
System fotowoltaiczny jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej. Świat dąży do tego, by przy produkcji prądu wykorzystywać na przykład energię słoneczną. Jest to inwestycja na długie lata, która zapewnia wiele korzyści dla codziennego funkcjonowania ludzi. Dlaczego warto zainteresować się tematem systemu fotowoltaicznego i wykorzystać go w swoim domu?
1. Panele słoneczne w Polsce
2. Jak właściwie działają panele słoneczne?
3. Czy panele słoneczne zaprawdę się opłacają?
4. Jakie dane należy brać pod uwagę przy wyliczaniu opłacalności montażu paneli słonecznych?
Panele słoneczne w Polsce
W różnych miejscach na świecie farmy fotowoltaiczne istnieją i świetnie funkcjonują od lat. Prywatne przedsięwzięcia w Polsce dopiero od niedawna zyskują popularność. Z pewnością jest to rozwiązanie częściej spotykanie w nowych domach, które budowane są z myślą o systemie energooszczędnym. W ciągu ostatnich lat jednak również w starszych domach coraz częściej można spotkać się z panelami słonecznymi. Dzieje się tak, dzięki różnym programom oferującym dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Jeżeli zastanawiasz się nad tą inwestycją, sprawdź, które dotacyjne mogą pomóc Ci w zakupie instalacji fotowoltaicznej.
Jak właściwie działają panele słoneczne?
Obecnie na rynku spotkać się można z dwoma rodzajami paneli słonecznych. Pierwsze z nich to panele zbudowane z modułów monokrystalicznych. Jest to opcja droższa, ponieważ czas ich wykorzystania może wynosić nawet 30 lat. Ich ogniwo zbudowane jest z jednego kryształu. Zabieg ten zapewnia wysoki poziom usługi oraz dłuższy czas eksploatacji. Drugą opcją są panele zbudowane z modułów polikrystalicznych. Do ich wykonania wykorzystuje się czysty krzem, który jest przelewany do tzw. kokili. Po zastygnięciu czyści się go i dzieli na krążki o określonej grubości. Cały ten proces jest względnie tani, więc również koszt tej instalacji jest tańszy.
Co ważne automatyka w instalacjach fotowoltaicznych sprawia, że produkowany prąd jest wykorzystywany efektywnie. Nadwyżki wyprodukowanego latem prądu są przechowywane i uruchamiane na przykład jesienią. Wtedy słońce nie dostarcza, aż tak dużej ilości energii, ale jesteśmy w stanie ogrzać dom właśnie dzięki tym pozyskanym wcześniej zasobom. Dzięki automatyce w instalacjach fotowoltaicznych można również ogrzewać pomieszczenia, tylko wtedy kiedy rzeczywiście jest to potrzebne. Służą do tego czujniki temperatury, które kontrolują ciepło w domu.
Czy panele słoneczne naprawdę się opłacają?
W większości przypadków na to pytanie śmiało można odpowiedzieć twierdząco. Oczywiście to jak szybko zwróci się inwestycja, zależy od bardzo wielu czynników. Kluczowe jest to, ile wydajesz w ciągu roku na rachunki za prąd. Jeżeli dom jest duży, mieszka tam kilka osób to równocześnie cena prądu jest duża. W takich przypadkach zdecydowanie warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Również jeżeli mamy pewność, że dom będzie użytkowany przez kogoś jeszcze przez długie lata, warto pomyśleć o panelach słonecznych. Inwestycja zwraca się zwykle po kilku latach, a później przynosi już tylko zyski. Kolejne pokolenia będą mogły z niej korzystać. W takich przypadkach na samym początku należy się również zastanowić nad miejscem instalacji paneli. Najczęściej są one umieszczane na dachach, rzadziej na ziemi lub ścianach domów.
Jakie dane należy brać pod uwagę przy wyliczaniu opłacalności montażu paneli słonecznych?
• Ceny materiałów, w tym koszt pojedynczych paneli- kwestia ta uzależniona jest od rodzaju paneli, na jakie się zdecydujemy oraz ich mocy.
• Miejsce montażu- instalacja naziemna będzie z reguły droższa.
• Rodzaj dachu- montaż na dachu płaskim będzie droższy ze względu na konieczność zastosowania dodatkowych stelaży.
• Koszt montażu- należy pamiętać, że za fachową obsługę trzeba zapłacić profesjonalnej firmie. Jest to gwarant dobrze wykonanego montażu, który posłuży na lata.
• Podwyżki cen prądu- można być pewnym, że ceny prądu w najbliższych latach będą wzrastać nawet o kilkanaście procent.
• Dotacje, ulgi- wszystkie programy, które wspomagają obywateli w inwestowaniu w energię odnawialną.
• Cena eksploatacji inwertera słonecznego, czyli części systemu fotowoltaicznego, która odpowiada za zamianę energii słonecznej na energię elektryczną.
Obecnie na rynku wiele firm oferuje usługi z zakresu montowania paneli słonecznych. Każda z nich próbuje przekonać konsumentów innymi sposobami i zaoferować różne opcje. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na lata, która wymaga jednak dużego wkładu finansowego. Każdy chciałby więc, by wykonana była profesjonalnie i starannie. W takich przypadkach warto skorzystać z usług firmy MK Fotowoltaika. Jest to niezależna strona, która zajmuje się porównywaniem ofert z branży fotowoltaicznej. Dzięki niej dowiesz się, które oferty są warte uwagi i których wykonawców warto zatrudnić. Wszystkie informacje umieszczane na stronie są obiektywne i sprawdzone. Dzięki ekspertom z tej firmy wybierzesz najlepszą ofertę, dostosowaną do Twoich potrzeb i dostępną w Twoim regionie.
Automatyka w instalacjach fotowoltaicznych to przyszłość, która dzieje się na naszych oczach. Jej zalety są dla wszystkich jasne i widoczne. Panele słoneczne pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy. Są również przyjazne środowisku i zapobiegają zjawisku globalnego ocieplenia.
Kategoria komunikatu:
Z życia branży
- Źródło:
- MK Fotowoltaika

Czytaj także
-
Zmiany w OZE dla firm. Najważniejsze informacje i koszty.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawiera ona szereg regulacji wprowadzonych w unijnej dyrektywie o OZE. Istotnym...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-