Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-10
Hiperspektralny czujnik HSR wykryje zanieczyszczenia
Hiperspektralny czujnik HSR wykryje zanieczyszczenia
Hiperspektralny czujnik HSR wykryje zanieczyszczenia
Naukowcy z Tel Aviv University (TAU) opracowali technologię, która wykorzystuje niewidzialne dla ludzkiego oka barwy do analizowania naszego otoczenia. Świat może wydawać się wypełniony nieskończoną liczbą barw, ale ludzkie oko w rzeczywistości dostrzega wyłącznie trzy zakresy: czerwony, zielony i niebieski. Dzięki możliwości wykrycia przeszło tysiąca kolorów, ‘hiperspektralna’ kamera HSR jest w stanie w czasie rzeczywistym rozpoznawać zanieczyszczenia oraz zagrożenia dla środowiska.

Według Eyala Ben-Dora z TAU, odczytywanie tak szerokiego spektrum promieniowania umożliwia czujnikowi analizować 300 razy więcej informacji niż ludzki mózg. Niewielki i łatwy w użyciu czujnik zapewnia natychmiastowy, niedrogi i precyzyjny monitoring lasów, terenów miejskich, rolniczych, portów oraz marin, czyli obszarów, które narażone są zanieczyszczenia.

Czujnik interpretuje odbite od obiektu promieniowanie słońca. Każdy odbity kolor reprezentuje inną reakcję chemiczną pomiędzy dwoma związkami. „Kombinacja absorpcji albo odbicia energii wytwarza kolor, który czujnik HSR dostrzega.” – stwierdził Ben-Dor. Czujnik działa zarówno z odległości jednego centymetra, jak i 800 kilometrów, dzięki czemu może być zainstalowany na ziemi, w bezzałogowym samolocie, satelicie albo balonie meteorologicznym. Kamera może zostać również skierowana w stronę gwiazd, by pomóc astronomom badać atmosferę planet.

Nowa technika może znaleźć zastosowanie również w marinach, gdzie mamy do czynienia z dużym stężeniem zanieczyszczeń z benzyny i środków uszczelniających. „Te toksyczne materiały toną i zbierają się na dnie mariny, co powoduje również zanieczyszczanie pobliskich plaż.” – stwierdził Ben-Dor.

Nowy czujnik może być również wykorzystywany do określenia poziomu zanieczyszczenia we wnętrzach, powodowanych przez kurz, do określania siły betonu wykorzystywanego w budynkach powstających w regionach aktywnych sejsmicznie, albo do monitorowania otoczenia kopalń odkrywkowych.

Według Ben-Dora, technologia ta ma potencjalnie nieograniczone możliwości i może znaleźć zastosowanie w takich dyscyplinach, jak: medycyna, farmacja, tekstylnej albo budownictwie lądowym.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także