
Gięcie rur i profili to złożona i wymagająca umiejętności i doświadczenia metoda obróbki mechanicznej, najczęściej stosowana do kształtowania przedmiotów wykonanych z tworzyw metalowych. Głównym celem gięcia profili i rur jest odkształcenie i nadanie wymaganego kształtu przestrzennego. Proces ten na pierwszy rzut oka może zdawać się nieskomplikowany i niewymagający większego wysiłku ani uwagi, jednak w obecnych realiach przemysłowych, mimo automatyzacji niemal wszystkich procesów obróbczych sprawa przedstawia się nieco inaczej. Spowodowane jest to głównie wzrostem zapotrzebowania na produkcję niestandardowych i skomplikowanych struktur przestrzennych, które jest w stanie uzyskać wyłącznie specjalista w tej dziedzinie z pomocą zaawansowanej technologicznie giętarki.
Z uwagi na powiększone spektrum możliwości, jakie oferuje dana metoda i znaczne rozszerzenie spektrum zastosowania giętych elementów w różnych dziedzinach przemysłu, zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się tej metodzie. Dlatego też wraz z ekspertami firmy Elektron, postanowiliśmy rzucić nieco światła na tę metodę obróbki. Na czym zatem w dzisiejszych czasach polega gięcie rur i profili?
Na czym polega gięcie rur i profili?
Gięcie to nazwa określająca rodzaj technologii obróbki materiałów, najczęściej metalowych, który polega na trwałej zmianie krzywizn przedmiotu obrabianego. Gięcie rur i profili może przebiegać w dwojaki sposób, w zależności od tego, na jakim rezultacie nam zależy. Jeżeli liczymy na to, że za sprawą tego procesu w rezultacie otrzymamy przedmiot zakrzywiony to mówimy wtedy o wyginaniu, jeśli natomiast gięcie powoduje wyprostowanie obrabianego materiału to mówi się o prostowaniu. Gięcie rur i profili może przebiegać na prasach za pomocą tłoczników, na prasach krawędziowych, poprzez owijanie na wzorniku, lub na walcach. Co istotne, nie wpływa on na wygląd materiału, a także nie zmienia jego właściwości technicznych.
Gięcie rur i profili polega na rozciąganiu wybranych włókien materiału i jednoczesnym ścieśnianiu innych, co prowadzi do zmiany krzywizn obrabianego przedmiotu. W zależności od specyfiki materiału z jakiego są wykonane gięcie rur i profili może odbywać się zarówno poprzez poddanie ich działaniu bardzo wysokich temperatur, jak i z implementacji tak zwanego gięcia na zimno. Najważniejsze w całym procesie jest niedopuszczenie do naruszenia spójności materiału ponieważ w jego rezultacie odkształcenie może nie być wystarczająco trwałe, mocne i stabilne.
Najczęściej profile i rury poddawane są gięciu dla uzyskania nieskomplikowanych kształtów takich jak łuk lub struktura litery U. Jednakże w ostatnich czasach gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na gięcie rur i profili w nieregularne, trójwymiarowe struktury, które wymagają większego doświadczenia oraz zastosowania zaawansowanej technologicznie giętarki.
Zalety automatycznego gięcia rur i profili
W Elektron podczas realizacji gięcia rur i profili najczęściej stosujemy metodę gięcia na zimno, która świetnie sprawdza się i gwarantuje wysoką jakość w przypadku części materiałów, jednak w przypadku tworzyw o innej specyfice rekomendujemy wykorzystanie metody gięcia w wyższych temperaturach.
Zajmujemy się obróbką rur zrobionych z różnych materiałów, m.in. aluminium, stali nierdzewnej albo miedzi. My do tego typu zleceń wykorzystujemy głównie profesjonalną giętarkę trzpieniową przeznaczoną do gięcia rur i profili, która zapewnia maksymalny kąt zgięcia wynoszący 180 stopni, a także przekrój średnicy 65×2.2mm. Wysokiej klasy urządzenie do gięcia rur i profili gwarantuje to, że możemy wytworzyć dowolną liczbę identycznych części, w tym również tych o skomplikowanych kształtach. A to właśnie wysoki poziom powtarzalności elementów oraz pełna automatyzacja procesu gwarantują najwyższą jakość i szybkość realizacji. Automatyczne gięcie rur i profili to opcja dla każdego przedsiębiorcy poszukującego najwyższej jakości i powtarzalności w połączeniu z ekspresowym czasem realizacji i atrakcyjną ceną.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Elektron

Czytaj także
-
Maszyny CNC - czym się charakteryzują? Dlaczego warto je wybrać?
Maszyny sterowanie numerycznie wykorzystywane są przez bardzo wiele branż przemysłu. Ich ogromną zaletą jest to, że potrafią obrabiać właściwie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-