
Mimo, że w obecnych czasach coraz szybciej opracowywane są kolejne innowacje, w dziedzinie pomiarów ciśnienia wciąż wykorzystywana jest technologia licząca ponad 160 lat. Tzw. rurka Bourdona opracowana przez Eugèna Bourdona w 1849 roku jest do dziś najczęściej wykorzystywanym elementem mechanicznym przyrządów do pomiaru ciśnienia w przemyśle wydobywczym.
Po przejęciu w roku 2005 firmy Bourdon-Haenni, Grupa Baumer jest obecnie jedynym właścicielem etykiety "Bourdon Original". wykorzystuje zasadę działania rurki Bourdona Baumer Bourdon Haenni jest obecnie centrum kompetencyjnym mechanicznych przyrządów pomiarowych będącym częścią Grupy Baumer. W oparciu o zasadę działania rurki Bourdona oraz wprowadzoną przez Baumer innowacyjność i know-how produkowane są mechaniczne przyrządy do pomiaru ciśnienia najnowszej generacji. Od wielu lat Baumer dostarcza je na potrzeby przemysłu petrochemicznego, elektrowni, stacji uzdatniania wody oraz przemysłu lotniczego, stoczniowego i spożywczego. Manometry wykorzystujące rurkę Bourdona są łatwe w obsłudze i utrzymaniu.
Ponadto, zapewniają szeroki zakres pomiarowy i dużą dokładność (do 0.1 % wartości zakresowej). Ponieważ nie wymagają zewnętrznego źródła zasilania, nie są też narażone na fluktuacje napięcia ani przerwy w dostawach energii elektrycznej. Firma Baumer w dalszym ciągu wykorzystuje zasadę działania rurki Bourdona w mechanicznych, przyrządach pomiarowych aczkolwiek w swoim zakładzie produkcyjnym znajdującym się w Vendome we Francji uzupełniła oryginalną konstrukcję o modyfikacje pozwalające poprawić jakość manometrów przeznaczonych do zastosowań w wymagających aplikacjach produkowanych na potrzeby przemysłu wydobywczego.
Rurki Bourdona, mające różne wymiary w zależności od nominalnych wymiarów miernika i jego zakresu pomiarowego, są produkowane z długich rurek ze stali nierdzewnej formowanych w giętarkach. Otrzymują tu swój typowy kształt litery C i owalny przekrój. Następnie są mocowane z obu stron do stanowiska testowego, gdzie zostają przetestowane pod kątem szczelności oraz przechodzą cykle nadciśnieniowe mające wyeliminować naprężenia materiału. W następnym etapie zostają przyspawane do portu procesowego manometru w zautomatyzowanym zakładzie spawania laserowego.
Po zamontowaniu mechanizmu pomiarowego, manometr jest dostrajany i testowany pod kątem szerokości zakresu pomiarowego i wymaganej klasy dokładności. Odbywa się to w opatentowanym, półautomatycznym procesie pozwalającym praktycznie wyeliminować błędy regulacji. Manometr zostaje następnie złożony, uszczelniony i zapakowany do wysyłki. Na życzenie klienta każdy egzemplarz może zostać dostarczony wraz z certyfikatem kalibracyjnym generowanym przez system komputerowy, zawierającym skany optyczne pozycji wskazówki.
Certyfikaty te są archiwizowane i mogą być dostarczone w każdej chwili dla konkretnego egzemplarza.
W firmie Baumer ten w pełni udokumentowany i identyfikowalny proces produkcyjny określa się mianem BTrace, będącym skrótem od "Baumer Traceability System". W połączeniu z koncepcją zarządzania strategicznego lean management opisuje on unikalną metodę realizacji zamówień. Oznacza to dla użytkownika wymierną wartość dodaną w postaci obniżonych kosztów produkcji, dużej niezawodności i pełnej identyfikowalności. BTrace obejmuje kilka
elementów:
B - Baumer Business System czyli efektywność procesów produkcji i zarządzania
T – pełna identyfikowalność urządzeń w całym procesie realizacji zamówienia (Traceability)
R – niezawodność, zgodnie z zasadą "zero defects philosophy" (Reliability)
A – automatyzacja zapewniana przez komputerowy system kalibracji i certyfikacji (Automation)
C – spójny proces optymalizacji bazujący na koncepcji zarządzania strategicznego lean management, KAIZEN (Consistency)
E – najwyższa jakość wyrobów (Excellence)
Więcej informacji: www.baumer.com/bourdon
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- MEPAX

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czujniki do pomiaru poziomu cieczy - zasada działania
We wszystkich gałęziach przemysłu wykorzystujących zbiorniki do przechowywania cieczy, pomiar stanu magazynowego tych substancji jest niezbędny do...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-