Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-27 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-27
Bezprzewodowe sieci czujników to przyszłość

Bezprzewodowe sieci czujników to przyszłość
Bezprzewodowe sieci czujników umożliwią w przyszłości automatyczne monitorowanie pożarów lasów, lawin, huraganów, awarii infrastruktury, ruchu czy szpitali na potężnym obszarze, co dotąd było niewykonalne.
Rynek zamkniętych bezprzewodowych systemów sensorycznych jest wciąż znacznie większy, ale część zaproponowanych standardów dotyczy obu systemów.
Jak dotąd, największy sukces sieci WSN odniosły w inteligentnych licznikach. Płynie z tego lekcja, że rządy poszczególnych krajów mogą wyprzedzać przemysł. W wielu krajach, to właśnie rządy wymusiły instalowanie ‘inteligentnych liczników’. Jak dotąd, zainstalowano ich przeszło 50 milionów. Takie bezprzewodowe liczniki mogą stać się zalążkiem systemów automatyki domowej.
Jednakże zjawiskiem, które hamuje rozwój sieci WSN jest brak jednego, uniwersalnego standardu. Wiele tak zwanych standardów okazuje się nimi w rzeczywistości nie być. Na przykład, wiele firm wykorzystuje protokół ZigBee, ale implementując w swoich urządzeniach jedynie część jego najbardziej podstawowych funkcjonalności, co skutkuje tym, że urządzenia te nie są kompatybilne z rozwiązaniami innych dostawców, mimo że korzystają one z tego samego protokołu.
Wielu spośród dostawców, również tych największych, wykorzystuje swoje własne standardy komunikacji bezprzewodowej licząc, że może w przyszłości staną się one jedynymi obowiązującymi. Wciąż brakuje wśród istniejących na rynku firm woli współpracy, powoduje zamęt w głowach potencjalnych klientów i znacząco hamuje rozwój sektora.
Innym wyzwaniem jest fakt, iż wielu dostawców ogranicza się do oferowania wyłącznie urządzeń. W takiej sytuacji, klienci w kontekście oprogramowania zdani są często wyłącznie na siebie. Analitycy z IDTechEx wskazują, że sukces bezprzewodowej sensoryki polega na tym, że firmy oferują gotowe rozwiązania. Przykładem może być Savi Technology, część Lockheed Martin, które oferuje kompletne rozwiązanie do śledzenia zasobów.
Analitycy z IDTechEx przewidują również spadek ceny pojedynczego węzła z obecnych 29 dolarów do szacowanych 25 dolarów w 2021 roku.
Prym w zakresie rozwoju i wdrażania sieci WSN wiodą Stany Zjednoczone; w dużej mierze dzięki dobrze rozwiniętemu przemysłowi komputerowemu, bazującemu na takich firmach jak IBM czy Microsoft. Sieci WSN postrzegane są jako przyszłość branży komputerowej, więc amerykański przemysł mocno w nie inwestuje. Należy do tego dodać jeszcze potencjał amerykańskiej armii, również żywotnie zainteresowanej sieciami WSN.
To rządy jako pierwsze zaczęły pompować w rynek bezprzewodowych czujników naprawdę duże pieniądze. Amerykańska armia wydała już przeszło 21,5 miliarda dolarów na rozwiązania lokalizacji czasu rzeczywistego (RTLS) oraz śledzenia zasobów. Podczas gdy prywatne firmy poszukują szybkiego zwrotu nakładów inwestycyjnych, rządy inwestują w bezpieczeństwo bardziej długofalowo.
Przykładem może być europejski projekt ‘Living planIT’, który ma uczynić miasta inteligentniejszymi. 22 procent globalnej populacji żyje w 600 największych miastach i odpowiada za 50 procent globalnego produktu krajowego brutto. Celem projektu jest stworzenie platformy, która będzie instalowana w nowych inwestycjach. W pierwszej fazie projektu, 2 897 640 czujników zostanie umieszczonych w ‘testowym mieście’ w Portugalii. Wymagania jakie stawia się takim czujnikom, to standaryzacja, otwarty interfejs programowania API oraz brak konieczności utrzymania wbudowanych czujników, które maja funkcjonować przez ponad 30 lat.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Automation

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Digitalizacja – nagląca sprawa
Temat big data – dużych zbiorów danych – stał się na tyle powszechny, że mówią o nim wszyscy. Jednak czy wszyscy w pełni rozumieją, jaki...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-