Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2009-05-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-05-20
Budynki Inteligentne - System nadzoru i sterowania instalacji budynków Akademii Ekonomicznej w Katowicach
Budynki Inteligentne - System nadzoru i sterowania instalacji budynków Akademii Ekonomicznej w Katowicach
Budynki Inteligentne - System nadzoru i sterowania instalacji budynków Akademii Ekonomicznej w Katowicach
W latach 2003 - 2008 firma ASKOM wykonała system sterowania instalacjami budynków Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Struktura systemu
BMS w AE Katowice się składa się z komputera z uruchomioną aplikacją ASIX, źródeł danych pomiarowych i kontrolnych oraz komputera terminalowego, pozwalającego administratorowi systemu na zdalny dostęp i parametryzowanie aplikacji bez konieczności przerywania pracy nadzorcy budynku (użytkownika aplikacji). Serwer aplikacji ASIX posiada połączenie do dwóch sieci – sieci technicznej, w której przesyłane są sygnały pomiędzy sterownikami, centralkami instalacji i innymi źródłami danych oraz do sieci administracyjnej, przez którą wymienia dane z terminalem aplikacji ASIX który zlokalizowany jest w innym budynku i zapewnia możliwość zdalnej kontroli i parametryzowania systemu. Rozdzielenie tych dwóch sieci zwiększa bezpieczeństwo sieci technicznej oraz pewność zebrania odpowiednich danych i wysłania niezbędnych sterowań.

Ogrzewanie i wentylacja z klimatyzacją
Zrealizowany w oparciu o sterowniki Simatic S7 system kontroli wentylacji i klimatyzacji pozwala zdalnie kontrolować parametry układu CO, harmonogramować działanie systemów wentylacji i ogrzewania sal wykładowych. Komunikacja aplikacji ASIX ze sterownikami S7 odbywa się przy wykorzystaniu protokołu SAPI S7 poprzez łącze ethernetowe.
Sterowanie węzła cieplnego wykonano w oparciu o sterownik SAIA PCD2, połączony z aplikacją przez sieć Ethernet za pomocą protokołu SBus na TCP/IP. Zdalny dostęp do parametrów CO i CW umożliwia zmianę zadanych parametrów układów węzła cieplnego. Tu również możliwe jest układanie harmonogramów grzania budynku z uwzględnieniem dni wolnych.
Zintegrowana aplikacja, obejmująca system kontroli wentylacji i klimatyzacji pozwala na optymalne sterowanie instalacjami a tym samym na oszczędne gospodarowanie nośnikami energii. Możliwe jest tu również zdalne strojenie układów automatycznej regulacji, co w powiązaniu z elastycznymi narzędziami archiwizacji danych analogowych i ich wizualizacji na wykresach, daje precyzyjne narzędzie inżynierskie do doboru parametrów regulatorów.

Kontrola i autoryzacja dostępu
Kontrola obecności osób w pomieszczeniach realizowany jest przez system alarmowania Sintony, z którego informacje pobierane są do aplikacji ASIX przez port COM za pomocą specjalizowanego drajwera komunikacyjnego. Stan wszystkich czujników obecności jest obrazowany na bieżąco na ekranie komputera, dając nadzorcy budynku informacje o obecności personelu i studentów w salach Akademii.
Zastosowanie automatycznych zamków z czytnikami kodowanych kart elektronicznych, indywidualnie przypisanych pracownikom, pozwala z użyciem systemu Prox Net na stałą kontrolę stanu zabezpieczenia drzwi i zbieranie informacji o tym, kto je otwierał i zamykał. Dane zbierane przez Prox Net w bazie danych są przekazywane cyklicznie do aplikacji nadzoru budynku ASIX. Jedno kliknięcie myszką pozwala na dostęp do informacji o stanie każdego z automatycznych zamków. Możliwe jest również kontrolowanie stanu zazbrojenia poszczególnych stref ochrony.

System ochrony ppoż.
System oparto o centralkę Polon wraz siecią współpracujących z nią czujników. To rozwiązanie standardowe. Ma ono jednak podstawową wadę: komunikaty alarmowe są wyprowadzane na ekran centralki, drukowane na taśmie papierowej i sygnalizowane dźwiękiem. Zlokalizowanie punktu zagrożenia, sygnalizowanego przez centralkę, wymaga jednak od personelu dobrej znajomości budynku i szybkiego kojarzenia nazwy punktu alarmowego z konkretnym pomieszczeniem. Przejęcie sygnałów alarmowych przez aplikację ASIX daje operatorowi znacznie bardziej czytelny przekaz o zagrożeniu – pojawia się on w postaci komunikatu alarmowego na ekranie monitora oraz w postaci graficznej na obrazie odpowiedniej kondygnacji. Taka informacja nawet dla nowozatrudnionego pracownika jest bardzo czytelna.
Informacje o alarmach z systemu ppoż., podobnie jak i inne zdarzenia aplikacji ASIX, są archiwizowane na dysku komputera, dając możliwość łatwego ich przeglądania z sortowaniem według różnych kryteriów. To znacznie łatwiejsze niż przeglądanie zapisów na taśmie papierowej. Ponadto takie archiwum jest łatwiej przechowywać niż dane zapisane na nośniku papierowym.

Kamery przemysłowe
Zintegrowany z aplikacją system monitoringu budynku z użyciem kamer przemysłowych Panasonic ułatwia śledzenie obiektu – pojawienie się alarmu w tym systemie jest sygnalizowane na ekranie komputera, dzięki czemu jest od razu zauważony przez nadzorujący personel. System składa się z kilkudziesięciu kamer przemysłowych umieszczonych w newralgicznych, z punktu widzenia bezpieczeństwa, punktach. ASIX przejmuje informację alarmową wraz z identyfikatorem kamery, na której wykryto alarm co pozwala na otwarcie na ekranie komputera okienka z widokiem z tej kamery. Trzeba zauważyć, że odszukanie odpowiedniej kamery jest dzięki temu bardzo szybkie. Alarm z systemu kamer zostaje, jak standardowe zdarzenie aplikacji, zapamiętany w liście zdarzeń, co pozwala na późniejszą analizę sytuacji post factum i porównanie z innymi informacjami alarmowymi.

Rozliczanie energii
Ponieważ aplikacja ASIX jest pełnokrwistą realizacja systemu SCADA, więc zadania rozliczania nośników energii i zliczanie jej zużycia nie stanowią specjalnego problemu. Dostęp do danych licznikowych pozwala na bieżącą kontrolę zużycia energii, pozwala na jego optymalizację i prognozowanie. Pozwala też na predykcję wysokości opłat za energię.

Nadzór nad aplikacją
Narzędzia systemowe pakietu ASIX pozwalają na ścisłe określenie uprawnień do sterowania, modyfikacji i konserwacji aplikacji. System logowania użytkowników z odpowiednimi przywilejami zapewnia precyzyjny rozdział funkcji dla poszczególnych użytkowników. Każda operacja zalogowania zarejestrowanego użytkownika jest odnotowywana w liście zdarzeń, więc później możliwe jest stwierdzenie kto (imiennie) był zalogowany, gdy dokonana określonych modyfikacji parametrów lub samej aplikacji.

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
ASKOM Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także