
Zespół inżynierów z Uniwersytetu Nanyang Technological w Singapurze opracował sposób automatyzacji procesu łączenia żywych karaluchów z elektroniką w celu stworzenia cyborgów, co znacznie go przyspieszyło. W ramach swojego badania opisanego na łamach arXiv grupa nauczyła tego zadania manipulator przemysłowy.
Wcześniejsze testy wykazały, że łączenie elektroniki z żywymi owadami jest możliwe. Technologia pozwala zdalnie kontrolować ich zachowanie bez wyrządzania krzywdy. Zintegrowany z insektem układ ma postać małego opakowania zawierającego system komunikacji i przetwarzania oraz sondy, które stymulują owada. Badania wykazały jednak, że proces integracji wymaga czasu, cierpliwości i zręczności. Większość badaczy pracujących nad takimi projektami zgłosiła, że trwa około 30 minut.
Naukowcy chcący budować roje takich cyborgów zauważyli, że czas ten jest zbyt długi. Stworzenie setek lub tysięcy owadów wykorzystywanych do akcji poszukiwawczo-ratunkowych kosztowałoby o wiele za dużo pracy. Zespół z Singapuru opracował więc sposób na automatyzację procesu, który nie tylko sprawia, że praca jest bardziej przewidywalna, ale także wykonywana w ułamku czasu.
W ramach procesu ma miejsce wystawienie owadów na działanie dwutlenku węgla, co je usypia. Następnie są umieszczane na platformie, która automatycznie przytrzymuje je za pomocą metalowych prętów w sposób, który odsłania niezbędne do manipulacji części ciała. Wtedy to wstępnie zaprogramowany system widzenia maszynowego identyfikuje, gdzie należy umieścić elektronikę i przekazuje te informacje do ramienia robota, które zostało przeszkolone w zakresie jej przenoszenia i montażu. Po integracji układu owad zostaje uwolniony i może spokojnie odejść.
Cały proces pozwala produkować cyborgi co 68 sekund. Testy wykazały, że działają równie dobrze, jak te, które są łączone ręcznie. W ramach dalszych wysiłków badawczych mieści się znalezienie sposobu na uczynienie ich autonomicznymi, bowiem próba zdalnego sterowania setkami z nich w tym samym czasie nie jest obecnie możliwa.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Roboty współpracujące - przyszłość rynku robotyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa jest dziedziną, która rozwija się już od kilkudziesięciu lat. Obecnie żaden zakład produkcyjny czy magazyn...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-