Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-09-16 | Ostatnia aktualizacja: 2011-09-16
Bezprzewodowy kryształ rewolucyjnym czujnikiem temperatury

Bezprzewodowy kryształ rewolucyjnym czujnikiem temperatury
Same czujniki są zasadniczo po prostu zmodyfikowanymi kryształami, które mierzą temperaturę rozszczepiając światło. Zakres ich działania obejmuje temperatury od -120 stopni Celsjusza do plus 680 stopni Celsjusza.
„Kluczem jest to, że kryształy mogą być gdziekolwiek w obszarze pomiaru temperatury.” – stwierdził Mike Glazer z Oxford University. „Możemy wpompowywać światło skądkolwiek i odpytywać skądkolwiek; bez przewodów i dużej odległości.” – dodał.
Zjawisko podwójnego załamania, w którym anizotropowy kryształ rozszczepia światło na dwa oddzielne promienie, jest skomplikowane, ale dobrze opisane.
Już dawniejsze badania pokazały, że skala tego zjawiska zmienia się w zależności od temperatury kryształu. Stąd, w teorii, możliwe było skalibrowanie takich kryształów pod kątem bardzo precyzyjnego pomiaru temperatury.
Jednakże, wykorzystanie podwójnego załamania w ten sposób nastręcza w praktyce nie lada trudności. Zdolność do pomiaru temperatury dwójłomnych kryształów jest zakłócana przez grubość i zorientowanie kryształu. Problem ten podraża produkcję i kalibrację takich kryształów, czyniąc je w dodatku bezużytecznymi w sytuacji, gdzie, na przykład, wibracje mogłyby zmienić ułożenie kryształu.
Glazer razem z kolegami z Warwick University wymyślili zupełnie nietypowe rozwiązanie wykorzystujące nowatorski kryształ syntetyczny lit-tantalan, który w stanie spoczynku jest praktycznie pozbawiony cechy dwójłomności, pozostając optycznie izotropowym, trochę jak szkło.
Jednakże, zmiany temperatury indukują w tych materiałach szybki wzrost dwójłomności, który jest praktycznie niezależny od ułożenia i grubości kryształu. Dzięki temu rozwiązanie takie jest tańsze i odporne na wibracje.
„Pokazaliśmy bardzo proste rozwiązanie, dzięki któremu możemy mierzyć zmiany temperatury z dokładnością do milikelwinów, a jestem przekonany, że wkrótce możliwe będzie mierzenie z dokładnością do mikrokelwinów.” – stwierdził Glazer.
Dzięki precyzji i elastyczności tego systemu, mógłby on, według Glazera, znaleźć całą gamę zastosowań, szczególnie tam, gdzie obecne są elektryczne i magnetyczne zakłócenia.
Rozwiązanie to jest szczególnie interesujące w kontekście rezonansu magnetycznego (MRI), który ma wpływ na temperaturę ludzkiego ciała, który nie został jeszcze w pełni wytłumaczony.
Nowy czujnik mógłby również znaleźć zastosowanie na dnie szybów naftowych, gdzie obecnie do pomiaru temperatury wykorzystuje się bardzo długie światłowody.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Typy czujników przemysłowych wykorzystywanych w automatyce przemysłowej
Wprowadzenie: Sercem automatyki przemysłowej, która zapewnia ciągłość pracy linii produkcyjnych, jest nowa generacja zaawansowanych...
-
-
-
-
-