Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-26
Fotoaktywny nanomateriał w mikroskopijnych generatorach prądu
Fotoaktywny nanomateriał w mikroskopijnych generatorach prądu
Fotoaktywny nanomateriał w mikroskopijnych generatorach prądu
Japońscy inżynierowie opracowali materiał, który posłuży do konstruowania urządzeń opierających się na zjawisku generowania prądu ze światła. Są to substancje wykorzystywane obecnie dość powszechnie choćby w drukarkach laserowych z tą wszakże różnicą, że te są rozmiarów mikrometrycznych, pisze „Scence”.

Jest to materiał składający się z nanorurek, który jest wytwarzany w toku procesu kontrolowanej samoorganizacji i jest on zbudowany z warstwy HBC (hexabenzocoronene) laminowanej warstwą TNF (trinitrofluorenone).

„Wysyntetyzowane przez nas nanorurki o średnicy 16 nanometrów i długości kilku do kilkunastu nanometrów, charakteryzują się zaskakującymi właściwościami fotochemicznymi” – powiedział Takuzo Aida z University of Tokio.

Nanorurki wysyntetyzowane prze zespół Takuzo Aida przypominają do złudzenia klasyczne rury izolowane termicznie o średnicy rzędu kilku nanometrów. Gdy znajdują się w ciemności, są zwyczajnym izolatorem elektrycznym. Jednakże naświetlenie ich światłem widzialnym, bądź ultrafioletowym sprawia, iż zmieniają się ich właściwości i stają się one generatorem prądu.

Właściwości fizykochemiczne nowego nanomateriału zależą przede wszystkim od parametrów jego syntezy. Takazuko Aida odkrył, iż w zależności od stężenia substratów niezbędnych do syntezy nanorurek HBC-THF, powstaje albo materiał wysoce fotoaktywny, albo całkowicie pozbawiony tej właściwości, dodatkowo o zupełnie innej morfologii.

Według autorów, celem poszukiwań był nowy nanomateriał, który mógłby zastąpić obecnie stosowane w urządzeniach biurowych. Okazuje się jednak, iż może on być również wykorzystywany do budowy miniaturowych generatorów mogących zasilać nanomaszyny, a nawet posłużyć jako warstwa czynna w molekularnych elektrowniach słonecznych.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Onet
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :