Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-14 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-14
Czujniki ciśnienia w oku

Czujniki ciśnienia w oku
Zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej powoduje obumieranie włókien nerwowych, co prowadzi do ślepoty. W takim przypadku usuwa się chirurgicznie naturalną soczewkę i zastępuje sztuczną.
„Instalujemy w sztucznej soczewce czujnik wielkości 2,5 milimetra,” – powiedział Thomas van den Boom z IMS. „Nie osłabia to wzroku nosiciela.”
Góra i dół czujnika są uformowane w elektrody, z których górna jest elastyczna, a dolna umocowana na sztywno. Gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe rośnie, górna elektroda pchana zbliża się do dolnej, co powoduje zwiększenie oporności.
Wykorzystując miniaturową antenę, implant przesyła informacje dotyczące ciśnienia do czytnika umieszczonego w oprawkach okularów. Pacjent może w każdej chwili sprawdzić swoje wyniki i zdecydować, czy osiągnęły one wartość krytyczną. Antena umieszczona w oprawkach dostarcza czujnikowi, za pośrednictwem pola elektromagnetycznego, niezbędnej energii.
„Pobór mocy sensora musi być utrzymywany na poziomie absolutnego minimum,” – wyjaśnił van den Boom. „Wszystkie aktualnie nieużywane komponenty przełączane są natychmiast w stan czuwania i uruchamiane tylko w razie potrzeby.”
Implanty tego rodzaju poddawane są aktualnie testom klinicznym i mogłyby wejść do użytku w przeciągu trzech lat.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
YuMi – współpraca człowieka z robotem
YuMi Data oficjalnej premiery maszyny to 13 kwietnia, kiedy to YuMi zaprezentowany został na największych targach technologii...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-