
Odpowiednio dobrane narzędzie w gratowarce można porównać do opon samochodowych. Doskonałe dopasowanie do parametrów zapewnia długotrwałe i użytkowanie maszyny oraz bezpieczeństwo i gwarancję uzyskania pożądanego efektu. Wybranie nieodpowiednich narzędzi, które nie są przeznaczone do danej gratowarki lub materiału poddawanemu obróbce, niesie za sobą duże ryzyko. Dlatego dziś podpowiadamy, jak działają dyski i walce gratujące oraz jak wybrać odpowiednie narzędzia do usuwania nierówności.
Jakie narzędzia gratujące wybrać?
Oprócz pasów ściernych w maszynach mających sekcję szlifującą (do wstępnego usuwania nierówności i większego gratu) wyróżniamy jeszcze dwa inne rodzaje narzędzi gratujących i zatępiających krawędzie. Są to:
• dyski do gratowania,
• dyski lamelowe,
• walce do gratowania.
Dyski do gratowania
Dyski do gratowania pracują z pionową osią obrotu. Jak sama nazwa wskazuje, są to okrągłe dyski, do powierzchni których został przymocowany materiał ścierny. Może to być włóknina poprzedzielana szerszymi lamelami, na których naniesione jest ścierniwo. Są to tak zwane dyski włókninowe, które nadają się do usuwania zarówno lekkiego gratu, jak i zanieczyszczeń z powierzchni detali.
Idealnie sprawdzają się do cienkich detali. W przypadku dysków włókninowych należy zwrócić uwagę na różne rodzaje włóknin, gdzie kolor odpowiada danemu zadaniu i rodzajowi obrabianego materiału.
Dyski włókninowe najczęściej stosuje się do usuwania zadziorów, lekkiego gratu oraz do zatapiania cieńszych blach. Wybierać można spośród dysków w kolorach: brązowym, niebieskim, szarym, zielonym, złotym i czerwonym. Jeśli natomiast chodzi o rodzaj ścierniwa, to w zależności od wielkości nierówności do wyboru mamy cztery rodzaje ziarna – węglik krzemu, tlenek glinu, tlenek cyrkonu i ceramikę.
Dyski lamelowe
Dysk lamelowy składa się między innymi z części aktywnej, którą stanowią cienkie lamelki wykonane z płótna pokrytego materiałem ściernym. Dostosowują się one do bardziej skomplikowanych wykrojów na większej głębokości, przez co mogą mocniej zatępiać ich krawędzie (w przypadku grubszych detali). Mogą również usuwać niewielki grat i zadziory z krawędzi.
Walce do gratowania
Podobnie jak dyski lamelowe, walce gratujące operują lamelami, ale są one dłuższe i mają poziomą oś obrotu. Tego typu rozwiązanie pozwala na zwiększenie koncentracji energii na krawędzi, przez co poza gratowaniem nierówności z jej krawędzi może być ona mocniej zatępiona.
Walce do gratowania możesz kupić tutaj: https://intechmet.com.pl/produkty/sciernice-do-gratowarek/walce-i-kostki-lamelowe/.
W przypadku grubszych detali [powyżej 8 mm] udaje się nawet uzyskać promień do R1,5. W zależności od grubości zatępianych detali, ich kształtu i wielkości wycięć walce gratujące mogą mieć:
• różny rodzaj ścierniwa – podobnie jak dyski lamelowe, wybierać można spośród trzech kolorów walców gratujących (brązowy – wykonany z tlenku aluminium, do uniwersalnych zastosowań i lekkiego zatępiania krawędzi, purpurowy – wykonana z nasypu ceramicznego – do agresywnego oddziaływania na detal, a tym samym mocniejszego zatępiania, szary – wykonany z węgliku krzemu, do gratowania elementów aluminiowych i mocniejszego zatępiania ich krawędzi oraz wygładzenia powierzchni);
• różną szerokość lameli i usytuowanie lameli;
• różny rodzaj cięcia (proste, faliste).
W zależności od maszyny, w której zostaną zastosowane, walce do gratowania mogą mieć różną długość i szerokość oraz otwór mocujący, przez który będą osadzone na wale. Szeroki wybór dysków i walców gratujących znajdziesz tutaj: https://intechmet.com.pl/.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowe dociskacze szybkomocujące z blokadą
Dociskacze szybkomocujące to elementy umożliwiające szybkie i pewne mocowanie przedmiotów. Naturalnym środowiskiem tych urządzeń jest...
-
-
-
-