Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-09-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-09-21
Automatyka w budynkach edukacyjnych - co daje?
Automatyka w budynkach edukacyjnych - co daje?

Automatyzacja oświetlenia ma na celu przede wszystkim ekonomiczne gospodarowanie energią, zarówno ze względów ekologicznych, jak i finansowych. Montaż czujników ruchu pozwala na wygaszanie punktów świetlnych w miejscach, w których nie przebywają ludzie oraz ich włączania czy rozjaśniania w konkretnych pomieszczeniach. Jakie korzyści przynoszą takie rozwiązania w budynkach placówek oświatowych?

 

Jakie automatyzacje możemy zastosować w oświacie

Światło ma ogromne znaczenie w życiu człowieka, wpływając między innymi na jego biorytm oraz decydując o samopoczuciu. Problemy może stwarzać nie tylko jego nieodpowiednie natężenie, ale również barwa światła, która w znacznym stopniu odbiega od światła dziennego. Stąd też w salach lekcyjnych, bibliotece i czytelni warto zadbać o warunki, które będą sprzyjać koncentracji i przyswajaniu wiedzy.

Innym problemem związanym z oświetleniem placówek edukacyjnych jest cykliczny system zajęć. W praktyce oznacza to, że podczas lekcji uczniowie przebywają w klasach, a korytarze są puste i odwrotnie. Biorąc pod uwagę liczbę sal lekcyjnych czy auli wykładowych na uczelniach można założyć, że pozostawienie w nich włączonego światła po opuszczeniu przez uczniów generuje pokaźne zbędne koszty.


Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku czytelni bibliotecznych wyposażonych w stanowiska z lampami. Użytkownicy stanowisk sporadycznie myślą o tym, aby wyłączać lampy po ich opuszczeniu. Automatyzacja oświetlenia stanowi doskonały sposób na ograniczenie zużycia energii. Wystarczy wyposażyć stanowiska w czujniki ruchu. Rozwiązania, w które można wyposażyć oświetlenie w szkole lub na uczelni to np.:

  • automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia po opuszczeniu pomieszczenia przez uczniów,
  • zarządzanie poziomem oświetlenia w miarę ich wykorzystywania oraz form aktywności,
  • ręczne lub automatyczne sterowanie oświetleniem w całym budynku, z możliwością wyłączania i włączania poszczególnych stref – klasy, stołówka, sala sportowa, klatka schodowa, korytarze,
  • automatyczne dostosowanie natężenia światła do poziomu światła dziennego,
  • włączanie i wyłączanie oświetlenia zewnętrznego budynku sterowane czujnikami zmierzchowymi.

Niewątpliwą korzyścią, jaką niesie za sobą zautomatyzowane oświetlenie na uczelni czy w szkole, jest efektywne i ekonomiczne zarządzanie energią. Przygaszanie oświetlenia wraz ze wzrostem natężenia światła dziennego (np. zmieniającego się wraz z pogodą czy pora dnia) to tylko jeden z czynników decydujących o zmniejszeniu zużycia prądu. Problemem szkół jest też oświetlanie wnętrza budynku przez cały okres przebywania w nim uczniów bez względu na to, czy korzystają oni z pomieszczeń, czy nie.

Przykładem takich miejsc są długie korytarze czy pomieszczenia szatni – puste czasie lekcji, a wyposażone w wiele lamp, które przez 10-12 godzin zużywają prąd. Wygaszanie ich lub zmniejszanie natężenia światła z pewnością pozwoliłoby zaoszczędzić wiele pieniędzy. Dodatkową korzyścią jest też komfort pracowników, których zautomatyzowane oświetlenie w szkole zwalnia z obowiązku pamiętania o zgaszeniu światła.

 

System sterowania oświetleniem Helvar

Automatyzacja oświetlenia jest specjalnością firmy Helvar, która projektuje i wykonuje systemy indywidualnie dopasowane do potrzeb oraz specyfiki budynku. Mogą one funkcjonować samodzielnie lub być zintegrowane z systemami automatyki budynkowej BMS i AV. Proponowane rozwiązania mogą obejmować pojedyncze pomieszczenia takie jak klasy szkolne, aule uczelniane, stołówka, sala gimnastyczna czy biblioteka. Mogą też być zaprojektowane dla całego obiektu, z uwzględnieniem wszystkich jego stref i pomieszczeń.

Zautomatyzowane oświetlenie w szkole zaprojektowane i wykonane przez specjalistów z Helvar gwarantuje komfort uczniów i studentów oraz pracowników placówki. Umożliwia też efektywne oszczędzanie energii, przekładające się na niższe koszty eksploatacji obiektu. Jednocześnie jest to rozwiązanie ekologiczne, szczególnie ważne w placówkach oświatowych, kształtujących postawy prośrodowiskowe. Systemy Helvar obejmują również zdalną konserwację oraz monitorowanie alertów.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
helvar.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także