
Pod pojęciem cięcia laserem kryje się bardzo dokładna obróbka umożliwiająca stworzenie nawet bardzo skomplikowanych kształtów z różnych typów materiałów, wliczając w to rury czy też profile metalowe. Warto jednak mieć na uwadze, że precyzja i sprawne przeprowadzenie tego procesu wiąże się z koniecznością właściwego przygotowania rur, profili i innych obrabianych materiałów. Odpowiednie przygotowanie jest kwestią kluczową, ponieważ poprawia jakość cięcia, a także umożliwia uniknięcie różnych błędów czy też strat w materiałach.
Element przeznaczony do cięcia powinien zostać odpowiednio wymierzony, oczyszczony oraz zamocowany. Bez tego precyzyjne i płynne cięcie jest niemożliwe. Poniżej można znaleźć więcej informacji na ten temat.
Cięcie laserowe – właściwe przygotowanie powierzchni obrabianych materiałów
Podstawową czynnością, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem procesu, jakim jest cięcie laserem (https://ciecielaser.pl/), będzie precyzyjne oczyszczenie powierzchni materiału, który przejdzie proces obróbki. Istotne jest zlikwidowanie różnych zanieczyszczeń, takich jak:
- rdza,
- tłuszcz,
- kurz,
- pozostałości po wcześniej przeprowadzonych procesach.
Takie zabrudzenia mogą sprawić, że cięcie laserem zostanie zakłócone. To z kolei powoduje powstawanie dużych niedokładności oraz nierównych krawędzi. Do likwidacji tłuszczu, olejów oraz innych zanieczyszczeń stosowane są specjalne preparaty chemiczne.
W zależności od typu materiału, polecane jest stosowanie odtłuszczaczy. To one przygotowują powierzchnię do dokładnego cięcia. Warto o to zadbać, ponieważ czysta powierzchnia wpływa na precyzję cięcia, po którym można uniknąć wielu niechcianych poprawek.
Jeśli obróbce poddawane są rury lub profile to warto upewnić się, że nie posiadają one żadnych ostrych krawędzi ani wypukłości, które zakłócają ruch lasera. To wszystko pozwala na zapewnienie doskonałej jakości produktu końcowego.
Pomiar i stabilizacja elementu przed cięciem
Przed umieszczeniem profilu lub innego elementu w obszarze roboczym lasera, konieczne jest jego precyzyjne wymierzenie, a także ustabilizowanie. Innymi słowy, materiał musi być sztywno ułożony w maszynie, a wymiary powinny być zgodne z projektem. Ewentualne błędy w ułożeniu lub pomiarach mogą spowodować niewłaściwe wycięcie, a to oznacza poprawki i dodatkową obróbkę, a nawet przeznaczenie materiału na straty.
Brak stabilności materiału prowadzi z kolei do jego przesunięcia. To oczywiście sprawia, że cięcie laserowe rur i profili (https://ciecielaser.pl/ciecie-laserem-rur-i-profili/) będzie niezgodne z wymogami. Dlatego profesjonalne firmy zajmujące się taką obróbką stosują specjalne mocowania.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Profesjonalne cięcie laserowe 3D
Chcesz, aby proces cięcia przebiegał szybko i precyzyjnie? Laser 3D jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw. W tym artykule...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-