Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-07-31
Jak sterować hamulcem pneumatycznym przy pomocy uchwytu funkcyjnego EBR-PN

Uchwyty funkcyjne serii EBR-PN oferowane przez firmę ELESA+GANTER są stosowane od lat w różnych gałęziach przemysłu. Rekomenduje się je do urządzeń, w których głównym źródłem zasilania i sterowania jest sprężone powietrze. Najistotniejszym elementem całej konstrukcji jest pneumatyczny zawór rozdzielający sterowany mechanicznie, tj. za pomocą przycisku wbudowanego w uchwycie.

uchwyt-z-zaworem-pneumatycznym.png

 Rys. 1 Uchwyt z zaworem pneumatycznym EBR-PN

Jednym z interesujących przykładów zastosowania uchwytu EBR-PN jest aplikacja naszego klienta, w której wspomniany uchwyt służy do sterowania hamulcem pneumatycznym.

Firma INMED-Karczewscy sp. z o.o. specjalizująca się w projektowaniu i produkcji instalacji gazów medycznych, a także sprzętu do wyposażenia bloków operacyjnych, sal OIOM/OIT lub sal chorych, w swojej ofercie posiada szeroką gamę zasilających kolumn chirurgicznych i anestezjologicznych (rys. 2). Dzięki kolumnom możliwe jest ergonomiczne ustawienie sprzętu medycznego na sali operacyjnej. Dodatkowo zwiększają one bezpieczeństwo, eliminując konieczność ustawiania aparatury medycznej na podłodze.

zasilajaca-kolumna-sufitowa.pngRys. 2 Kolumna anestezjologiczna LISSAclassic-lift

W projekcie kolumny anestezjologicznej LISSAclassic-lift zostały zastosowane dwa uchwyty EBR-PN-3/2-NO do sterowania pneumatycznym hamulcem obrotu ramion (rys. 3).
Główną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość precyzyjnego i niemal bezwysiłkowego przesuwania ramion w trakcie przeprowadzania zabiegu.

sterowanie-zasilajaca-kolumna-sufitowa.pngRys. 3 Uchwyty EBR-PN – sterowanie kolumną anestezjologiczną LISSAclassic-lift

Uchwyt z serii EBR-PN standardowo został wyposażony w pneumatyczny zawór rozdzielający, sterowany mechanicznie za pomocą przycisku. Połączenie tych dwóch elementów umożliwia sprawne sterowanie w tym samym czasie zarówno uchwytem jak i zaworem, co w efekcie umożliwia operatorowi łatwe zwolnienie hamulca blokady i przestawienie kolumny.

Zawory rozdzielające uchwytu EBR-PN są elementami sterującymi kierunkiem przepływu powietrza. Najczęściej spełniają rolę prostych sterowników dla elementów wykonawczych np. przełączanie położenia siłowników pneumatycznych.

Funkcję sterowania hamulcem realizować można w dwojaki sposób:

1. Budując układ pneumatyczny bazujący na zasadzie pracy siłownika jednostronnego
działania. W układach pneumatycznych z takim siłownikiem ruch tłoczyska w jedną stronę wymuszany jest podaniem sprężonego powietrza, natomiast powrót do pozycji wyjściowej jest realizowany mechanicznie np. poprzez sprężynę zamontowaną w siłowniku.

Układ taki można zbudować dwojako, stosując uchwyty:

• EBR-PN-3/2-NO gdzie zawór pneumatyczny jest normalnie otwarty, a hamulce jest zaciksany sprężonym powietrzem. Wciśnięcie przycisku odcina napływ powietrza i powoduje odpływ powietrza do atmosfery (rys. 4).

schemat-drog-przeplywu.pngRys. 4 Uchwyty EBR-PN-3/2-NO – schemat dróg przepływu czynnika roboczego

• EBR-PN-3/2-NC: gdzie zawór pneumatyczny jest normalnie zamknięty, a hamulec jest zaciskany przez sprężynę siłownika. Wciśnięcie przycisku powoduje napływ sprężonego powietrza do siłownika, zwalniając tym samym hamulec (rys. 5).

schemat-drog-przeplywu2.pngRys. 5 Uchwyty EBR-PN-3/2-NC – schemat dróg przepływu czynnika roboczego

2. Budując układ pneumatyczny bazujący na zasadzie pracy siłownika dwustronnego działania, dla którego zmiana pozycji wymuszana jest podaniem powietrza do jednej z komór przy jednoczesnym odprowadzeniu z drugiej. Układ taki można zbudować stosując uchwyty:

• EBR-PN-5/2: uruchomienie przycisku przełącza jednocześnie napływ i odpływ powietrza pomiędzy dwoma dostępnymi przyłączami (rys. 6).

schemat-drog-przeplywu3.png

Rys. 6 Uchwyty EBR-PN-5/2– schemat dróg przepływu czynnika roboczego

Stosując układy pneumatyczne do sterowania w urządzeniach medycznych użytkownik zyskuje czystość i bezpieczeństwo eksploatacji (wyeliminowanie ryzyka pożaru) oraz zanieczyszczenia otoczenia w razie uszkodzenia instalacji. Dodatkowo obsługa elementów sterowniczych jest łatwa dla operatora i nie wymaga od niego nakładu sił.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:
Karta katalogowa uchwytu EBR-PN

Tabela przedstawiająca parametry techniczne zaworu EBR-PN
W artykule wykorzystano zdjęcia kolumn, które pochodzą ze strony producenta www.inmed.pl

Autor:
Elesa+Ganter
Źródło:
Magazyn dla Konstruktorów
Dodał:
ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.

Czytaj także