
W 1964 roku, gdy miała miejsce pierwsza rewolucja robotyczna, obawiano się, że fabryki oparte o roboty będą źródłem masowego bezrobocia. Ludzie w nich stali się zbędni, a wydajność produkcji znacznie podniesiono.
Jednak według dwóch amerykańskich uczonych – Franka Levy'ego oraz Richarda Murnane'a nie miało to wpływu na wzrost bezrobocia od tamtego czasu. W Stanach Zjednoczonych, gdzie rewolucja się zaczęła, przybyło do tej pory 74 miliony miejsc pracy. Opisują to we wspólnie napisanej książce „In dancing with robots".
Według jej autorów, zmienił się jednak charakter pracy człowieka; spadły pensje, a od pracownika wymaga się wiele. Większa ilość robotów to mniej pracy dla robotników, a także niższe wynagrodzenia.
W swojej książce powołują się na konkretne dane. Od 1979 roku do 2009 roku, liczba robotników w przemyśle spadła o połowę. Widać również wyraźny rozdźwięk pomiędzy kadrą wykwalifikowaną a tą mniej. Jest on o 60% wyraźniejszy niż przed rewolucją.
W „Dancing with robots", naukowcy wskazują znaczne różnice pomiędzy pracą robotów i ludzi. Według nich człowiek jest bardziej przystosowany do rozwiązywania nietypowych problemów, przy okazji których pojawiają się nowe informację. Ludzie radzą sobie lepiej niż roboty również w sytuacji, gdy do przeprowadzenia operacji wymagana jest jakaś szczególna umiejętność. Robot musi sprowadzić wszystkie procesy do operacji logiczno-matematycznych. Nie zawsze jest to możliwe i często okazuje się to dopiero podczas rzeczywistych testów maszyn. Roboty są za to bardziej dokładne i powtarzalne w czynnościach, które da się w ten sposób opisać.
Naukowcy w swojej książce apelują o zmianę w systemach edukacji. Należy w niej kłaść nacisk na umiejętności, w których ludzie są lepsi niż roboty. Według nich w niedalekiej przyszłości pracownik będzie musiał być bardziej elastyczny i pomysłowy niż dotychczas. Osiągnąć to można dzięki dokładniejszej nauce matematyki i ojczystego języka. Człowiek taki musi być również pozytywnie nastawiony na ciągle zmieniający się krajobraz świata.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- GW

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak transformować organizację od sztywnej hierarchii do elastyczności i...
Marek Wzorek – CEO i założyciel firmy ecoCoach, executive i turkus coach, autor książki „Świat bez hierarchii, czyli jak zarządzać w XXI wieku",...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-