
Brytyjska jednostka badawczo-rozwojowa ARIA opracowuje syntetyczne mięśnie, elektroniczną skórę i mechaniczne dłonie na potrzeby nowego projektu.
Agencja Zaawansowanych Badań i Wynalazków (ARIA) zaprosiła 10 zespołów inżnierskich do rozwoju technologii, która pozwoli przenieść zręczność manipulatorów na nowy poziom. Członkowie grupy to startupy, laboratoria uniwersyteckie, publiczne organizacje badawcze oraz duże przedsiębiorstwa.
Prace i zapewnione na nie fundusze mają na celu zniwelowanie luki między oprogramowaniem a sprzętem w sektorze robotyki, która pogłębiła się podczas boomu na sztuczną inteligencję. Konstrukcje robotów pozostają obecnie w tyle za postępem widocznym w przetwarzaniu danych. Niezdolność do dorównania elastyczności, szybkości i precyzji człowieka poważnie ograniczyła ich wykorzystanie. Podczas gdy, algorytmy szybko osiągają nowe poziomy inteligencji, ARIA dąży do tego, aby sprzęt był w stanie je dogonić.
Agencja uważa, że istnieje pilna potrzeba wykonania postępu. Odsetek światowej populacji w wieku powyżej 65 lat ma się potroić do 2100 roku. Jednocześnie niedobory siły roboczej wykorzystywanej do prac wymagających dużego wysiłku fizycznego stale rosną, a to właśnie roboty mogą zapewnić niezbędne wsparcie. Członkowie programu zaproponowali różne rozwiązania tego problemu.
Londyński startup Arthur Robotics chce skomercjalizować mechaniczną dłoń inspirowaną naturą. Zmechanizowana kończyna łączy w sobie miękkie, odkształcalne powierzchnie styku z rozbudowanym czuciem dotykowym i uczeniem się przez wzmacnianie. Inżynierowie z Uniwersytetu w Londynie opracują z kolei elektroniczną skórę opartą na technologii magnetycznej, która pozwoli mierzyć siły styku 3D w wielu punktach. Duńska firma Pliantics stworzy natomiast miękkie siłowniki liniowe, które będą służyć jako sztuczne mięśnie wzmacniające fizyczne interakcje robota. Kolejny zestaw sztucznych mięśni zostanie zbudowany przez amerykańską firmę Artimus we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Bristolu.
Założona w 2023 roku ARIA finansuje dalekosiężne badania, które mogą okazać się przełomowe dla różnych dziedzin życia. Strategia ta porównywana jest do podejścia amerykańskiej agencji DARPA.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- thenextweb

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekonomiczna automatyzacja produkcji akumulatorów
Firma Bosch Rexroth oferuje kompleksową gamę efektywnych i produktywnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej Kompleksowa oferta...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-