Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-29
Zespoły przygotowania powietrza - czym są i do czego służą?

Zespoły przygotowania powietrza służą do jego filtracji, zredukowania ciśnienia i w przypadku konieczności nasmarowania specjalną mgłą olejową. To elementy o budowie modułowej, w skład których wchodzą najczęściej zawór odcinający, filtroreduktor i smarownica. Ich zastosowanie pozwala uzyskać powietrze, które będzie cechowało się pożądanymi przez użytkownika właściwościami. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Zespoły przygotowania powietrza - co warto wiedzieć?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nowoczesne zespoły przygotowania powietrza są kluczowym elementem układu pneumatycznego. To właśnie im zawdzięczasz bowiem poprawną pracę i niską awaryjność. Zwróć uwagę, że to one odpowiadają za ochronę przed zanieczyszczeniami, wilgocią czy skokami ciśnienia. Służą nie tylko filtracji powietrza. Ich zadaniami są także zapewnienie odpowiedniego smarowania wszystkich istotnych elementów ruchomych oraz regulacja ciśnienia dla wybranej aplikacji. 

Zespoły przygotowania powietrza
Zespoły przygotowania powietrza

Większość użytkowników decydujących się na zespoły uzdatniania powietrza wybiera również zawory, które umożliwiają odcięcie zasilania oraz odpowietrzenie całej instalacji. W przypadku wyboru modelu sterowanego ręcznie kłódka dodatkowo zabezpiecza przed niechcianym załączeniem przez nieuprawnionych pracowników czy osoby zewnętrzne.

Obecnie dostępne są zestawy przygotowania powietrza różniące się wielkością nominalną oraz przyłączami. Standardowe rozwiązania mieszczą się w zakresie od G1/8" do G1", zaś wszystkie inne bloki (zarówno większe, jak i mniejsze) można zamówić indywidualnie. Co istotne, nowoczesne zespoły przygotowania powietrza pozostają łatwe w montażu. Zawdzięczamy to odpowiednio zoptymalizowanym systemom połączeniowym. Warto również podkreślić, że cechuje je łatwe konfigurowanie. Użytkownicy doceniają także możliwość blokady pokrętła służącego do zmiany ustawień. 

Zespoły przygotowania powietrza
Zespoły przygotowania powietrza

Zespoły przygotowania powietrza cechuje zwarta budowa - są bardzo estetyczne i praktyczne jednocześnie. W niektórych modelach znajdziesz także specjalną osłonę na zbiornikach z kondensatem i olejem.

Jak dobrać zespoły przygotowania powietrza?

Co powinno mieć największe znaczenie dla użytkowników decydujących się na zakup bloku przygotowania powietrza? Najważniejsze będzie zwrócenie uwagi na wielkość przyłącza, wielkość przepływu i zakres dostępnej regulacji. To jeszcze nie wszystko. Zawsze sprawdzaj właściwą kolejność znajdujących się w nim elementów. Na początku musi być filtr, za nim reduktor ciśnienia, smarownica zaś ma swoje miejsce na końcu. 

Zespoły przygotowania powietrza
Zespoły przygotowania powietrza

Co jeszcze ma znaczenie? Dla użytkowników ważny powinien być również typ zrzutu kondensatu. Do wyboru mamy modele automatyczne, półautomatyczne i ręczne. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz spust półautomatyczny, dla jego działania musisz przeprowadzić wcześniej odpowietrzenie układu.

Jeśli chcesz cieszyć się wysoką wydajnością wybranego urządzenia, zarówno przy jego zakupie, jak i późniejszej konserwacji zaufaj doświadczonym specjalistom. Zdecyduj się skorzystać z oferty firmy Inter Trade, która od lat zajmuje się doborem, sprzedażą i montażem. Współpracując z najlepszymi, zyskasz pewność, że wybrane rozwiązanie pozwoli ci zoptymalizować pracę instalacji. Unikniesz również generowania zbędnych kosztów, które mogłyby wynikać z nieprawidłowego doboru wielkości zespołu. 

Zespoły przygotowania powietrza
Zespoły przygotowania powietrza

Zespoły przygotowania powietrza
Zespoły przygotowania powietrza

Autor:
InterTrade
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji