W prostych systemach automatyki kontrola odbywa się za pomocą dedykowanych sterowników. Są one łatwe w obsłudze, ale oferują ograniczony zestaw funkcji. Nie pozwalają na łatwe modernizacje układu sterującego, by mógł on realizować nowe, dodatkowe funkcje. A konieczność wprowadzania modernizacji często wynika ze zmiany uwarunkować zewnętrznych np. zmieniających się norm środowiskowych czy innych przepisów branżowych.
Zazwyczaj w instalacjach, gdzie z założenia konieczne jest modernizowanie algorytmu sterującego, instaluje się sterowniki programowalne. O ile dobierze się odpowiednio zaawansowany sterownik, dostosowanie algorytmu sterującego do zmieniających się potrzeb jest możliwe, ale sam proces modyfikacji może być skomplikowany. Wynika to tego, że programowanie PLC wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy niż obsługa prostych, dedykowanych sterowników. Najlepszym rozwiązaniem jest więc połączenie prostoty obsługi sterownika dedykowanego z elastycznością sterownika programowalnego.
Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są urządzenia określane mianem sterowników funkcyjnych, stanowiące rozwinięcie sterowników PLC, ale niewymagające skomplikowanego programowania.
3 typy instalacji ‒ 3 schematy postępowania:
- Dedykowane regulatory
W prostych systemach automatyki producent regulatora korzysta najczęściej z taniego hardware'u, nie zawsze w wykonaniu przemysłowym, i wprowadza do niego najbardziej popularne funkcje, przydatne w planowanym zastosowaniu. Aplikacja przygotowywana jest tak, by obejmowała maksymalnie duży zakres różnych funkcjonalności, które da się zrealizować z użyciem wybranego hardware'u. W efekcie okazuje się, że wewnętrzna struktura takiego sterownika jest dosyć złożona, bo w przeciwnym wypadku nie mógłby on pracować we wszystkich przewidzianych zastosowaniach.
Po dokonaniu wyboru regulatora do danego zastosowania konieczne jest wprowadzenie wszystkich potrzebnych parametrów, co nierzadko wymaga przestudiowania długiej instrukcji obsługi. Metody konfiguracji tego typu regulatorów bywają różne w zależności od wybranego urządzenia, co sprawia że proces ich instalacji może być żmudny. Po prawidłowym skonfigurowaniu regulatora może on sprawnie pracować, bez konieczności wzywania wykwalifikowanej kadry do jego rekonfiguracji. Wszelkie proste zmiany w programie mogą być wykonywane przez operatora w zakresie przewidzianym przez producenta regulatora i jego oprogramowania. Nie ma możliwości swobodnego przeprogramowania takiego regulatora, by pełnił on nowe funkcje.
- Sterowniki programowalne
W systemach wykorzystujących klasyczne PLC producent dostarcza platformę sprzętowo-softwarową i standardowe moduły programowe upraszczające tworzenie aplikacji. Programowanie PLC wymaga wiedzy inżynierskiej obejmującej język programowania. Po stworzeniu i uruchomieniu aplikacji można ją optymalizować, co również wymaga pracy wykwalifikowanego inżyniera. Korzystając z nowoczesnych środowisk programistycznych, raz napisany program można wielokrotnie zmieniać i swobodnie dostosowywać do pojawiających się wymagań przez cały czas życia aplikacji. W praktyce jedyną wadą wynikającą ze stosowania sterowników PLC jest właśnie konieczność korzystania z usług wykwalifikowanych inżynierów, by przeprogramować lub uruchomić sterownik.
- Sterowniki funkcyjne Saia PCD
Sterowniki funkcyjne od strony sprzętowej to klasyczne sterowniki programowalne. Od strony programowej bazują na standardowych aplikacjach, dzięki czemu w trakcie ich instalacji i obsługi pracuje się z nimi podobnie jak z dedykowanymi regulatorami. Jednak w przeciwieństwie do nich sterowniki funkcyjne mogą być też swobodnie programowane, co umożliwia rozbudowę programu, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez ograniczeń typowych dla regulatorów dedykowanych. Ponadto można rozbudowywać preinstalowane, gotowe aplikacje. Funkcyjne sterowniki Saia PCD pozwalają na szybkie i bezpieczne wdrożenie. Rozszerzenia i rozbudowy można dokonać w dowolnym momencie z użyciem pakietu PG5 Controls Suite.
Przykładem praktycznego zastosowania sterownika funkcyjnego jest Sterownik Węzła Cieplnego (SWC) stworzony na bazie sterownika PLC z zaimplementowanym Automation Serverem i gotową do użytku aplikacją sterownika funkcyjnego.
Więcej informacji sterowniki programowalne
- Autor:
- SABUR Sp. z o.o.
- Dodał:
- SABUR Sp. z o.o.
Czytaj także
-
Sterowanie Węzłem Cieplnym w Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Rabce-Zdroju rozpoczęła swoją działalność w marcu 1954 r. Pierwsze...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-