Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-04-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-04-26
Bezprzewodowe etykiety pomiarowe tworzą ‘chmurę instrumentów’
Bezprzewodowe etykiety pomiarowe tworzą ‘chmurę instrumentów’
Bezprzewodowe etykiety pomiarowe tworzą ‘chmurę instrumentów’
Amerykańska firma Cores Electronic skonstruowała bezprzewodową kartę pomiarową, która realizuje pomiary i analizę w oparciu o koncepcję ‘chmury instrumentów’. Etykieta Tag4M WiFi nie wykorzystuje już oprogramowania działającego na konkretnym komputerze. Zamiast tego, przesyła dane do Internetu i wykorzystuje strony internetowe jako ‘instrumentarium’, które może być dostępne dla każdego urządzenia podłączonego do sieci, również telefonu komórkowego.

Według Mariusa Ghercioiu, prezesa Cores Electronic, karta ta „zwiastuje nową metodę pozyskiwania danych, która pozwala pozbyć się łańcuchów spinających nas z określonym sprzętem i oprogramowaniem. Większość dostępnych obecnie na rynku bezprzewodowych czujników zaprojektowana jest do pracy lokalnie z określonym komputerem i określoną aplikacją. Odchodząc od takiego rozwiązania, zaprojektowaliśmy Tag4M tak, by współpracował ze stronami internetowymi, które mogą być postawione na dowolnym urządzeniu.” – powiedział Ghercioiu.

„Wszystko, poza fizycznym połączeniem I/O, odbywać się będzie w sieci. Wpisywanie pomiarów do bazy danych, prowadzenie analiz, czy wyświetlanie danych, wszystko to może się dziać niezależnie od konkretnego urządzenia.” – powiedział Ghercioiu. „W ten sposób, zaczynamy myśleć o ‘chmurze instrumentów’, gdzie nie tylko czujniki, ale i rejestracja danych, ich analiza, oraz programy sterujące mogą znajdować się w dowolnym miejscu.” – dodał.

Etykiety wielkości karty kredytowej zbudowane są na bazie technologii RFID. Nie tylko rejestrują one analogowe dane, oraz stanowią cyfrowe I/O, ale i komunikują się z dowolnym bezprzewodowym routerem, albo punktem dostępu (AP).

Etykiety wyposażone są w 32 bitowe procesory RISC, oraz 64 kilobajty pamięci, dzięki czemu mogą służyć jako wbudowane kontrolery urządzeń bezpośrednio obsługujące proste programy sterujące, albo reagujące na komendy pochodzące z większych programów obecnych w internecie. Wyposażone są one również w: czujnik temperatury, pięć kanałów wejściowych napięciowo-prądowych, oraz cztery cyfrowe linie I/O, które umożliwiają obsługę urządzeń wymagających sygnałów na poziomie TTL.

Etykiety zasilane są przez baterie litowe, których żywotność sięga dwóch lat, w zależności od zastosowania. W trakcie przesyłania informacji, etykiety czerpią o koło 200 miliamperów, jednakże w trybie uśpienia, zużycie spada do zaledwie 10 mikroamperów. Chipy radiowe WiFi mają zasięg do 50 metrów wewnątrz i do 100 metrów na zewnątrz. Planowane kolejne wersje, wyposażone w WiMax będą miały większy zasięg.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Drives and Controls
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :