Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-01-30 | Ostatnia aktualizacja: 2009-01-30
Automatyczny system kontroli stanu łopat wirnika turbiny wiatrowej

Automatyczny system kontroli stanu łopat wirnika turbiny wiatrowej
Robot ‘wciąga’ się po linie na konstrukcję aż dotknie łopaty wirnika. Następnie bada każdy centymetr powierzchni łopat, rejestrując wszystkie pęknięcia, czy rozwarstwienia materiału i wreszcie składa raport operatorowi.
Łopaty wirnika, produkowane przeważnie z tworzyw wzmocnionych włóknami (GRP), muszą wytrzymywać pracę w trudnych warunkach stale poddawane działaniu wiatru, sił bezwładności, czy erozji. Jak dotąd, badane były w regularnych odstępach czasu przez wykwalifikowanych pracowników, jednakże nie jest to łatwe zadanie ze względu na trudny dostęp.
„Nasz robot wyposażony jest w wiele zaawansowanych systemów pomiarowych.” – stwierdził Norbert Elkmann, menedżer projektu z Fraunhofer IFF. „Pozwalają one badać łopaty wirnika bardzo dokładnie.” – dodał.
Nowy system kontroli składa się z trzech elementów:
- Promiennik podczerwieni nagrzewa powierzchnię łopaty wirnika
- Kamera termowizyjna wysokiej rozdzielczości rejestruje rozkład temperatury identyfikując w ten sposób wszystkie defekty materiału.
- Dodatkowo, robot wyposażony jest w system ultradźwiękowy i kamerę wysokiej rozdzielczości, które pozwalają wykrywać uszkodzenia niewidzialne gołym okiem.
Specjalnie skonstruowany system nośny gwarantuje, że robot bezpiecznie i precyzyjnie porusza się wzdłuż powierzchni łopaty wirnika.
Kluczową zaletą systemu jest to, że może przeprowadzić kontrolę każdej turbiny wiatrowej, niezależnie od jej wymiarów, od pogody i od tego, czy znajduje się ona na lądzie, czy na wodzie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne Technologie dla Energetyki Wiatrowej od AP Aautomatyka
Rozwój energetyki wiatrowej przyspiesza, zwiększając jednocześnie zapotrzebowanie na zaawansowane systemy pomiarowe i diagnostyczne. Firma AP...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-