
Inżynierom z Uniwersytetu w Sheffield udało opracować się sposób tworzenia klastra małych robotów, które wykonują wspólnie zadania bez użycia pamięci lub przetwarzania danych.
Zespół z Sheffield Centre for Robotics (SCentRo) zaprogramował zespół robotów tak by były w stanie utworzyć gęsty rój bez potrzeby złożonych obliczeń. Dzieje się to w podobny sposób, w jaki tworzy się rój pszczół lub stado ptaków, będąc w stanie realizować wspólne zadania.
Prace opublikowano w International Journal of Robotics Research. Według ekspertów mogą one utorować rojom robotów drogą do zastosowań, na przykład w przemyśle rolnym, w którym metody rolnictwa precyzyjnego mogą skorzystać z dużej liczby bardzo prostych i tanich robotów.
W badaniach, grupa 40 robotów została zaprogramowana do klastrowania. Używając symulacji komputerowych, naukowcy określili, że rój może być rozszerzany o tysiące robotów. Każdy robot wykorzystuje jeden czujnik, który informuje go, czy przed nim znajduje się inny robot. Na podstawie tych danych obraca się w miejscu lub porusza się w kółko, dopóki nie wykryje kompana.
W ten sposób grupa robotów jest stanie stopniowo tworzyć i utrzymywać klastry, mimo, że nie posiadają pamięci. Co więcej nie muszą wykonywać żadnych obliczeń i wymagają bardzo niewiele informacji na temat środowiska.
Dzięki niezwykłej prostocie, rój może zostać przeskalowany z użyciem dużo mniejszych urządzeń. Badacze wykazali także, że nawet jeśli informacje odbierane przez roboty zostaje częściowo uszkodzone, większość z nich nadal będzie w stanie współpracować, aby wykonać dane zadanie.
Uwaga naukowców koncentruje się teraz na programowaniu robotów w celu wykonywania prostych zadań poprzez interakcję z innymi obiektami.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-
and...
STRACH-myśleć co będzie dalej,roboty mogące SAMODZIELNIE myśleć-mogą dojśc do wnoisku że człowiek jest istotą zbędną,isttą która tylko szkodz ,dlatego należy ją (istotę ludzką) fizycznie wyeliminoweac.Kłaniają się opowieści sf,które nie tak dawno bo jakieś 30 lat temu uważano za bajki,za faNTAZJĘ.