W dobie postępującej informatyzacji i standaryzacji układów sterowania, elastyczność i możliwość dostosowania jednego systemu do wielu różnych aplikacji staje się coraz bardziej istotne. Ponadto, kontrola ruchu w przemyśle realizowana jest w zróżnicowanych standardach, w zależności od położenia geograficznego i zastosowania. Naprzeciw tego typu potrzebom wychodzi firma Posital Fraba, wprowadzając inkrementalne enkodery programowalne.
Wszechstronność przez programowalność
Wprowadzone do produkcji programowalne enkodery inkrementalne z rodziny IXARC charakteryzują się rozbudowaną możliwością dostosowania ich do potrzeb użytkownika. Z poziomu programu, przez programator UBIFAST, możliwa jest zmiana ich rozdzielczości w zakresie od 1 do 16 384 impulsów na obrót i kierunku zliczania. Urządzenia te dostępne są standardowo w dwóch standardach wyjścia: HTL (Push-Pull) lub TTL (RS422). Wspomniane standardy można zmieniać, także z poziomu programatora. Sygnały dostępne na wyjściu to linie A i B, wyjście zegarowe Z oraz ich negacje.
Rys. 1. Enkodery inkrementalne
Wytrzymałe i niezawodne
Programowalne enkodery inkrementalne z serii IXARC zaprojektowane zostały na tej samej zasadzie co ich standardowe odpowiedniki. Konstruowane na bazie precyzyjnych czujników magnetycznych, oferują wysoką wytrzymałość oraz szeroki wachlarz wariantów mechanicznych wykonania. Do wyboru są parametry takie jak: materiał obudowy, typ flanszy montażowej (wspierane są amerykańskie, azjatyckie i europejskie standardy), rodzaj wałka, podłączenie elektryczne (przewód lub złącze) oraz stopień ochrony. Wytrzymała konstrukcja czujników magnetycznych może przenosić znaczne obciążenia udarowe (do 300g) i jest zdecydowanie mniej wrażliwa na zanieczyszczenia pod postacią kurzu czy wilgoci od enkoderów wykonanych w technologii optycznej. Wałek, dzięki wysokiej klasy łożyskom, może zostać obciążony siłą do 180N.
Zdalny dostęp do parametrów czujnika przez WiFi
Dzięki wprowadzonej funkcji programowania, rozdzielczość oraz standard wyjścia enkodera może zostać zmieniona bez ingerencji w mechanikę urządzenia. Wykonywane jest to poprzez programator UBIFAST firmy POSITAL. Tego typu funkcjonalność ceniona przez dystrybutorów, integratorów automatyki oraz producentów maszyn z uwagi na zmniejszenie ilości urządzeń potrzebnych do zaimplementowania układów sterowania. Można wówczas posiadać niewielki zapas standardowych modeli i programować je pod kątem specyficznych aplikacji, nawet na miejscu.
Wprowadzony został także unikatowy system konfiguracyjny dla programowalnych enkoderów inkrementalnych IXARC, pozwalający na regulację urządzeń przez Internet. W momencie zmiany parametrów urządzenia, operator może zaobserwować zmiany przez automatyczny interfejs emailowy. Wówczas baza danych konfiguracyjnych urządzenia zostanie automatycznie zaktualizowana przez POSITAL. Jeśli nastąpi konieczność wymiany jakiejś części, baza danych może zostać udostępniona w celu wytworzenia urządzenia o identycznych parametrach użytkowych. Można jej również użyć do przekazania informacji dystrybutorowi lub integratorowi automatyki, który wykorzysta kompatybilne mechanicznie urządzenie ze swojego magazynu do wymiany uszkodzonej jednostki i zaprogramowania zamiennika.
Rys. 2. Programowalny zestaw z enkoderem inkrementalnym
Powiązane artykuły
WIĘCEJ INFORMACJI:
www.apautomatyka.pl
tel.: +48 67 357 10 80
biuro@apautomatyka.pl
PROFIL FIRMY AP Automatyka:
systemy pomiarowe * automatyka przemysłowa * elektronika * pomiar wilgotności * pomiar temperatury * pomiar dwutlenku węgla * pomiar ciśnienia * siłowniki elektryczne * urządzenia do stref EX * pomiar aktywności wody* enkodery absolutne (optyczne i magnetyczne) * enkodery inkrementalne (magnetyczne) * czujniki przechyłu (inklinometry) * linkowe czujniki drogi (enkodery linkowe) * akcesoria do czujników
- Autor:
- AP Automatyka
- Dodał:
- AP Automatyka S.C.
Czytaj także
-
Dlaczego warto wybrać enkoder programowalny?
Mnogość rozwiązań oraz standardów pracy i komunikacji urządzeń w dzisiejszym przemyśle niejednokrotnie powoduje problem z doborem odpowiednich do...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-