Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-11-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-11-21
Inteligentny system monitoringu wyśledzi chowający się cel
Inteligentny system monitoringu wyśledzi chowający się cel
Inteligentny system monitoringu wyśledzi chowający się cel
BAE Systems opracowało system monitoringu, który jest w stanie automatycznie śledzić człowieka nawet jeśli ten próbuje zmienić swój wygląd, albo schować się w tłumie. Technologia ta jest efektem badań prowadzonych w ramach projektu EC dotyczącego zintegrowanych systemów nadzoru obszarów zatłoczonych.

Program tworzy w oparciu o analizę obrazów pochodzących z kamer szablony, kwadraty 4 na 4 piksele, które pojawiają się w postaci kolorowych punktów rozproszonych na ciele ‘celu’. Następnie śledzi on osobę podążając za przemieszczającymi się szablonami.

„Identyfikacja odbywa się ręcznie. Użytkownik obserwuje obraz z kamer i może wskazać cel, który ma być śledzony automatycznie.” – powiedział Andrew Cooke, menedżer projektu. „Standardowo jest 25 zaznaczonych punktów. Niektóre mogą być na głowie, inne na torsie, jeszcze inne na nogach,” – dodał.

Cooke twierdzi, że system adaptuje się do zmian odrzucając szablony, które przestają pasować do całości zastępując je nowymi.

„Cały urok tego systemu jest w tym, że nie polega on na stałych szablonach. Można sobie wyobrazić człowieka idącego w tłumie, i to jak jego wygląd się zmienia, gdy ściąga na przykład kurtkę, albo gdy po prostu zmienia się światło. Staraliśmy się zatem włączyć do systemu śledzenia element adaptacyjny. Oznacza to, że system dostosowuje się do faktu zdjęcia kurtki i nie przestaje śledzić obiektu.”

„Cel jest określany przez kolorowe szablony. Te jasnozielone są wykorzystywane do śledzenia celu, ciemnoniebieskie oznaczają te, które system odrzucił, a czerwone te, które system wprowadził,” – powiedział Cooke.

Co więcej, program jest w stanie zidentyfikować podejrzane zachowanie.

„To, co w gruncie rzeczy osiągnęliśmy, to system, który alarmuje operatora o dziwnym zachowaniu. Więc jeśli ktoś kręci się w kółko w pobliżu obszaru pilnie strzeżonego, odpowiedni proces powiadomi o zaistnieniu takiej sytuacji operatora,” – dodał Cooke.

BAE Systems opracowało dwie wersje systemu. Pierwsza działa w czasie rzeczywistym, ale może śledzić tylko jedną osobę przy użyciu jednej kamery. Druga natomiast działa w spowolnieniu, jednakże może śledzić wiele obiektów i może analizować obrazy z przeszłości. Cooke dodał, że kolejnym krokiem będzie takie udoskonalenie systemu działającego w czasie rzeczywistym, by jedna kamera mogła przejmować śledzenie od drugiej.

Technologia, która oczekuje obecnie na certyfikację, została zaprezentowana w Elsag.

„Zatłoczone środowisko jest oczywiście najtrudniejszym aspektem śledzenia, gdyż wielu ludzi wygląda wtedy bardzo podobnie. Jest na rynku wiele systemów śledzenia, jednakże żaden nich nie radzi sobie w zatłoczonym środowisku,” – powiedział Cooke.

Projekt EC dotyczący zintegrowanych systemów nadzoru obszarów zatłoczonych (ISCAPS) rozpoczął się w 2005 roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także