Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-05-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-26
Czy automatyzacja się opłaca? Sprawdzamy
Czy automatyzacja się opłaca? Sprawdzamy

Automatyzacja w zakładzie pracy to świetny sposób na zwiększenie wydajności i ograniczenie kosztów produkcji. Posiada ogromny potencjał, ale jej wdrożenie powinno być przemyślane i opracowane przez specjalistów. Na czym polega automatyzacja procesów technologicznych? Kiedy warto w nią zainwestować? Sprawdź.

 

Automatyzacja procesów technologicznych – co obejmuje?

W każdej prawie firmie, a szczególnie w firmie produkcyjnej, mamy do czynienia z szeregiem automatycznych i czasochłonnych czynności. Od kontroli jakości do wewnętrznego transportu produktów – funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie jest możliwe bez często żmudnych działań, które są dla pracowników powtarzalne i nudne, a przez to wiążą się z większym ryzykiem błędów ludzkiego. Rozwiązaniem tego problemu jest automatyzacja procesów technologicznych, po którą sięga dziś większość nowoczesnych przedsiębiorstw. Automatyzacja pozwala "oddelegować" opisane wyżej zadania maszynom i urządzeniom, dzięki czemu pracownicy mogą poświęcić się bardziej złożonym i kreatywnym zajęciom. W efekcie wykonują swoją pracę chętniej i lepiej, przynosząc większe zyski firmie.

 

Czy automatyzacja ma sens?

Czytając powyższy opis automatyzacji, można by odnieść wrażenie, że jej wdrożenie w firmie zawsze będzie opłacalne i korzystne. Warto mieć jednak świadomość, że cały proces jest mocno skomplikowany i wymaga dogłębnej analizy. Dobrze zacząć od wstępnego audytu, który pomoże określić słabe i mocne strony przedsiębiorstwa. Które procesy są czasochłonne i niewydajne? Jakie są tego konsekwencje? Z jakimi wydatkami wiązałoby się wdrożenie automatyzacji? To tylko kilka z pytań, które trzeba sobie na tym etapie zadać.

Problem polega bowiem na tym, że automatyzację najlepiej planować już w fazie projektu. Działanie to ma swoją nazwę (Design for Automation) i pozwala na lepsze zaplanowanie budżetu oraz przygotowanie produktu. Kiedy mamy do czynienia z istniejącym już produktem, musimy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie narzędzia umożliwiające jego funkcjonowanie uda się zmienić. Pojawia się także kłopot z wyceną i oszacowaniem opłacalności takiego przedsięwzięcia. Co więcej, automatyzacja funkcjonujących od lat procesów może doprowadzić do utraty pracy przez osoby, które wcześniej się nimi zajmowały.

 

Kiedy automatyzacja się opłaca?

Jak widać, automatyzacja jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym, niż mogłoby się wydawać. Jej wdrożenie uruchamia całą lawinę działań, z którymi należy się liczyć i umiejętnie nimi zarządzać. Dlatego też zaplanowanie procesów automatyzacji w konkretnej firmie należy powierzyć specjalistom, którzy mają doświadczenie we wdrażaniu nowych, funkcjonalnych rozwiązań dla biznesu. Do takich firm należy między innymi Taskoprojekt.

Kiedy automatyzacja ma sens? Na pewno opłaca się w przypadku produkcji wolumenowej, która jest stabilna i długofalowa. Sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze żmudnymi i powtarzalnymi zadaniami, z którymi roboty mogłyby poradzić sobie szybciej i sprawniej niż ludzie. Automatyzacja i robotyzacja produkcji przyniesie również korzyści dla nowych zakładów i fabryk, które uwzględnią ją już na etapie planowania produktów i pracy – wtedy ma największy sens i jest najbardziej opłacalna.

 

Dlaczego warto zautomatyzować proces technologiczny?

Jeśli dobrze ją przemyślimy i zaplanujemy, automatyzacja niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim – pomaga oszczędzić środki i czas pracy, a przez to przyspiesza realizację projektów oraz celów firmy. Zwiększa satysfakcję pracowników, przekładając się na ich lepszą wydajność i zaangażowanie. Minimalizuje także ryzyko błędu ludzkiego, z którym mamy do czynienia przy ręcznym wykonywaniu powtarzających się czynności. Co więcej, automatyzacja znacząco skraca czas wprowadzania nowych produktów i usług na rynek. Odpowiednio zintegrowana, umożliwia także podejmowanie strategicznych decyzji oraz łatwiejsze zarządzanie procesami wewnętrznymi.

Automatyzacja może stanowić krok na drodze do lepszej wydajności zakładu pracy. Przed jej wdrożeniem warto jednak wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Dopiero odpowiednio przemyślana i zaprojektowana, może pełnić bowiem swoją funkcję.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
taskoprojekt.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także