Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2024-02-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-02-20
Inteligentne sprzątanie
fot. pixabay
fot. pixabay

Główną przeszkodą w rewolucji robotów domowych jest fakt, że zbudowanie konstrukcji, która mogłaby pracować w każdym domu jest o wiele trudniejsze niż wyszkolenie jej do pracy w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym.

Nowe badanie współkierowane przez Mahi'ego Shafiullaha z NYU Courant i angażujące naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego i pracowników ds. sztucznej inteligencji w Meta sugeruje jednak, że rewolucja w tym zakresie nieubłaganie się zbliża.

Wykorzystując wyłącznie oprogramowanie typu open source, inżynierowie zmodyfikowali dostępnego na rynku robota w taki sposób, aby na żądanie mógł przesuwać obiekty po nieznanym mu wcześniej pomieszczeniu. System nazywa się OK-Robot.

- Wystarczy powiedzieć robotowi, jaki przedmiot ma wybrać i gdzie go upuścić za pomocą naturalnego języka, a on to zrobi - powiedział biorący udział w badaniach Lerrel Pinto.

Manipulator stanowiący rdzeń systemu nazywa się Stretch. Posiada mobilną podstawę oraz pionową belkę, po której porusza się ramię robota. Na końcu ramienia znajduje się chwytak, który pozwala botowi chwytać przedmioty. Zespół wyposażył go w modele wizualno-językowe (VLM) - sztuczną inteligencję przeszkoloną w zakresie rozumienia zarówno obrazów, jak i słów - a także wstępnie przeszkolone modele nawigacji i chwytania.

Następnie badacze utworzyli film 3D przedstawiający pomieszczenie za pomocą aplikacji Record3D i udostępnili go robotowi. Proces ten trwał około sześciu minut. Następnie mogli wydawać mu polecenia tekstowe, aby przesuwał dany obiekt w pomieszczeniu na nowe miejsce, a robot lokalizował obiekt i go przenosił. OK-Robot został przetestowany w 10 pomieszczeniach, a w każdym z nich było 10-20 obiektów. Wskaźnik sukcesu w wykonywaniu powierzonych mu zadań wyniósł 58,5%, jednak w pomieszczeniach z mniejszą ilością przedmiotów wynosił aż 82,4%.

Mimo że OK-Robot potrafi wykonywać wyłącznie jedno zadanie, to fakt, że opiera się na gotowych modelach i nie wymaga żadnego specjalnego przeszkolenia, aby pracować w nowym środowisku jest dość niezwykłe. Następnym krokiem dla zespołu będzie otwarte pozyskiwanie kodu, aby inni mogli bazować na tym, co zapoczątkowali jego twórcy, potencjalnie pomagając robotom domowym wykonywać prace domowe szybciej niż dotychczas przewidywano.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
bigthink
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także