Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-01-28 | Ostatnia aktualizacja: 2011-01-28
Czterośmigłowce naprawdę robią wrażenie

Czterośmigłowce naprawdę robią wrażenie
Wiele spośród tych filmów jest autorstwa Daniela Mellingera z University of Pennsylvania in Philadelphia. Wyposaża on produkowane przez niemiecką firmę Ascending Technologies czterośmigłowce dla hobbystów w specjalne mikrokontrolery, oprogramowanie open-source czy chwytaki, które umożliwiają im bardzo precyzyjne latanie oraz podnoszenie i przesuwanie niewielkich przedmiotów.
Wciąż nie są to jednak jednostki samodzielne. Choć oprogramowanie, które utrzymuje stabilność robota w ruchu znajduje się na pokładzie, porusza się on w pomieszczeniu pełnym rejestrujących ruch kamer, podobnych do tych wykorzystywanych przy tworzeniu animowanych postaci. Kamery rejestrują pozycję czterośmigłowca z dokładnością do milimetra i przekazują dane do pobliskiego laptopa. Specjalne oprogramowanie oblicza komendy sterujące i przesyła je bezprzewodowo do robota.
Na przykład, by kilka czterośmigłowców mogło współpracować przy budowie konstrukcji, Mellinger z kolegami zaprojektowali w trójwymiarowej przestrzeni pętlę oraz dwa cele i kolejki, każde z miejscami, w których boty mogą pozostawać bez ryzyka zderzenia z innym. Gdy jeden bot wylatuje z obszaru z częściami albo budowy, kolejny doń wlatuje, a rejestrujące ruch kamery gwarantują, że jednostki są tam, gdzie być powinny.
Abe Bachrach z Massachusetts Institute of Technology, który pracuje nad podobnymi czterośmigłowcami, tyle że bez zewnętrznych czujników, określił prace Mellingera jako ‘imponujące’.
Jednakże w jego opinii, może minąć jeszcze sporo czasu nim czterośmigłowce staną się naprawdę samodzielne. Według niego dostępna obecnie pokładowa technologia sensoryczna nie jest w stanie poradzić sobie z tak skomplikowanymi środowiskami czy wykonywaniem tak ostrych skrętów.
„Miejmy nadzieję, że w którymś momencie w przyszłości będziemy w stanie stworzyć system, który mógłby manewrować tak agresywnie jak czterosmigłowce Daniela, bazując tylko na sensoryce pokładowej.” – stwierdził Bachrach. „Myślę jednak, że wciąż jeszcze jest to dość daleko przed nami.” – dodał.
Według Bachracha z dostępnych obecnie technologii najwięcej wnieść może technologia Microsoft Kinect. Zespół naukowców z University of California, Berkeley wyposażył już zresztą czterosmigłowiec w kamerę Kinect pokazując tym samym, że ta idea może działać.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-