Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-30 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-30
Futrzany robot reagujący na dotyk

Futrzany robot reagujący na dotyk
Eliminacja z naszych relacji zmysłu dotyku obniża jakość interakcji. „Staram się umożliwić dzięki zmysłowi dotyku głębsze doznania,” – powiedział Yohanan. „Przez wiele lat miałem kota i to za czym najbardziej w nim tęsknię, to właśnie dotyk.”
Nowy robot Yohanana, nazwany ‘Haptic Creature’ (z angielskiego, dotykowe stworzenie), został zaprojektowany w celu umożliwienia przekazywania emocji za pośrednictwem dotyku. Ma 35 centymetrów długości i pokryty jest miękkim futrem.
Dzięki czujnikom ciśnienia, Haptic Creature rozpoznaje sposób, w jaki jest dotykany, albo głaskany. Robot odpowiada jedynie za pośrednictwem niesłyszalnego, wibrującego mruczenia, oraz ruszając uszami.
Jednakże nawet te proste reakcje na dotyk mogą wzbudzić w człowieku prawdziwe emocje, zapewnił Yohanan. „Nasze pierwsze badania wskazują, że uczestnicy są w stanie rozpoznać większość reakcji emocjonalnych.” – powiedział.
Również Sommer Gentry, matematyczka z United States Naval Academy w Annapolis podkreśla wagę lekceważonego dotąd dotyku w naszych codziennych interakcjach. „Nie wiem, czy wynikało to z trudności technologicznych, czy ze zwykłego niedoceniania tej sfery interakcji.” – powiedziała.
W 2003 Gentry zaprogramowała robo-rękę, która wykonuje szereg ruchów powiązanych z tańcem. Dzięki wyizolowaniu ruchów w ten sposób, pokazała, że tancerz może przekazać informacje o szeregu ruchów posługując się jedynie dotykiem, bez konieczności obserwowania ramion partnera.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Cobot – co to właściwie jest?
Definiowanie Cobota zaczynamy od sprawdzenia jak opisują go Normy. Na początek weryfikujemy normę „ISO 10218-1 Wymagania bezpieczeństwa dla...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-