
Naukowcy z Edith Cowan University (ECU) opracowali nowy czujnik jakości wody, który wykorzystuje nanotechnologię światłowodową.
Profesor Kamal Alameh z ECU opracował wraz ze swoim zespołem czujnik, który może identyfikować potencjalne zagrożenie przed zanieczyszczeniami podczas odsalania wody. Czujniki tego typu odgrywają dużą rolę w tym procesie.
Jesli membrana filtrująca nie jest kontrolowana, w wyniku degradacji może mieć wpływ na jakość wody, która w najgorszym przypadku może wymagać intensywnej filtracji chemicznej lub wymiany membrany, zwiększając przez to koszty utrzymania. Obecnie stosowane czujniki są nieporęczne oraz podatne na korozję. Ponadto muszą być zasilane w każdym węźle czujnika.
Czujniki opracowane przez ECU są o wiele bardziej dokładne i niezawodne. Składaja się włókna światłowodowego o grubości ludzkiego włosa, którego koszt wyprodukowania to zaledwie 7 dolarów za 1km. Czujniki dostarczają informacji w czasie rzeczywistym wykrywając zasolenie już od 5mg/litr.
Czujniki spełniają wymagane normy przemysłowe i mogą mierzyć temperaturę, natężenie przepływu, ciśnienie oraz zasolenie. Według profesora Alameha, mogą być stosowane w przemyśle naftowym i gazowym. „Światło lasera prowadzone przez wiązkę światłowodową to unikalna cecha, która może znaleźć zastosowanie w opomiarowaniu ropy czy gazu na dużych głębokościach."
Profesor Alameh oraz jego zespół opracowali wersję demonstracyjną światłowodowego czujnika, a obecnie badają możliwości komercjalizacji technologii ze swoimi partnerami branżowymi.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Cyfrowa odpowiedź na wartki strumień wyzwań
Sukcesywna modernizacja starzejącej się infrastruktury, optymalizacja jej wydajności, rozbudowa w miarę wzrostu liczby użytkowników oraz...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-