Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-06-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-10-28
Cięcie szkła wodą - informacje, cena, polecane technologie
Cięcie szkła wodą - informacje, cena, polecane technologie

Cięcie szkła wodą - informacje, cena, polecane technologie

Pracownicy firm budowlanych zastanawiają się nad tym, jak szybko i skutecznie - a także bardzo precyzyjnie - ciąć szkło. Coraz więcej firm uważnie obserwuje dynamicznie rozwijający się rynek maszyn umożliwiających cięcie wodą. Czy takie urządzenia sprawdzą się przy obróbce szkła?

Czy cięcie szkła wodą wpływa na jego wytrzymałość?

Jest to dość specyficzne tworzywo. Na rynku można kupić zarówno produkty ze szkła wzmocnionego, jak i takie, które nie są dodatkowo chronione żadną specjalną warstwą ochronną. Może to czynić je podatnymi na uszkodzenia mechaniczne, które powstają zarówno na etapie cięcia szkła, jak i jego transportu.

Cięcie strumieniem wody mylnie uchodzi za rozwiązanie, które jest rekomendowane tylko w sytuacjach, kiedy pracujemy z twardym, uchodzącym za bardzo twardy, materiałem. Na przykład marmurem, granitem czy produktami, które nie mają tendencji do kruszenia się, jak tektura.

Praktyka wielu firm pokazuje, że wiele zależy od jakości maszyny do cięcia szkła, jaką mamy na stanie. Jeśli kupimy produkt uznanej, cieszącej się dobrej opinią, firmy, która nie tylko sprzedaje maszyny do cięcia szkła, ale i dedykowany im osprzęt, a także świadczy usługę serwisową, to szanse na to, że maszyna poradzi sobie z tak wrażliwym tworzywem, jak szkło, znacznie rosną. Zdaniem wielu osób takie właśnie maszyny do cięcia szkła ma w swojej ofercie firma Eckert.

Jaką specyfikację powinno mieć urządzenie do cięcia szkła wodą?

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na szerokość cięcia. Jeśli chcemy korzystać z urządzenia nie tylko do cięcia szkła, ale i innych tworzyw, byłoby dobrze, gdyby zapewniało ono na tym polu pewną uniwersalność. Optymalna szerokość powinna mieścić się między 1000 a 6000 milimetrów.

Pamiętajmy też o tym, by prędkość przejazdowa modułu tnącego miała odpowiednio dużą wartość. Przyspieszy to czas cięcia, a dodatkowo zwiększy jego głębokość. Bardzo dużą rolę odgrywa też precyzja urządzenia, która czasem bywa nazywana pozycjonowaniem. Jeśli chcemy ciąć szkło, to nie powinna być mniejsza niż +/- 0,025 milimetra. 

Maszyna do cięcia wodą - Eckert Opal WaterJet Combo
Maszyna do cięcia wodą - Eckert Opal WaterJet Combo

Warto też skonsultować z fachowcami, jaką moc powinna mieć pompa wysokociśnieniowa, jakiej będziemy musieli użyć. Tutaj również wiele zależy od tego, z jakimi tworzywami maszyna do cięcia wodą będzie pracować najczęściej. Zwykle zaleca się, by moc pompy wynosiła między 22 a 45 kW.

Na rynku cenione są też urządzenia, które można dodatkowo rozbudować. Jeśli mamy do wyboru kilka maszyn do cięcia wodą, to zawsze lepiej dwa razy zastanowić się nad tymi, których funkcjonalność można poszerzyć na przykład o zmienny poziom lustra wody, system jej zmiękczania czy cięcie ze ścierniwem.

Jakie tworzywa - poza szkłem - można ciąć z wykorzystaniem technologii cięcia wodnego?

Cięcie waterjet bazuje na wysokim ciśnieniu strumienia wody. Jest to metoda niezwykle uniwersalna, bo - w przeciwieństwie do wielu innych metod cięcia produkowego - pozwala na pracę z niemal każdym tworzywem. Bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywa brak efektu cieplnego.

Z wykorzystaniem maszyn wodnych można ciąć zarówno tworzywa kruche, w tym szkło, ceramikę czy gresy i płytki, jak i metale kolorowe oraz ich stopy. Urządzenie dobrze radzi też sobie ze stalą nierdzewną, stalą węglową, a nawet z opakowaniami papierowymi.

Warto też wskazać na bardzo dobre efekty cięcia z wykorzystaniem wody materiałów drewnopodobnych i drewna, a także aluminium. Technologia świetnie sprawdzi się też przy cięciu gumy, tworzyw sztucznych, a nawet gąbki czy różnych rodzajów pianek.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Linkhouse
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.