Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-10-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-15
Blockchain w gospodarce odpadami: początek nowej ery?

Inteligentna i zrównoważona gospodarka odpadami to jedno z ważniejszych wyzwań w tworzeniu smart cities. Jak technologia blockchain może przybliżyć nas do realizacji ambitnych celów w zarządzaniu miastami? Z zagadnieniem tym zmierzy się grupa programistów z czołowych start-upów podczas organizowanego przez grupę SUEZ w dniach 17-19 października hackathonu. Pokierują nimi eksperci w zakresie gospodarki odpadami i stratedzy z Polski i z zagranicy.

Czeka nas prawdziwa burza mózgów, inspirujące wystąpienia, prezentacje uczestniczących startupów i dyskusje o przyszłości nowych technologii w gospodarce komunalnej XXI wieku.

Problem Zagospodarowanie odpadów staje się coraz większym wyzwaniem dla rosnących w liczbę mieszkańców miast. Ilość wytwarzanych odpadów nieustannie się zwiększa, a wymogi regulacyjne, środowiskowe oraz zmiany klimatyczne narzucają restrykcyjne zasady w zakresie recyklingu i odzysku  surowców.

Rzeczywistość jest jednak wciąż daleka od przyjmowanych założeń i ambicji. System
zagospodarowania odpadów nie jest wystarczająco transparentny, niebezpieczne substancje nie zawsze są neutralizowane zgodnie z procedurami, poziomy recyklingu są niskie, a wpływ odpadów na środowisko naturalne jest ciągle niepokojąco duży.

Jeśli chcemy uniknąć negatywnych skutków ekologicznych, finansowych, ekonomicznych i
społecznych, konieczne jest znalezienie optymalnych i zrównoważonych rozwiązań.

Na czym polega technologia blockchain?

Podstawą działania technologii blockchain jest trwałe, chronologiczne i niemożliwe do zmienienia lub usunięcia zapisywanie danych. Tworzy się dzięki niej zdecentralizowany, zakodowany rejestr transakcji, płatności, zapisów księgowych lub innych informacji, w który nikt nie może interweniować.

Blockchain zaczyna być stosowany w bankowości, logistyce, służbie zdrowia, przemyśle, energetyce i  wielu innych sektorach gospodarki.

Blockchain w gospodarce odpadami?

Wychodzimy z założenia, że potrzebujemy stworzyć bezpieczne i transparentne narzędzia, mogące zbierać i przetwarzać informacje dotyczące zbiórki odpadów, nie dopuszczając do jakichkolwiek zaniedbań i pozwalając na śledzenie, fakturowanie i optymalizowanie procesów.

Po to na przykład, by każdy opróżniony pojemnik na odpady, każda śmieciarka, były w odpowiedni sposób ważone, analizowane i rejestrowane, a ich zawartość trafiała wyłącznie do spełniających najwyższe wymogi instalacji. By mieszkańcy płacili wyłącznie za odpady, które wytworzyli i byli nagradzani za ich poprawną segregację. By gminy dysponowały danymi i mogły zawierać odpowiednie kontrakty z obsługującymi je spółkami.

Tylko wówczas wszystkie podmioty odpowiedzialne za gospodarkę odpadami będą mogły sprostać środowiskowemu i ekonomicznemu wyzwaniu, jakim jest efektywne zagospodarowanie setek tysięcy ton odpadów wytwarzanych każdego roku w każdym mieście.

Bezprecedensowe wydarzenie

Organizowany przez grupę SUEZ hackathon to 3-dniowe wydarzenie, podczas którego eksperci w dziedzinie gospodarki odpadami, specjaliści od nowych technologii i uznani programiści będą szukać najlepszych rozwiązań technicznych dla usprawnienia gospodarki odpadami. Nikt jeszcze nie podjął się tego wyzwania w tym zakresie. Czy zaproponowane rozwiązania zrewolucjonizują zbiórkę i zagospodarowanie odpadów?
Jutro zaczyna się dziś

O technologii blockchain, wyzwaniach w zakresie gospodarki odpadami, sposobach wprowadzania w życie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, ewolucji w kierunku smart cities oraz sposobach finansowania technologicznej rewolucji opowiedzą eksperci z Polski i zagranicy. Zapraszamy na cykl kluczowych prezentacji oraz konferencję prasową, które pozwolą zrozumieć stojące przed nami wyzwania.

Wśród gości, m.in.:

- Michał Nowik, SUEZ ICEE Chief Information Officer
- Stéphane Heddesheimer, prezes SUEZ Polska
- Diane Galbe, Senior Executive Vice President SUEZ BU ICEE
- Magdalena Borowik, ekspert w Ministerstwie Cyfryzacji
- Kamil Wyszkowski, dyrektor polskiego oddziału Programu ONZ ds. Rozwoju
- Łukasz Dziekoński, prezes Montis Capital
- Krzysztof Łapiński, IoT Strategy Leader w EY

Wydarzenie będzie otwarte dla prasy w dniu 18 października:

• Wystąpienia gości (w języku angielskim): 10:00 – 12:30
• Konferencja prasowa: 12:30 – 13:00

Więcej informacji:

Edyta Urbaniak-Konik, edyta.konik@suez.com
Marta Wojtkiewicz, wojtkiewicz@teraz-srodowisko.pl

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
teraz-srodowisko.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także