramach Automation Studio."
Użycie serwonapędów ACOPOS P3 radykalnie zmniejszyło powierzchnię zajmowaną przez szafę sterowniczą – o około 69%. Sieć POWERLINK wymaga tylko jednego kabla Ethernet w szafie do Panel PC 2100. Dzięki temu nakład pracy związany z okablowaniem jest mniejszy, a obsługa techniczna sprawniejsza. Wszystkie systemy są ściśle powiązane ze sobą za pośrednictwem Automation Studio – uniwersalnego narzędzia programistycznego do wszystkich urządzeń B&R. Panel PC 2100 obsługuje system czasu rzeczywistego ARwin oparty na systemie operacyjnym Windows. Urządzenie zapewnia solidność i determinizm wymagany w zastosowaniach przemysłowych.

Krok ku nowej erze
Dzisiejsi producenci wymagają maszyn, które są przygotowane do pracy w warunkach Przemysłowego Internetu Rzeczy. Technoshell już od lat oferuje swoim klientom takie możliwości, jak zdalna diagnostyka i konserwacja, zintegrowane i połączone maszyny, wykorzystanie technologii open source oraz skalowalna i elastyczna konstrukcja maszyn i wiele innych. Łącząc rozwiązania B&R ze specjalistyczną wiedzą branżową, firma Technoshell jest w stanie stale oferować klientom zaawansowane rozwiązania.

Czytaj także