Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-23
Akustyczna technika wykrywania podwodnych wycieków gazu
Akustyczna technika wykrywania podwodnych wycieków gazu
Akustyczna technika wykrywania podwodnych wycieków gazu
Naukowcy z University of Southampton opracowali bardzo czułą technologię, która umożliwia monitorowanie nieszczelności podwodnych gazociągów.

Naukowcy pokazali, że tak katastrofalne w skutkach wycieki gazu z rurociągów oraz metanu naturalnie wydobywającego się z dna morskiego mogą być w przyszłości wykrywane z pomocą zmian sygnałów akustycznych.

Prosty zestaw podwodnych mikrofonów do monitorowania tych zmian zapewniłby niedrogi, a bardzo skuteczny system detekcji, który byłby sto razy czulszy niż techniki wykorzystywane aktualnie.

„Ta nowa technologia może oszczędzić firmom zajmującym się wydobyciem i przesyłem gazu ogromne sumy.” – stwierdził Tim Leighton z University of Southampton. „Duże wycieki mogą być też niebezpieczne dla pobliskich platform wydobywczych, przepływających statków, a także nabrzeżnych kompleksów dystrybucji gazu.” – dodał.

Technologia ta pozwoliłaby nam też zdalnie monitorować oraz potencjalnie ograniczyć uwalnianie się do atmosfery gazów z dna morskiego. Odnosi się to zarówno do gazów wydobywanych przez przemysł petrochemiczny, jak i naturalnie występującego pod dnem morza metanu.” – stwierdził Leighton.

Nowa akustyczna technologia może w przyszłości posłużyć również do monitorowania integralności strukturalnej infrastruktury do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także