Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-04-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-01
Hydraulika siłowa dla przemysłu
Hydraulika siłowa dla przemysłu

Hydraulika siłowa to dziedzina zajmująca się projektowaniem oraz zastosowaniem w codziennym życiu układów hydraulicznych. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie energii ciśnienia cieczy hydraulicznej, w celu zamienienia jej w energię mechaniczną, która wprawia w ruch elementy pneumatyki. Z napędów hydraulicznych korzysta m. in. przemysł górniczy, hutniczy, budowlany, rolniczy oraz szeroko rozumiany sektor mechaniczny.

Znaczenie hydrauliki siłowej

W dobie prężnego rozwoju nowoczesnych technologii oraz maszyn, hydraulika siłowa jest rozległe zastosowana w przemyśle. Prawidłowe funkcjonowanie wielu urządzeń i maszyn byłoby bez niej niemożliwe lub mniej wydajne. Dzięki hydraulice siłowej realne jest znaczne zoptymalizowanie prac produkcyjnych, jak i skrócenie czasu ich trwania. Z dnia na dzień, dziedzina ta coraz silniej się rozwija. Elementy pneumatyki są chętnie udoskonalane, dzięki czemu powstają bardziej wydajne i funkcjonalne maszyny oraz urządzenia.

Elementy hydrauliki siłowej

System hydrauliki siłowej zbudowany jest z kilku współpracujących ze sobą części. Najważniejszymi z nich są: pompa, siłowniki oraz przewody hydrauliczne. Cały układ nie mógłby jednak funkcjonować bez wielu drobniejszych części składowych. Wśród nich wyróżniamy takie elementy pneumatyki jak: zawory, akumulatory hydrauliczne, rozdzielacze, rury precyzyjne, zakucia do węży oraz elementy złączne. Cały mechanizm działania hydrauliki siłowej jest stosunkowo prosty.

W początkowym etapie pompa hydrauliczna generuje napęd oraz wytwarza ciśnienie. Pod jego wpływem ciecz ze zbiornika doprowadzana jest do siłowników i cylindrów lub silnika. Cały ten proces umożliwia wykonanie ruchu maszyny lub urządzenia. Najczęściej wykorzystywanymi cieczami w układach hydraulicznych są oleje o bardzo wysokiej gęstości, która pozwala na wydajniejszą pracę oraz zwiększenie energii. Moc urządzenia uzależniona jest również od pojemności zbiornika na ciecz - im jest on większy, tym wyższe osiągi maszyny.

W praktyce zbiorniki te nie muszą być jednak przesadnie duże dzięki profesjonalnym i dobrze dostosowanym wężom hydraulicznym. Przewody hydrauliczne powinny przede wszystkim odznaczać się możliwością pracy w skrajnych warunkach klimatycznych (przy wysokich i niskich temperaturach) oraz odpornością na szkodliwe działanie wody i krążących w nich olejów.

Siłowniki hydrauliczne – awaria i regeneracja

Siłowniki pneumatyczne są jednymi z najważniejszych elementów całego układu hydraulicznego. To właśnie dzięki ich pracy energia przekazywana przez ciecz zamieniana jest w energię mechaniczną. Wyróżniamy kilka rodzajów siłowników, a wśród nich są siłowniki dwustronnego oraz jednostronnego działania, obrotowe, liniowe oraz dociskowe.

Długa oraz efektywna praca tych elementów uzależniona jest przede wszystkim od jakości ich wykonania. Stosowanie się do norm ISO na etapie produkcji daje gwarancję długotrwałej pracy w zmiennych warunkach klimatycznych. Do najczęstszych awarii w siłownikach pneumatycznych zaliczyć można wyeksploatowanie, rozszczelnienia, zniszczenie tłoczyska oraz cylindrów. Na szczęście w większości przypadków możliwa jest regeneracja siłowników hydraulicznych, bez konieczności wymiany na nowe. Warunkiem jest jednak oddanie ich w profesjonalne ręce specjalistów.

 

Rury precyzyjne to nie zbędny element w układach hydrauliki siłowej. Fot.: Hydrotop.net
Rury precyzyjne to nie zbędny element w układach hydrauliki siłowej. Fot.: Hydrotop.net

 

Firmą godną polecenia jest Hydrotop. Świadczy ona szybkie oraz kompleksowe usługi naprawcze z sześciomiesięczną gwarancją. Regeneracja siłowników hydraulicznych różnych typów opiera się na precyzyjnym określeniu stanu poszczególnych elementów oraz wymianie na nowe podzespołów, które przekroczyły dopuszczalne normy zużycia.

Na stronie https://hydrotop.net/ znaleźć można również elementy hydrauliki siłowej, takie jak: złącza, manometry glicerynowe, rozdzielacze, pompy, akumulatory hydrauliczne, pręty tłoczyskowe chromowane, rury na cylindry, uszczelnienia techniczne, rury precyzyjne oraz uchwyty do rur. Wszystkie te elementy są produkowane z wysokiej jakości materiałów, przetestowanych w wieloletniej praktyce.

Hydraulika siłowa – zastosowanie

Hydraulika siłowa, dzięki swoim licznym zaletom, jest wykorzystywana w wielu różnorodnych branżach. Cechuje ją wysoka wydajność i usprawnienie pracy, ale jej najważniejszą domeną jest możliwość działania niezależnie od źródeł prądu. Dzięki temu może być wykorzystywana w sposób nieograniczony, niezależnie od miejsca i warunków otoczenia.

Hydraulika siłowa jest więc wykorzystywana w konstrukcjach dźwigów, koparek, ładowarek oraz innych maszyn budowlanych, jak i w maszynach rolniczych i na liniach produkcyjnych. Co istotne dla każdego użytkownika samochodów – w oparciu o jej mechanizmy funkcjonuje układ kierowniczy oraz hamulcowy. Z uwagi na szerokie zastosowanie w codziennym życiu, można więc mnożyć w nieskończoność przykłady wykorzystania hydrauliki siłowej.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
hydrotop.net
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.