Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-05-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-05-03
Drapanie pod kontrolą
fot. pixabay
fot. pixabay

Zespół amerykańskich naukowców opracował urządzenie, które rejestruje akt drapania, umożliwiając pośredni pomiar stopnia odczuwanego przez ludzi świądu.

- Jeżeli jesteśmy w stanie dokładnie określić ilościowo drapanie, mamy możliwość obiektywnej oceny ilościowej swędzenia. Jest to naprawdę ważne w przypadku pacjentów - takich jak dzieci - którzy nie zawsze potrafią zwerbalizować lub określić poziom swojego cierpienia – powiedział Shuai Xu, profesor dermatologii i pediatrii z Northwestern University, główny autor artykułu opisującego urządzenie, który został opublikowany w Science Advances.

Urządzenie stanowi w zasadzie bezprzewodowy akcelerometr, który śledzi ruch i wibracje. Został wyposażony w akumulator i jest otoczony miękkim elastycznym materiałem przylepnym. Z racji tego, iż jest mniej więcej wielkości i kształtu kciuka, może wygodnie przylegać do dłoni badanego, przesyłając dane wprost do komputera.

Naukowcy wyszkolili urządzenia na dziesięciu zdrowych osobach, prosząc ich zarówno o drapanie się, jak i wykonywanie rękami innych czynności, aby urządzenie nauczyło się je między sobą odróżniać. Następnie przetestowali urządzenie na jedenastu pacjentach z atopowym zapaleniem skóry - głównie na dzieciach. Gdy badani spali z urządzeniami, ich ruchy były rejestrowane przez kamerę termowizyjną. Naukowcy porównali ponad trzysta godzin materiału filmowego z danymi przekazanymi przez czujniki. Okazało się, że urządzenia były w stanie dokładnie rozpoznać, kiedy badani się drapali, a także wskazać poziom intensywności tej czynności.

- To ekscytujące odkrycie dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry ze względu na zintensyfikowane działania związane z rozwojem nowych leków na egzemę - powiedziała dr Amy Paller z Northwestern University - Nic nie jest ważniejsze od pomiaru skuteczności leku na świąd - objawu, który zarówno definiuje egzemę, jak i ma największy wpływ na jakość życia cierpiacych na tę chorobę. Ten sensor może odgrywać kluczową rolę w zakresie tej oceny, zwłaszcza w przypadku dzieci.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
cosmosmagazine
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także