Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2004-03-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2004-03-03
Elastyczny materiał – elastyczne rozwiązanie
Elastyczny materiał – elastyczne rozwiązanie
Elastyczny materiał – elastyczne rozwiązanie
Holenderski producent sprzętu – firma Lareka – wykorzystuje zalety przetwornicy częstotliwości Danfoss VLT® 5000 z wbudowanym sterownikiem SyncPos w urządzeniu do pakowania w folię.
Informacje takie jak cena, kod kreskowy czy reklamy na folii stosowanej do owijania paczek z papierosami, powinny być umieszczane w określonym miejscu, a nie gdziekolwiek na powierzchni opakowania.Wydaje się to proste, niemniej właśnie to zagadnienie jest głównym wyzwaniem dla producentów urządzeń do pakowania papierosów. Folia plastikowa jest niezwykle elastycznym materiałem, przez co tolerancja pozycjonowania może wynosić kilka milimetrów. W przypadku opakowania dla papierosów takie odchylenie jest jednak niedopuszczalne.
Firma Lareka Machines/ITM b.v. z Eindhoven w Holandii – doświadczony producent sprzętu, a zwłaszcza maszyn dla przemysłu tytoniowego – przez wiele lat poszukiwała idealnego systemu do pakowania. Optymalne rozwiązanie zostało opracowane dopiero przy zastosowaniu przetwornicy częstotliwości VLT® 5000 z wbudowanym sterownikiem SyncPos. Jos Willemsen, kierownik sekcji elektronicznej, wyjaśnia: »Dawniej stosowaliśmy po prostu urządzenia mechaniczne, zwykle oparte o koło obiegowe sterowane przez system przesunięcia fazowego z silnikiem krokowym. Jednakże takie rozwiązania były skomplikowane i musiały być indywidualniedopasowywane do każdego typu maszyn.Pociągało to za sobą ogromne koszty.« Poszukując alternatywnych rozwiązań dla nowego systemu pakowania, zespół d/s rozwoju w firmie Lareka zainteresował się opcją SyncPos przetwornicy częstotliwości VLT 5000, na którą zwrócił mu uwagę jeden zdostawców komponentów elektronicznych.Przetwornica była już znana w firmie, ale nie wykorzystywano jej dla celów pozycjonowania.
»Rozważaliśmy wykorzystanie serwo-napędu, ale napęd VLT oferował te same funkcje po znacznie niższej cenie,« dodajeJos Willemsen.

Prostota konstrukcji
Zdaniem Josa Willemsena najważniejszą zaletą systemu opartego na SyncPos jestnie tylko cena, ale i duża elastyczność, która przejawia się w następujący sposób:
– System może pracować z różnymi rodzajami owijarek folii i w innym urządzeniu Lareka jest również używany do synchronizacji napełniania torebek tytoniem.
– W przypadku zmiany rozmiaru paczki, długość obcinania folii może być bardzo szybko odpowiednio dostosowywana.
– W przypadku folii bez nadruków, która nie wymaga pozycjonowania, a tylko precyzyjnej długości cięcia, zmiany ustawień („reset”) dokonuje się naciskając jeden przycisk.
– System może być instalowany na istniejących maszynach bez konieczności ich demontażu. Wszystkie ustawienia są dokonywane wcześniej (bez użycia sterownika programowalnego), na miejscu ustawia się jedynie długość dokonywanego cięcia za pomocą interfejsu przetwornicy.
»Elastyczność nowego zastosowania wynika z prostoty konstrukcji. Potrzebny jest tylko silnik i napęd. To naprawdę bardzo nas odciążyło« mówi Jos Willemsen.
Oszczędność czasu jest wymierną korzyścią takiej elastyczności rozwiązań – zarówno dla firmy Lareka, jak i jej klientów. »Zamontowanie systemu na istniejących urządzeniach zajmuje jednej osobie trzy dni. To niezwykle szybko, co bardzo cieszy naszych klientów, którzy nie mogą sobie pozwolić na długie przestoje« – twierdzi Jos Willemsen.

Zintegrowana kontrola jakości
Prosta konstrukcja i elastyczność nie zostały jednak osiągnięte kosztem precyzji. Zachowana jest wymagana tolerancja 1 mm. Ponadto, kontrola jakości stanowi zintegrowaną część procesu foliowania:
– Jeżeli folia nie jest właściwie ustawiona, przetwornica VLT przesyła sygnał do zewnętrznego systemu sterowania. Zakwestionowana paczka zostaje jednocześnie odrzucona. Jeżeli odrzucona zostanie określona liczba paczek, maszyna zostaje zatrzymana.
– Brak znaków cięcia na folii lub awaria fotokomórki również zatrzymują urządzenie.
Firma Lareka dostarczyła do tej pory 16nowych systemów na bazie sterownika SyncPos, ale Jos Willemsen nie ukrywa faktu, że pojawiły się trudności. W pokonaniu ich uczestniczyła także firma ARMAC, integrator systemu firmy Lareka. »Jesteśmy pionierami, w związku z czym cały czas się uczymy. Danfoss wspierał nas przez cały ten czas«, wspomina. Wysiłki firmy Lareka i Josa Willemsena zostały zwieńczone sukcesem – pojawiły się nowe możliwości rozwoju. Uzyskana elastyczność zastosowań umożliwia spełnienie prawie wszystkich wymagań, jeśli chodzi o pakowanie czekoladek, cukierków, płyt CD, ołówków i wielu innych artykułów.

Foliowanie paczek z papierosami – opis systemu
System Lareka do zawijania w drukowaną folię, wykorzystujący przetwornicę częstotliwości VLT 5000 z wbudowanym sterownikiem SyncPos:
System składa się z następujących podstawowych układów: owijarki, podajnikafolii i taśmy klejącej.
– Podajnik folii pracuje w sposób ciągły dla zachowania odpowiedniego i stałego naprężenia folii w czasie pracy i niedopuszcza, aby folia luźno zwisała.
– Podajnik (urządzenie wtórne) pracuje synchronicznie z owijarką (urządzeniem pierwotnym), tak aby dla każdej paczki przy różnych prędkościach owijarki podawana była taka sama ilość folii. Tolerancja długości wynosi ±1 mm.
– Dla każdej pozycji owijarki podajnik ustawia się w położeniu odpowiednimdo oznaczenia na folii. Na każdy kawałek folii przypada jeden znak. Ustalona pozycja jest zachowywanaw granicach tolerancji ±1 mm.
– Specjalna funkcja dba o podawanienowej rolki folii. Dokonuje ona “synchronizowanego” zatrzymania, odpowiadającego pozycji owijarki i oznaczeniomna folii, co umożliwia zachowanie ustalonej pozycji względnej, opisanej powyżej.
Precyzja procesu synchronizacji jest monitorowana przez zewnętrzny system sterujący, który generuje alarm, jeśli synchronizacja nie mieści się w granicach określonej tolerancji. Silnik owijarki jest wyposażony w optyczne urządzenie kodujące i wykonuje jeden obrót na paczkę. Impuls zerowy z urządzenia kodującego wykorzystywany jest w związku z tym jako sygnał znacznika sterowania.

Inne zastosowanie – inna przetwornica
Firma Lareka wykorzystuje w swoim kompleksowym asortymencie wiele innych zalet przetwornic częstotliwości Danfoss VLT. Na przykład w urządzeniu do rozwijania taśmy pakującej, gdzie z powodzeniem zastosowana została niedawno wprowadzona na rynek przetwornica VLT 2800. Przetwornica częstotliwości steruje prędkością urządzenia. Współpracuje ona z analogowym czujnikiem zbliżeniowym (4-20 mA), zamontowanym na ramieniu rejestrującym prędkość. Podawanie taśmy jest odpowiednio regulowane. »Niezależne od prędkości, precyzyjne zatrzymywanie możliwe dzięki zastosowaniu VLT 2800, było ważnym argumentem przy wyborze tego rozwiązania. Jeszcze większą rolę odegrały zwarta budowa i konkurencyjna cena«, mówi Jos Willemsen. Stwierdza, że firma Lareka sprzedała już 50 urządzeń do rozwijania taśmy zrywaneji dodaje, że przetwornica częstotliwości VLT 2800 została także zamontowana w ostatnim rozwiązaniu nowej owijarki cukierków.

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
Danfoss Poland Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.